„Eddig még egyetlen bíróság sem nyilvánította az Európai Unió elõírásaival ellentétesnek\" – szögezte le Vosganian. A miniszter szerint csak azután érdemes arról beszélni, megsérti-e az ország az uniós jogszabályokat, hogy a kormány módosította a törvényt. „Addig semmilyen törvényes alap nincs a pénzösszeg visszafizetésére\" – mutatott rá. Közölte, az országnak februárig kell megállapodásra jutnia az EU-val a regisztrációs díjról, ezért a kormány január végéig módosítja a vonatkozó jogszabályt. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy lemondani akkor sem fognak róla. „Mind a kormányfõ, mind jómagam világosan fogalmaztunk: a kormány nem kívánja módosítani az adó fenntartásáról kialakított álláspontját, és ezt az Unió adó- és vámügyi biztosával, Kovács Lászlóval is közöltük. Az EU-t jellemzõ udvarias nyelvezetben azt is a tudomására hoztuk, hogy az általa tett kijelentések felkavarták a kedélyeket Romániában, ugyanakkor a helyzet tisztázásáig tartózkodunk a kommentálásuktól. Akkor tisztázhatjuk az adónem pénzügyi vonzatait is\" – hangoztatta Vosganian. Mint arról beszámoltunk, Kovács László a múlt héten kijelentette, Romániának mindenképpen vissza kell fizetnie a regisztrációs adóból befolyt, több mint kétszázmillió eurós pénzösszeget, ha módosítja a vonatkozó jogszabályt. A román fél a környezetvédelem fontosságával indokolja az adónem megtartását, a bukaresti álláspont szerint ugyanis a használt autókra kirótt magasabb regisztrációs díj gátat vet annak, hogy az országot elárasszák a külföldrõl behozott régi jármûvek. Vosganian közölte, a módosítások értelmében a megállapított adót meg lehet majd fellebbezni, emellett kedvezõbb arányt kívánnak kialakítani annak mértéke és a jármûvek maradványértéke között. Az Európai Bizottság szerint ugyanis az autó értéke már a bejegyzés pillanatától csökkenni kezd. A gazdasági tárca küldöttsége a jövõ héten utazik Brüsszelbe, hogy az adójogszabály módosításáról tárgyaljon az Európai Bizottság képviselõivel.
Az Európai Unióban 2023-ban ismét emelkedett a fogvatartottak száma, elérve a félmilliós létszámot. Magyarország a 2. helyen áll a fogvatartottak arányát tekintve, miközben Románia látványos javulást mutat a börtönök túlzsúfoltságának csökkentése terén.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
Bár George Simion, az AUR és a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójának győztese kedden arról beszélt: szeretne új parlamenti többséget létrehozni, ez nem tűnik könnyű feladatnak.
Közleményben cáfolta szerdán az Állandó Választási Hatóság (AEP) az elnökválasztás második fordulójának elhalasztásáról szóló híreszteléseket.
Romániának kiszámíthatóságra, stabil kormányra, racionálisan gondolkodó államfőre van szüksége – jelentette ki szerdán Tánczos Barna kormányfőhelyettes és pénzügyminiszter, aki teljesen kizártnak nevezte az RMDSZ és az AUR közötti együttműködést.
Erdélyi megyékre is érvényes sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható felhőszakadások miatt.
Az elnökválasztás második fordulójában mindenki szavazzon a lelkiismerete szerint, de gondoljon a méltóságra és az európai értékekre – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő államfő szerdán.
Nicușor Dan független államfőjelölt nem tartja időszerűnek az előre hozott parlamenti választások kezdeményezését, függetlenül attól, hogy ki nyeri el az államfői tisztséget.