Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerdán az egészségügyi alkalmazások felszabadítására szólított fel, hogy az a mintegy 4000 orvos, aki a tavalyi év végén fejezte be rezidensképzését, és akinek a képzésére eurómilliókat fordítottak, Romániában dolgozhasson, és ne döntsön úgy, hogy külföldön vállal munkát.
2024. január 03., 15:292024. január 03., 15:29
A visszás helyzetről a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozva beszélt a tárcavezető, rámutatva: Romániában közel 56 ezer orvos van, de az ország számos kórházában szakemberhiány van, különösen az orvosok terén.
„Még ha idén a felszabaduló álláshelyeket be is lehet tölteni memorandum nélkül, az ország számos kórházában munkaerőhiány van, különösen orvoshiány, a fejlesztési minisztériummal együtt megoldást kell találnunk, mert az önkormányzatok alá tartozó kórházak a fejlesztési minisztérium által kezdeményezett memorandummal (…) versenyvizsgát szervezhetnek.
Hamarosan aláírom a szakorvosi kinevezési rendeletet, de ha nincs hol dolgozniuk, akkor elhagyják az országot, és nem hiszem, hogy olyan helyzetben vagyunk, hogy a fiatal orvosokat arra ösztönözzük, hogy elhagyják az országot” – nyilatkozta Rafila.
Az egészségügyi miniszter azt mondta, tájékoztatni fogja Marcel Boloş fejlesztési és közigazgatási minisztert, valamint Marcel Ciolacu kormányfőt, találjanak megoldást arra, hogy „minél hamarabb feloldják ezeket az állásokat, és az egészségügyi egységek igényeinek megfelelően kiírják a versenyvizsgákat”.
– húzta alá a tárcavezető. Jelezte: a következő időszakban találkozni fog a fejlesztési miniszterrel, és meg van győződve arról, hogy amikor minden információ a rendelkezésére áll, támogatni fog egy olyan megoldást, amely megoldja a kórházak problémáját.
„Véleményem szerint figyelembe kell vennünk ezt a több ezer fiatal szakembert is, akiknek Romániában kell dolgozniuk. Tudják, hogy milyen befektetések történtek a képzésükre, valószínűleg több százmillió euró értékben. Ennyibe került a képzésük. Négy-öt év kórházi gyakorlat után már szakemberek, és jó, ha kihasználjuk ezt a lehetőséget, hogy az országban tartsuk őket” – mondta az egészségügyi miniszter.
Orvoshiány miatt felfüggesztette tevékenységét a Szatmár megyei sürgősségi kórház diabetológiai osztálya.
Sok családorvos hiányzik az egészségügyi rendszerből. A krízishelyzetet még tudják kezelni, de pár éven belül a mai háziorvosok fele nyugdíjba vonul. Duda Tihamér Attilával, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójával beszélgettünk.
Kissé csökkent az orvosok elvándorlásának mértéke – jelentette ki szerdán Alexandru Rafila. Az egészségügyi miniszter reményét fejezte ki, hogy 2030-ra megoldódnak a humánerőforrás-problémák az egészségügyben.
Sorin Grindeanu pénteken bejelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) szombaton dönt a kormányzati részvételről, és vasárnap a miniszterjelöltjeiről.
Július végi rendkívüli ülésszakán fogadja el a bukaresti parlament a deficitcsökkentő intézkedéseket politikai források szerint.
Ilie Bolojant, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnökét, korábbi ügyvivő államfőt bízta meg kormányalakítással Nicușor Dan államfő.
Közzétette pénteken az oktatási minisztérium az érettségi vizsga eredményeit.
A tanév rendjének megfelelően a pénteki tanórák után elkezdődik a nyári vakáció.
Technokrata miniszterelnök jelölésével oldhatja fel a kormányalakítási patthelyzetet Nicușor Dan államfő – legalábbis egyes értesülések szerint.
A várakozásokkal ellentétben senkit nem bízott meg kormányalakítással Nicușor Dan államfő a parlamenti pártokkal csütörtökön folytatott konzultációkat követően.
Kinyomtatott recept vagy elektronikus vénymásolat bemutatása nélkül is átvehetik gyógyszereiket a betegek, ha orvosuk az online elektronikus recept segítségével írt fel nekik térítéses vagy ingyenes (kompenzált) orvosságokat.
Továbbra is súlyos problémát jelent a gyermekszegénység Romániában: az Eurostat legfrissebb adatai szerint 2024-ben a 16 év alatti gyermekek közel harmada élt anyagi nélkülözésben.
szóljon hozzá!