Súlyosbodó orvoshiány: saját érdekképviseletük csap ellenszelet a háziorvosoknak

Sok a kezelni való. A legtöbb beteg legelőször a háziorvosához fordul, ha baj van •  Fotó: Jakab Mónika

Sok a kezelni való. A legtöbb beteg legelőször a háziorvosához fordul, ha baj van

Fotó: Jakab Mónika

Több száz háziorvos hiányzik a romániai egészségügyi rendszerből. A krízishelyzetet jelenleg még tudják kezelni az egészségügyi hatóságok, de néhány éven belül a szakemberek fele nyugdíjba vonul, ami nehen pótolható érvágást jelent az egészségügyi alapellátás szempontjából. Duda Tihamér Attilával, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójával jártuk körül a súlyosbodó orvoshiány okait.

Makkay József

2023. március 26., 09:562023. március 26., 09:56

2023. március 26., 10:222023. március 26., 10:22

– Folyamatosan arról szólnak a hírek, hogy egyre több háziorvos hiányzik az egészségügyi rendszerből, és a közeljövőben még súlyosabb lesz a helyzet. Mivel magyarázható a jelenség?

– Hargita megyében jelenleg 153 családorvosi állásra volna szükség, ezzel szemben csak 130 orvos dolgozik a hálózatban, 23 családorvos hiányzik. Egyre több nyugdíjas hagyja el a rendszert, és helyükbe kevesebb fiatal érkezik. Tavaly

Idézet
országosan 410 rezidens családorvosi helyet hirdetett meg az egészségügyi minisztérium, de közel negyven helyre nem volt jelentkező.

Egyértelmű üzenet ez azok számára, akik az egészségügyi rendszerért felelősek, hogy igen komoly problémák vannak. Valamelyest elfogadom az anyagi okokat is, ugyanakkor látni kell, hogy a családorvosi hivatásnak számos előnye van. A délelőtti és a délutáni munkaprogramjukat maguk szabják meg, és a szakorvosoktól eltérően éjszaka és hétvégén nem dolgoznak, ügyeletet nem vállalnak. A hátrányok között megemlíteném, hogy nagyon sok beteget kell naponta megvizsgálni, sokrétű egészségügyi gondokkal találkoznak és elég nagy a munkájukat övező bürokrácia, ami a szolgáltatások lejelentését és elszámolását illeti. Vannak tehát anyagi és procedurális nehézségek egyaránt, de sok ellenpéldát is ismerek a jól boldoguló családorvosi rendelőkről.

– Orvosi berkekben a háziorvost szakmailag nem annyira becsülik, sőt akad, aki le is nézi ezt munkát. Mennyire játszik szerepet a fiatal orvosok szakosodásában ez az előítélet?

– Az egészségbiztosítási pénztár részéről semmiféle előítélet nem létezik a családorvosokkal szemben: mi egyformán kezelünk minden orvost, akivel szerződéses viszonyban vagyunk. Ugyanakkor tény, hogy a szakmán belül kialakult egy negatív kép a családorvosokról, aminek megvannak az okai. E mögött elsősorban a családorvosok szakmai-érdekképviseleti szervezeteinek képviselői állnak, akik

Idézet
úton-útfélen világgá kürtölik, hogy a szakmájuk le van nézve, nincsenek megfizetve, nem értékelik a munkájukat.

Ezek a vádak egyértelműen túlzóak, de éppen elegendőek ahhoz, hogy a fiatalokat elbátortalanítsa ettől a munkakörtől. Az érdekvédelem nem titkolt célja, hogy jobb szerződéskötési helyzetbe hozza az általa képviselt orvosokat az egészségügyi pénztárral.

Duda Tihamér Attila, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója szerint igyekeznek meggyőzni a fiatal orvosokat, hogy térjenek haza Galéria

Duda Tihamér Attila, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója szerint igyekeznek meggyőzni a fiatal orvosokat, hogy térjenek haza

– Ez miként befolyásolja a szakosodó fiatal orvosokat?

– A megyei egészségügyi igazgatóságok, az egészségbiztosítási pénztárak vezetőit és a kórházmenedzsereket minden évben meghívják a marosvásárhelyi orvosi egyetemre a környező megyékből, hogy a rezidens szakvizsga előtt a jelöltekkel találkozzanak. Ilyenkor bemutatjuk az adott orvosi pályát, hogy a fiatal orvosok mire számíthatnak. Hangsúlyosan beszélünk a családorvosi hivatásról is. Elmondjuk, hogy

Idézet
a helyi önkormányzatok sok helyen szolgálati lakást biztosítanak a családorvos számára, és nem csak az orvosi kabinet berendezését, hanem annak költségtérítését is vállalják.

