Fotó: Pixabay.com
A jelenlegi járványhelyzet nem jelent akadályt a tanintézetek február 8-ai óvatos megnyitása előtt – jelentette ki kedden Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter néhány órával azelőtt, hogy a bukaresti hatóságok döntenének arról, hogyan fog zajlani a második félév az iskolákban, óvodákban.
2021. február 02., 11:572021. február 02., 11:57
„Az egészségügyi miniszterrel folytatott beszélgetés alapján úgy tűnik, ezek a járványügyi adatok, amelyeket az egészségügyi szakemberek elemeztek, nem akadályozzák az iskolák megnyitását február 8-án, maximális óvatossággal” – jelentette ki a tanügyi tárca vezetője a Pro Tv műsorában.
Az Edupedu.ro oktatási szakportál által idézett televíziós nyilatkozat szerint Cîmpeanu hozzátette azonban, hogy
Florin Cîțu miniszterelnök hétfőn megerősítette: február 2-án, kedden döntenek az oktatási intézmények megnyitásáról.
A zöld forgatókönyv ezúttal is ott lenne alkalmazható, ahol alacsony a koronavírussal fertőzöttek száma, az ilyen településeken minden óvoda és iskola megnyithatja a kapuit. A sárga forgatókönyv ott léphet érvénybe, ahol 1,5 és 3 között van az ezer főre eső fertőzött, itt az óvodások, az 1–4., valamint a végzős, vagyis 8. és 12. osztályosok vehetnek részt jelenléti oktatásban, a többiek online folytatják a tanulást.
A 3 ezrelék fölött alkalmazott vörös forgatókönyv azt jelenti, hogy csak az óvodások és az elemi osztályosok térhetnek vissza a tanintézetekbe, a többiek laptopok, táblagépek előtt vesznek részt az órákon. Egy új forgatókönyvet is kidolgoztak ugyanakkor a hatóságok: 6 ezrelék felett karantént rendelnek el, és az oktatás minden szinten az online térben folytatódik a második félévben is.
Már van 190 000 gyerek, aki nem tanult meg írni – mutatott rá az online oktatás hátrányaira vasárnap esti televíziós nyilatkozatában Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter, aki részleteket közölt arról is, hogy kik folytathatják a tanulást/tanítást online.
Bár hibrid rendszerről ezekben a forgatókönyvekben nincs szó, a hivatalos nyilatkozatok szerint lehetővé fogják tenni a beteg vagy kockázati csoporthoz tartozó pedagógusoknak, hogy otthonról adják le a tananyagot, és a kockázati csoporthoz tartozó, vagy ilyen hozzátartozóval rendelkező, illetve légúti megbetegedésre utaló tüneteket produkáló diákok is otthonról „csatlakozhatnak” az amúgy jelenléti oktatáshoz.
Országos szinten közel 65 ezer diákot fenyeget a veszély, hogy a pénteken véget ért első félévben nem tudják lezárni, mivel nem vettek részt az online oktatásban, ezért nincs elég jegyük. Becslések szerint ez négyszer több, mint egy szokványos félév végén, amikor az oktatás a tanintézetekben zajlott.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!