Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
A parlament elé terjesztett két bizalmatlansági indítvány közül előbb az ellenzéki Szociáldemokrata Pártét (PSD) vitatja meg a plénum – döntött kedden a bukaresti törvényhozás két házának összevont házbizottsága.
2021. szeptember 28., 17:292021. szeptember 28., 17:29
A testületek ülésén a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a legnagyobb frakcióval rendelkező ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) honatyái ismét bojkottálták az USR-PLUS bizalmatlansági indítványát, amelynek nem szabtak menetrendet. A PNL és a PSD törvényhozói arra hivatkoztak, hogy várni kell az alkotmánybíróság határozatának indoklására, amelyben a taláros testület kimondta, hogy napirendre kell tűzni az USR-PLUS és az AUR szeptember 3-án benyújtott bizalmatlansági indítványát is, másfelől azt is megállapította, hogy a kormány és a parlament valóban alkotmányos konfliktusba került egymással.
Az alkotmánybíróság határozatának kihirdetése előtt nem sokkal a PSD is beterjesztette saját kormánybuktató kezdeményezését. Ionuț Moșteanu, az USR-PLUS szóvivője bejelentette: a pártszövetség felhatalmazta törvényhozóit, hogy azt az indítványt szavazzák meg, amelyik hamarabb a parlament elé kerül.
Az USR-PLUS által kezdeményezett bizalmatlansági indítványról az a döntés született kedden a parlamentben, hogy megvárják az alkotmánybíróság keddi határozatának indoklását. Mint arról beszámoltunk, a taláros testület kedden egyöntetű döntéssel befogadta Florin Cîţu beadványát, és megállapította, hogy alkotmányos természetű jogi konfliktust idézett elő a parlament és a kormány között az USR PLUS és az AUR által benyújtott bizalmatlansági indítvány. Ugyanakkor a parlamentnek az alkotmányos eljárás szerint meg kell vitatnia a bizalmatlansági indítványt és szavaznia kell róla – mondja ki a határozat.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
szóljon hozzá!