A bemutató végén mindig kiderül, hogy a fiatalok többsége a kórházmenedzsereknél érdeklődik, elsősorban a szakorvosi pálya vonzza őket. Miközben azt mondom, hogy nem szabad készpénznek venni a családorvosok érdekvédelmi szövetségeinek panaszáradatát, szembe kell nézni azzal is, hogy gondok vannak a szakma körül. Ezt a döntéshozóknak kell mielőbb megvizsgálniuk.

– A családorvosok képviselői többek között túlterheltségre és a szakorvosoktól eltérő, alacsonyabb jövedelemre panaszkodnak. Mennyiben tudnak ezen segíteni az egészségbiztosítási pénztárak?

– Vitatkoznék azzal a panasszal, hogy a családorvosnak kevesebb a fizetése, mint a szakorvosnak. A megyei egészségbiztosítási pénztárak honlapján megtekinthető, hogy a családorvosi rendelők hónapokra lebontva mennyi pénzt kapnak az egészségbiztosítótól. Az összeg havi 10 ezer és 50 ezer lej között mozog, attól függően, hogy a családorvosnak hány páciense van és milyen szolgáltatásokat végez. A háziorvos minden feliratkozott páciense után fix összeget kap, ami egyféle hűségpénz, és amiért gyakorlatilag nem kell tennie semmit.

Idézet
A különböző szolgáltatások – a betegek vizsgálata, a posztcovid betegek követése, vagy korábban a tesztelés, oltás, stb. – mind pluszpénzt hoz.

Az is többet keres, aki egy ügyeleti központban is dolgozik, tehát az orvoson múlik, hogy mennyit vállal. A Hargita megyében dolgozó 130 családorvosnak csak bizonyos hányada vesz részt a hét ügyeleti központ működtetésében, és 78-an követik a posztcovid betegek egészségügyi állapotának alakulását. Aki nem vesz részt plusz tevékenységekben, annak a javadalmazása is kisebb. Mi nem fizetést adunk a családorvosnak, hanem keretösszeget, amiből fenntartja az orvosi rendelőjét, kifizeti a nővért és felveszi a saját bérét. Hasonló a helyzet a szakorvosokkal is. A betegbiztosító szolgáltatásokat számol el magánkabinetekkel, járóbeteggondozókkal és kórházakkal egyaránt. A törvényes rendelkezések alapján a szakorvos fizetését mindig az adott egészségügyi intézmény dönti el, ahol alkalmazásban van. Nincs nagy különbség a különböző szakterületeken dolgozó orvosok javadalmazásában.

A marosvásárhelyi orvosi egyetem fiatal végzősei. Az önkormányzatok is egyre több kedvezménnyel próbálják falura csábítani a fiatal szakembereket •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A marosvásárhelyi orvosi egyetem fiatal végzősei. Az önkormányzatok is egyre több kedvezménnyel próbálják falura csábítani a fiatal szakembereket

Fotó: Haáz Vince

– Hogyan kezelik a háziorvoshiányt?

– Más a helyzet falun és városon. Ha városon kilép a rendszerből egy orvos, az könyebb helyettesíteni, mint egy községben, ahol csak egy családorvos dolgozik. Balánbányának például egyetlen háziorvosa sincs: a szükséges három rendelőt olyan orvosokkal oldottuk meg, akik hajlandóak voltak munkapontot nyitni, és részmunkaidőben itt is dolgoznak.

Idézet
A megyében több községnek nincs családorvosa, például a Kászonok falvaiban.

Egyelőre mindenhol találtunk átmeneti megoldást – a Kászonokba a jövő évtől érkezik egy fiatal végzős. Nagy gond, hogy a ma még kezelhető családorvoshiány pár év múlva kezelhetetlenné válik, amikor tömegesen nyugdíjba vonul a hatvanas éveiben járó orvosnemzedék. Noha az orvosok körében a hölgyek 63, a férfiak 65 éves korban mehetnek nyugdíjba, a legtöbb orvos most is 67 éves koráig dolgozik. Az orvosi kamara, valamint az egészségügyi igazgatóság évente kibocsátott engedélyével nyugdíjasként is besegíthetnek – van 71 éves csládorvosunk is –, ezzel is enyhítjük a szakemberhiányt.

