Akadémikusok küldtek nyílt levelet Bukarestbe és Brüsszelbe
A Nobel-békedíjas Elie Wiesel író mellett öt Nobel-díjas, egy Abel-díjas és két Wolf-díjas tudós, valamint közel hetven akadémikus írta alá azt a nyílt levelet, amelyben a kolozsvári, magyar tannyelvű Bolyai Tudományegyetem újraindítását sürgetik. A levelet José Manuel Barossónak, az Európai Bizottság elnökének, Traian Bãsescu államfőnek és Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnöknek címezték. Az aláírók között a legismertebb a francia Pierre-Gilles de Gennes, a fizikai Nobel-díj 1991-es kitüntetettje, David H. Hubel, a bostoni Harvard Egyetem professzora, az 1981-es orvosi Nobel-díj elnyerője, Eric R. Kandel, a Columbia Egyetem professzora, akit 2000-ben tüntettek ki orvosi Nobel-díjjal, Aaron Klug, a Cambridge-i Egyetem professzora, aki 1982-ben vehette át a kémiai Nobel-díjat és Oláh György, a Dél-Kaliforniai Egyetem profeszszora, aki szintén kémiai Nobel-díjat kapott 1994-ben. Az aláírók között szerepel ugyanakkor Michael F. Atiyah, az Edinburghi Egyetem professzora, akit Abel-díjjal tüntettek ki, Alexander Lewitzki, a jeruzsálemi egyetem professzora, és Lovász László, a Microsoft kutatója, akik tudományos eredményeit Wolf-díjjal jutalmazták. Mind az Abel-díj, mind a Wolf-díj a matematika terén a Nobel-díj megfelelője.
Az aláírók emlékeztetnek arra, hogy a Bolyai Egyetem beolvasztása a dominánsan román tannyelvű Babeº–Bolyai Tudományegyetembe egyike volt Ceauºescu személyes politikai győzelmeinek. Megjegyzik, hogy a jelenlegi romániai egyetemi struktúra nem szolgálja megfelelő módon a magyar nyelvű szakemberképzést.
Az aláírók arra is kitérnek, hogy a magyar fiatalok számaránya jóval alacsonyabb a romániai felsőoktatásban a magyarság romániai számarányánál. Megemlítik ugyanakkor, hogy több európai országban sikeresen működnek állami egyetemek a kisebbségek nyelvén. „Ismerjük a Romániát nyomasztó jelenlegi nehézségeket, de úgy gondoljuk, hogy egy valóban demokratikus társadalom létrehozása érdekében a román államvezetésnek biztosítania kell a másfél milliós magyar nemzeti kisebbség számára az említett jogokat. Ennek érdekében sürgetjük a szükséges lépések haladéktalan megtételét az állami támogatású kolozsvári Bolyai Egyetem újraindításáért” – áll a nagynevű tudósok által aláírt levélben.
A dokumentumot egyébként egy mára meghirdetett sajtótájékoztatón mutatja be a Bolyai Kezdeményező Bizottság. Kovács Lehel egyetemi adjunktus, a bizottság alelnöke előbb vonakodott attól, hogy a sajtótájékoztató előtt részleteket áruljon el a nyílt levélről, végül mégis válaszolt kérdéseinkre. Elmondta, román tudósokat is felkértek a dokumentum aláírására, de ezt valamennyien elutasították. Hozzátette, Michael F. Atiyah kezdeményezésére már 1990-ben több tudós közzétett egy hasonló levelet a Times-ban; most az akkori aláírókat keresték meg, és kérték arra, győzzenek meg másokat is az ügy támogatásáról.
„Azt reméljük, hogy ez a levél ismét beizzítja a tavaly elindított folyamatokat, és ezek a folyamatok egymást erősítik – utalt Kovács Lehel az egyetem visszaállításáért tett brüsszeli lobbizásukra és a Kolozsváron tartott utcai tüntetésre. – Ha ilyen nagy nevek is vállalják a szolidaritást ebben az ügyben, az nem maradhat következmények nélkül” A Bolyai Kezdeményező Bizottság alelnöke fontosnak tartotta, hogy ezúttal a világ tudományossága szólal meg a Bolyai Egyetem visszaállítása mellett. Ennek szerinte azért nagy a jelentősége, mert a Babeº–Bolyai Tudományegyetemen belül gyakran azzal támasztották alá az elutasítást, hogy a kérés nem a tudományos világ részéről érkezik. „Gondolom, hogy ezeknek a nagy tekintélyű tudósoknak a szakmaiságát már Kolozsváron sem fogják megkérdőjelezni” – tette hozzá Kovács Lehel.
szóljon hozzá!