Bár az előző két választáson a nők aránya a jelöltlistákon nagyon közel volt a 30 százalékhoz, végül a megválasztott nők aránya 20 százalék alatt maradt
Fotó: Románia parlamentje
Ötvennél több civil szervezet és értelmiségi nyílt levélben sürgette a román parlamentet, hogy vezessen be a nemekre vonatkozó kvótát a választási törvényben még a jövő évi voksolás előtt.
2023. október 26., 14:542023. október 26., 14:54
A Filia Központ által kezdeményezett, a Nemek Közötti Egyenlőségért Koalíció, illetve a Nők Elleni Erőszak Megelőzéséért és Megfékezéséért Hálózat által támogatott nyílt levélben felidézték: a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének (EIGE) legutóbbi jelentése szerint Románia az utolsó Európában a nemek közötti egyenlőség és utolsó előtti a nők politikai befolyása tekintetében.
A felhívás szerzői támogatásukról biztosították azt a – kétkamarás parlament szenátusa által már elfogadott, képviselőházi jóváhagyásra váró – törvénytervezetet, amely
A tervezet szerint mind a nők, mind a férfiak esetében legalább 33 százalékos részarányt kell biztosítani a jelöltlistákon, oly módon, hogy
A civilek felhívása szerint egy ilyen „cipzárszerű” megoldás nélkül, önmagában a nemi kvóta megszabása hatástalan. A 2020-as és a 2016-os választásokon a nők aránya a jelöltek összlétszámában nagyon közel volt a 30 százalékhoz, mivel azonban nem „befutó” helyen szerepeltek, a megválasztott nők aránya 20 százalék alatt volt.
ezzel Románia a 124. helyet foglalja el a világon – idézi a levél aláíróit az MTI.
Mint ismeretes, a jelenlegi bukaresti parlament mandátuma 2024. decemberben jár le, a parlamenti választásokat várhatóan jövő novemberben rendezik.
Nicolae Ciucă kormányfő szerint a nők megfelelő arányú politikai képviseletére az egyik megoldás a nemi alapú kvóták – legalábbis átmeneti jellegű – bevezetése lenne.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
szóljon hozzá!