– Az egyetem elvégzése után milyen mértékben térnek haza a székelyföldi megyékből elszármazott magyar orvosok?

– Folyamatosan követjük a rezidens képzésben részt vevő fiatal orvosok tevékenységét, akik innen származtak el. Mindenkitől van elérhetőségünk, és nyilván megpróbáljuk hazacsábítani őket. De nem csak velük tartjuk a kapcsolatot, hanem a más vidékről érkezőkkel is, akik Marosvásárhelyen szereztek orvosi diplomát. Nagy munka ez, hiszen

Idézet
meg kell győzni a fiatal orvosokat, hogy megéri hazatérni.

Nem mindig sikerül, de ha a helyi önkormányzat részéről is van egy jó ajánlat, akkor ott a családorvosi állás hamarabb elkél. Ezzel együtt is nagy a hiány, ami a bukaresti törvényhozók és a többi illetékes hatóság gyors beavatkozását feltételezi, hogy pár éven belül ne váljék olyan súlyossá a helyzet, amit már nem tudunk kezelni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 21., szerda

Minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, a szakorvos a megelőzés fontosságát hangsúlyozza (VIDEÓ)

Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.

Minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, a szakorvos a megelőzés fontosságát hangsúlyozza (VIDEÓ)
2025. május 20., kedd

Új otthonba költözött a Kallós Zoltán Népzeneiskola a kincses városban

A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.

Új otthonba költözött a Kallós Zoltán Népzeneiskola a kincses városban
2025. május 20., kedd

Palliatív osztályt alakítanak ki az egykori városi kórházban Aradon

A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.

Palliatív osztályt alakítanak ki az egykori városi kórházban Aradon
2025. május 20., kedd

Újabb államosítási kísérlet: ki akarja lakoltatni a váradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm apátot a premontrei rendházból

Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.

Újabb államosítási kísérlet: ki akarja lakoltatni a váradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm apátot a premontrei rendházból
2025. május 20., kedd

„Elhamarkodott volt”. „Zavart keltett”. Továbbra is téma a közéletben Orbán Viktor tihanyi beszéde

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint zavart okozott az erdélyi magyarság körében Orbán Viktor tihanyi, George Simionról tett kijelentése.

„Elhamarkodott volt”. „Zavart keltett”. Továbbra is téma a közéletben Orbán Viktor tihanyi beszéde
2025. május 20., kedd

Engedélyezné az otthon oktatást Daniel David oktatási miniszter

„Kivételes helyzetekben” engedélyezné az otthon oktatást Daniel David oktatási és kutatási miniszter – számolt be róla hétfőn az Edupedu.ro.

Engedélyezné az otthon oktatást Daniel David oktatási miniszter
2025. május 20., kedd

A magyar diákok román érettségijét megkönnyítő új segédanyag jut el az iskolákba

Megjelent egy új román nyelv és irodalom segédanyag, amely az új tantervek szerint az először idén érettségiző magyar diákok felkészülését támogatja.

A magyar diákok román érettségijét megkönnyítő új segédanyag jut el az iskolákba
2025. május 20., kedd

Az EMSZ szerint nem az RMDSZ érdeme, hogy a magyarok Nicușor Danra szavaztak

Az RMDSZ részéről teljesen elhibázott döntés volt a román elnökválasztás első fordulójában szembemenni a változást követelő népakarattal, és Crin Antonescut támogatni – hangzott el az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) kolozsvári sajtótájékoztatóján.

Az EMSZ szerint nem az RMDSZ érdeme, hogy a magyarok Nicușor Danra szavaztak
2025. május 20., kedd

Látványos felvétel a partiumi hőerőmű tornyának lebontásáról

A mintegy százmillió eurós beruházástól olcsóbb, hatékonyabb és környezetkímélőbb távhő-előállítást remélnek, a kivitelezők az ország legmodernebb és leghatékonyabb hőerőművének megépítését ígérik Aradon.

Látványos felvétel a partiumi hőerőmű tornyának lebontásáról
2025. május 19., hétfő

Bűnhalmozás: jogosítvány nélkül, részegen vezetett forgalomba be nem írt járművet

Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.

Bűnhalmozás: jogosítvány nélkül, részegen vezetett forgalomba be nem írt járművet