Fotó: Schengenvisainfo.com
Egyre kedvezőtlenebbek az előjelek az uniós belügyminiszterek csütörtöki tanácskozása előtt, amelyen Románia, Bulgária és Horvátország schengeni csatlakozásáról kellene dönteni. Karl Nehammer osztrák kancellár kedden megismételte: a migráns- és a határőrizeti problémák miatt ellenzi a román és a bolgár csatlakozást.
2022. december 06., 17:222022. december 06., 17:22
2022. december 13., 12:012022. december 13., 12:01
Bár Klaus Iohannis román államfő arról beszélt: továbbra is zajlanak a tárgyalások Románia schengeni csatlakozásáról, amelyek az utolsó pillanatig tartanak majd, az esélyek egyre csökkennek. Karl Nehammer osztrák kancellár ugyanis kedden megerősítette: országa nem támogatja Románia és Bulgária csatlakozását a belső határellenőrzés nélküli uniós övezethez.
„A belügyminiszter egyértelmű volt: nincs jóváhagyás Ausztria részéről a Bulgáriával és Romániával történő bővítésre. Több időre van szükség. Ausztriában 75 ezer regisztrálatlan illegális migráns tartózkodik. Ez azt jelenti, hogy átugrottak az EU külső határán, és eljutottak egy belső tagállamba, vagyis Ausztriába. Előbb ezekre a biztonsági kérdésekre kell választ találnunk” – szögezte le Karl Nehammer. A kancellár mindössze egy nappal azután lebegtette meg ismét a vétót, hogy Lucian Bode román belügyminiszter ismét Bécsbe utazott, hogy megpróbálja álláspontja megváltoztatására bírni az osztrák felet.
A nap folyamán korábban Gerhard Karner belügyminiszter is kijelentette: Bécs fenntartja a jogot, hogy megvétózza a román és a bolgár csatlakozást, nem enged a nyomásnak, és továbbra is elutasítja a két ország felvételét. A Kleine Zeitung című napilap belügyminisztériumi forrásokra hivatkozva arról írt, hogy a feltételes támogatás sem jöhet szóba, vagyis az, hogy a két ország 2023 nyarán csatlakozhasson, ha teljesít bizonyos feltételeket.
Emlékeztetett, a téma az uniós belügyminiszterek tanácskozásán, az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa csütörtöki ülésén kerül napirendre, addig folyamatosan zajlanak az egyeztetések a határozat szövegéről. Arról a lehetőségről, hogy az EU Tanácsa ne csomagban, hanem külön-külön döntsön Románia és Bulgária felvételéről a belső határellenőrzések nélküli térségbe, Iohannis kijelentette: szerinte megoldás található egy olyan döntés meghozatalára, amely mindkét országnak megfelel.
Annak ellenére, hogy Svédország parlamentje pénteken zöld jelzést adott Románia schengeni csatlakozásának, amelyet immár Hollandia is támogat, Ausztria továbbra is ellenzi, hogy az országot felvegyék a határellenőrzés nélküli övezetbe.
Lucian Bode belügyminiszter közösségi oldalán az osztrák bejelentésekre úgy reagált: Ausztria migrációs problémái nem róhatók fel Romániának, a migránsok nem Románián keresztül haladnak, ezért nem érdemli meg a minden valós alapot nélkülöző büntetést. A miniszter elismételte: Románia a schengeni csatlakozás valamennyi technikai feltételét teljesítette, és ezt két szakértői bizottság állapította meg, amelyek jelentéseit olyan munkacsoportokban vitatták meg, és fogadták el, amelyekben Ausztria képviselői is jelen voltak.
Mint arról beszámoltunk, az osztrák kancellár és belügyminisztere az általuk kelet-balkáninak nevezett útvonalon, Bulgárián, Románián és Magyarországon keresztül Ausztriába érkező illegális migránsokra hivatkozva ellenzi a két ország schengeni csatlakozását. Az osztrák politikusok szerint az Ausztriába idén belépő mintegy százezer illegális migráns közül mintegy 75 ezret egyetlen olyan EU-tagállamban sem vettek nyilvántartásba, amelyen áthaladt. Az osztrák hatóságok vizsgálatai az érintettek mobiltelefonjai alapján azt az eredményt hozták, hogy többségük Bulgárián és Románián, vagyis a kelet-balkáni útvonalon haladt át.
Az EU határellenőrzési szerve, a Frontex adatai ugyanakkor azt mutatják, hogy míg a nyugat-balkáni útvonalon az idei év első kilenc hónapjában 170 százalékkal nőtt a migránsok száma, ugyanebben az időszakban 43 százalékkal csökkent a Romániába illegálisan belépők száma. A tagállamok belügyminiszterei csütörtökön ülnek össze, hogy megvitassák Románia, Bulgária és Horvátország felvételét a schengeni övezetbe. A döntés csakis abban az esetben érvényes, ha egyhangúlag szavazzák meg.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
1 hozzászólás