2012. november 09., 13:232012. november 09., 13:23
A politikusok és egyéb közszereplők vagyonosodását vizsgáló hatóság pénteken, a december 9-i parlamenti választások kampányidőszakának első napján tette közzé, hogy Eduard Hellvig területfejlesztési és idegenforgalmi miniszter, Ovidiu Silaghi, a közlekedési tárca vezetője, Liviu Pop parlamenti kapcsolatokért felelős tárca nélküli miniszter és Sorin Dan Mihalache kormányfőtitkár-helyettes esetében bukkant rendellenességekre.
Az ANI szerint Hellvig esetében idén május 7. és október 31. között összeférhetetlenség állt fenn, mivel egyszerre volt miniszter, illetve a Sintezis Birotica Kft. nevű cég igazgatója, ami megsérti a 161/2003-as törvényt. Hellvig ugyan közleményben tudatta az ANI-val, hogy az utóbbi években már nem gyakorolta igazgatói jogköreit, azonban a hatósággal a munkaügyi minisztérium azt közölte, hogy Hellvig munkaszerződését az említett céggel csupán október 31-én bontották fel.
Az ANI azt is felrója a miniszternek, hogy a hivatalos dokumentumok szerint egy olyan cég – a Dib Media Consultancy Kft. – alkalmazta 2011 decembere és 2012 szeptembere között politikai kutatóként, amelynek hivatalos tevékenységei között nem szerepel a kutatás. Szintén a miniszter rovására írják, hogy idén augusztusban és szeptemberben 26 700 lejt kapott a Life Line – Medical Center Kft. nevű cégtől, miközben neve nem szerepel a cég alkalmazottainak listáján.
Ovidiu Silaghi esetében az ANI arra derített fényt, hogy nem tudja igazolni 206 798 lejnyi jövedelem eredetét – ennyi a különbség a 2012 május 7. és október 15. között szerzett jövedelme és az elköltött pénz között. Ennek nyomán értesítették a nagyváradi táblabíróság vagyonosodást vizsgáló testületét, valamint az Országos Pénzmosásellenes Hatóságot, kérve, hogy vizsgálják ki a miniszter és felesége gyanús ügyleteit.
Liviu Pop esetében a gyanú összeférhetetlenség és hivatali hatáskörben közérdek sérelmére elkövetett visszaélés. Popot május 15-én nevezték ki ügyvivő oktatási miniszterré, ugyanakkor 2007. december elseje és 2012. május 17-e között a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének főtitkára volt. Miniszterként egy rendelettel módosította azt a rendeletet, amely megtiltotta, hogy az oktatási intézmények automatikusan visszatartsák a pedagógusok béréből a szakszervezeti tagdíjat. Ezzel korábbi alkalmazóját, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségét juttatta anyagi előnyhöz, megsértve a hivatali összeférhetetlenségről és a közérdek sérelmére elkövetett hivatali visszaélésről szóló hatályos jogszabályokat. Az ANI emiatt a legfelsőbb bíróságon is feljelentést tett.
Sorin Dan Mihalache esetében az ANI azt találta rendellenesnek, hogy egyszerre volt államtitkári rangú kormányfőtitkár-helyettes és a Dib Media Consultancy Kft. nevű cég ügyvezetője.
Az ANI közleményére reagálva Ovidiu Silaghi közölte, minden, pénzforgalommal kapcsolatos dokumentumot a hatóság rendelkezésére bocsátott, és vétlennek tartja magát. Eduard Helllvig szintén visszautasította a vádakat, és közölte, bíróságon támadja meg az ANI megállapítását. A politikus szerint az ellene zajló vizsgálat és annak megállapításai politikai megrendelés eredményei. Szerinte már 2005 óta nincs szerződéses viszonyban az ANI jelentésében szereplő céggel.
Rámutatott: a kifogásolt 26 ezer lejes összeget a felesége kapta attól a cégtől, amelynél orvos igazgatóként tevékenykedik. Úgy vélte, az ANI figyelmen kívül hagyta az ő álláspontját alátámasztó dokumentumokat, ezért arra készül, hogy az ügyről az EU-tagállamok és az USA nagykövetségeit is értesítse. Liviu Pop kollégáihoz hasonlóan szintén közölte, hogy ártatlannak tartja magát, és leszögezte, ő is bírósághoz fordul.
Victor Ponta miniszterelnök az ügy kapcsán közölte: amennyiben az ANI vádjai beigazolódnak, meneszti a négy érintett kormánytagot, ugyanakkor rámutatott: mivel a vádak a választási kampány első napján láttak napvilágot, az ügyet nem szabad politikai célokra kihasználni, és gyorsan a végére kell járni. Azt is megjegyezte ugyanakkor, hogy a vádak nem a miniszteri tevékenységhez kapcsolódó, hanem azelőtti ügyeket érintenek. Traian Ungureanu, az ellenzéki Igaz Románia Szövetség (ARD) szóvivője ugyanakkor lemondásra szólította fel Pontát és az érintett kormánytagokat.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).