Fotó: pixabay.com
Csak az idei év első negyedében 23 ezer évnyi betegszabadságot vettek ki az alkalmazottak Romániában – derül ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) adataiból.
2023. július 03., 14:052023. július 03., 14:05
A HotNews portál által ismertetett számok szerint
Összesen 1,83 millió betegszabadságról szóló igazolást állítottak ki, ami 4,5 napos átlagot jelent.
Ugyanakkor a hatályos jogszabályok szerint a betegszabadságok első öt napját a munkáltatónak kell fizetnie, csak az ezt meghaladó időszakot állja az egészségbiztosító.
Ennek nyomán a biztosító által fizetett napok száma nem ugyanakkora, mint az összes kiírt nap.
Ennek nyomán nem lehet pontosan meghatározni, hányan voltak táppénzen, hiszen
A 2021-es járványévben összesen 124 840, 2022-ben pedig 109 688 évnyi betegszabadságot írtak ki Romániában.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a napokban arra panaszkodott, hogy Romániában túl sok betegszabadságot írnak ki, ezért ellenőrzés alatt kell tartani a jelenséget, lévén hogy rengeteg közpénzt kell emiatt kifizetni.
Az ügy nem csak a szakminiszter, hanem Marcel Ciolacu miniszterelnök figyelmét is felkeltette: hétfőn közölte, hogy a tavalyi 8,1 millió betegszabadság miatt – amit úgy írtak ki, hogy az országban hatmillió munkavállaló van – kivizsgálást kért az egészségbiztosító elnökétől, a jelentést pedig nyilvánosságra hozzák.
Leszögezte: amellett, hogy vannak olyanok, akik esetében valóban indokolt volt a betegszabadság, egyértelmű, hogy visszaélések is történtek.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!