Képünk illusztráció
Fotó: Románia szenátusa
Nicolae Ciucă kormányfő szerint a nők megfelelő arányú politikai képviseletére az egyik megoldás a nemi alapú kvóták – legalábbis átmeneti jellegű – bevezetése lenne.
2022. november 01., 16:072022. november 01., 16:07
2022. november 01., 16:102022. november 01., 16:10
„A nők tapasztalata, szakértelme, empátiája és a minden területen megmutatkozó felelősségtudata garantálja, hogy amikor részt vesznek a döntéshozatalban, van rálátásuk a dolgokra, motiváltak és jelentősen hozzájárulnak a sikerhez. Nem lehet elképzelni a demokráciát anélkül, hogy anyáink, feleségeink és lányaink ne vennének részt a döntéshozatalban” – fejtette ki a miniszterelnök kedden A romániai női törvényhozók és a nemek közötti egyenlőség mint országos célkitűzés című nemzetközi konferencián.
Hangsúlyozta, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a nők a világ minden országában alulreprezentáltak a döntéshozatalban és a releváns politikai pozíciókban.
„Úgy vélem, hogy az egyik azonnali hatású konkrét megoldás a nemi alapú kvóták legalábbis átmeneti jellegű bevezetése lehetne. Ez egy olyan eszköz, amelyet a nők képviseletének növelésére használnak a különböző döntéshozói pozíciókban mindaddig, amíg a társadalmi mechanizmusok nem lesznek képesek és érettek arra, hogy ezt automatikusan szabályozzák” – mondta a kormányfő.
Ciucă bizakodását fejezte ki, hogy a jogalkotásban részt vevő parlamenti képviselők erőfeszítései és a civil társadalmi partnerek hathatós részvétele révén sikerül egy konszolidált és közösen elfogadott végleges formába önteni a nemi alapú kvóták bevezetésének szabályait.
– hangsúlyozta a kormányfő.
Romániában konkrét intézkedésekre van szükség a nők politikai részvételének ösztönzésére, több hölgynek kellene részt vennie a döntéshozatalban, mert ez az egészséges módja annak, hogy az ország lakosságának több mint fele méltányos képviseletet kapjon a román parlamentben – jelentette ki kedden, szintén A romániai női törvényhozók és a nemek közötti egyenlőség mint országos célkitűzés című nemzetközi konferencia megnyitóján Alina Ghorgiu.
A szenátus ügyvivő elnöke elmondta, hogy Romániának van még tennivalója a köztisztségekhez és a munkaerőpiachoz való egyenlő hozzáférés biztosítása terén. A nemek közötti egyenlőség megteremtése a politikai képviseletben szerinte olyan fontos reform, ami csak a politikai osztály konszenzusával hajtható végre. Fontos lépésnek nevezte ezen a téren, hogy a parlament két háza hamarosan nyilatkozatot fog elfogadni a nemi esélyegyenlőség romániai megszilárdításáról, és megalakul a romániai női törvényhozók platformja is.
A sors iróniájának nevezte, hogy a rendszerváltás után a nőknek volt szavazati joguk, több politikai párt közül választhattak, de szinte soha nem tudtak nőkre szavazni, mert nagyon kevesen kerültek fel a pártok jelöltlistáira.
Gorghiu szerint „amikor a döntéshozók 90 százaléka férfi, biztos, hogy a jelöltek 90 százaléka is férfi lesz¨, és a nemi kvóta bevezetése nélkül a nők politikai képviselete nem fog változni. A szenátus ügyvezető elnöke ezért beszédében felhívást intézett a képviselőkhöz, hogy gyorsítsák fel annak a szenátusban már elfogadott törvénytervezetnek a vitáját, amelynek értelmében a választásokon a jelöltek legkevesebb egyharmada nő kell hogy legyen – írja az Agerprs.
„Ami ma bátor lépésnek tűnik, az holnap már normálisnak fog számítani. Egyvalamit azonban nagyon világosan fel kell vállalnunk: 2024-ben minden olyan jelöltlistát el kell utasítaniuk a román bíróságoknak, amelyeken nem lesz kiegyensúlyozott a nemek aránya. Ezt is valamikor el kellene kezdeni!” – fogalmazott felszólalásában Alina Gorghiu.
„Az oktatás mellett szükségünk van olyan jogszabályokra, amelyek közelebb visznek minket a nemek közötti egyenlőséghez a társadalom minden területén, amelyek védik és előmozdítják a nőkben rejlő rendkívüli lehetőségeket. Ugyanakkor mindannyiunk részvételére szükség van a diszkrimináció, a nemi sztereotípiák, a nőgyűlölő magatartás és az előítéletek elleni küzdelemben is” – mondta az államfő.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!