Fotó: Pixabay.com
A jelenlegi járványhelyzet nem jelent akadályt a tanintézetek február 8-ai óvatos megnyitása előtt – jelentette ki kedden Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter néhány órával azelőtt, hogy a bukaresti hatóságok döntenének arról, hogyan fog zajlani a második félév az iskolákban, óvodákban.
2021. február 02., 11:572021. február 02., 11:57
„Az egészségügyi miniszterrel folytatott beszélgetés alapján úgy tűnik, ezek a járványügyi adatok, amelyeket az egészségügyi szakemberek elemeztek, nem akadályozzák az iskolák megnyitását február 8-án, maximális óvatossággal” – jelentette ki a tanügyi tárca vezetője a Pro Tv műsorában.
Az Edupedu.ro oktatási szakportál által idézett televíziós nyilatkozat szerint Cîmpeanu hozzátette azonban, hogy
Florin Cîțu miniszterelnök hétfőn megerősítette: február 2-án, kedden döntenek az oktatási intézmények megnyitásáról.
A zöld forgatókönyv ezúttal is ott lenne alkalmazható, ahol alacsony a koronavírussal fertőzöttek száma, az ilyen településeken minden óvoda és iskola megnyithatja a kapuit. A sárga forgatókönyv ott léphet érvénybe, ahol 1,5 és 3 között van az ezer főre eső fertőzött, itt az óvodások, az 1–4., valamint a végzős, vagyis 8. és 12. osztályosok vehetnek részt jelenléti oktatásban, a többiek online folytatják a tanulást.
A 3 ezrelék fölött alkalmazott vörös forgatókönyv azt jelenti, hogy csak az óvodások és az elemi osztályosok térhetnek vissza a tanintézetekbe, a többiek laptopok, táblagépek előtt vesznek részt az órákon. Egy új forgatókönyvet is kidolgoztak ugyanakkor a hatóságok: 6 ezrelék felett karantént rendelnek el, és az oktatás minden szinten az online térben folytatódik a második félévben is.
Már van 190 000 gyerek, aki nem tanult meg írni – mutatott rá az online oktatás hátrányaira vasárnap esti televíziós nyilatkozatában Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter, aki részleteket közölt arról is, hogy kik folytathatják a tanulást/tanítást online.
Bár hibrid rendszerről ezekben a forgatókönyvekben nincs szó, a hivatalos nyilatkozatok szerint lehetővé fogják tenni a beteg vagy kockázati csoporthoz tartozó pedagógusoknak, hogy otthonról adják le a tananyagot, és a kockázati csoporthoz tartozó, vagy ilyen hozzátartozóval rendelkező, illetve légúti megbetegedésre utaló tüneteket produkáló diákok is otthonról „csatlakozhatnak” az amúgy jelenléti oktatáshoz.
Országos szinten közel 65 ezer diákot fenyeget a veszély, hogy a pénteken véget ért első félévben nem tudják lezárni, mivel nem vettek részt az online oktatásban, ezért nincs elég jegyük. Becslések szerint ez négyszer több, mint egy szokványos félév végén, amikor az oktatás a tanintézetekben zajlott.
Elkezdődött hétfőn az első elnökválasztási forduló kampányának utolsó hete.
A héten újabb négynapos hosszú hétvége lesz a közszférában a május elsejei munkaszüneti napnak köszönhetően, ugyanis a kormány döntése értelmében megadják szabadnapnak május 2-át, pénteket is.
Eltűnt egy újszülött az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról – a rendőrség vasárnap kapta a bejelentést.
Az alkotmánybíróság megszervezéséről és működéséről szóló 1992/47-es törvényt módosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a jövőbeni „választási visszaélések” megelőzése érdekében.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli az elnökválasztási részvétellel kapcsolatos adatokat.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
szóljon hozzá!