Fotó: Haáz Sándor
Románia eurómilliárdokat veszít, ha mégsem jön össze a csatlakozás Petrișor Peiu bukaresti gazdasági-politikai elemző szerint. A korábbi államtitkár-helyettes ugyanakkor úgy véli, mindez egy „közönség előtt zajló diplomáciai tréning” csupán az OECD-hez való csatlakozás előtt.
2022. december 06., 19:282022. december 06., 19:28
2022. december 13., 12:012022. december 13., 12:01
Mintegy harminc milliárd eurót, éves külkereskedelme ötödét veszítheti el Románia, ha a schengeni övezeten kívül marad – állítja Petrișor Peiu bukaresti elemző, korábbi államtitkár-helyettes.
„Hogyan vész el ez a pénz? A lehető legprózaibb módon: a vámnál kígyózó soroknál, ahol a kivitelre szánt vagy behozandó termékekkel megrakott TIR teherautók állnak. Sorok, amelyek egy nappal meghosszabbítják az Európai Unió legkisebb autópálya-hálózatával rendelkező ország átkelésére kényszerített fuvarozók kálváriáját. Amíg a teherautók vámnál állnak, az általuk szállított áru egy nappal hosszabb logisztikai láncon megy keresztül, mint általában. Egyszerű, de fájdalmas” – magyarázta Facebook-bejegyzésében a gazdasági elemző. Hozzátette: az autós szállítócégek kicsik, negyvenezer ilyen romániai cég működik, 144 ezer alkalmazottal.
„Nincsenek óriások, akiket meg lehetne hallgatni a Victoria-palotában, vagy akik lobbizhatnak Brüsszelben. Ezen a területen az első húsz cég 2019-ben alig haladta meg az egymilliárd eurós kumulált forgalmat. Melyiküknek lehet elég erős hangja ahhoz, hogy meghallják a Victoria-palotában vagy Brüsszelben?” – tette fel a kérdést Peiu. A szakértő emlékeztetett: az autós teherszállító cégek tulajdonosai románok.
„Ki képviselhetné őket? Az ország elnöke túlságosan elfoglalt a miami és a Sarm-el-sejk-i vakációja közötti időszakban, a kormányfő az egész kabinettel együtt az osztrák OMV védelmével foglalkozik éppen, a parlamenti képviselők pedig saját különnyugdíjuk megmentésén ügyködnek” – fogalmaz a gazdasági elemző.
„Ez egy hasznos gyakorlat, amely néhány kérdésben tesztel: próbára teszi Bukarest erejét a közepesen nehéz célok elérésében, jelzi az államunk teljes európaiságának elfogadását a tőlünk távol álló európai kormányok által, az amerikaiak erejét arra, hogy közeli szövetségeseket (Hollandia) más közeli szövetségesek elfogadására rávegyenek, az északi kormányoknak a készségét azoknak a brüsszeli technikai feltételeknek a helyes elsajátítására, amelyeket ők maguk ajánlottak. A leglényegesebb ugyanakkor annak az elvnek az elfogadása, hogy nem lehet egy arányosságon, kohézión alapuló Európát építeni a mindenki számára azonos mérce érvényesítése nélkül” – állítja a szakértő.
Mint ismeretes, Románia, valamint Bulgária és Horvátország schengeni csatlakozásáról várhatóan csütörtökön dönt az uniós belügyminiszterek tanácsa. Jelen állás szerint csak Ausztria ellenzi a román tagságot.
Egyre kedvezőtlenebbek az előjelek az EU-s belügyminiszterek holnapi tanácskozása előtt, amelyen Románia, Bulgária és Horvátország schengeni csatlakozásáról kellene dönteni. Karl Nehammer osztrák kancellár tegnap megismételte:.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!