Fotó: Haáz Vince
A párt több, befolyásos, a pártelnöki tisztségért zajló küzdelemben Cîţut támogató politikusa keményen bírálta kedden Ludovic Orban pártelnököt, amiért az beállt a miniszterelnököt támadók sorába.
2021. augusztus 17., 16:482021. augusztus 17., 16:48
A kormány vezető erejét jelentő Nemzeti Liberális Párton (PNL) belüli konfliktusokat is tovább mélyítette a Florin Cîţu miniszterelnök húsz évvel ezelőtti amerikai bírósági ügyei miatt kirobbant botrány: a párt több, befolyásos, a pártelnöki tisztségért zajló küzdelemben Cîţut támogató politikusa keményen bírálta kedden Ludovic Orban pártelnököt, amiért az beállt a miniszterelnököt támadók sorába.
Mint arról beszámoltunk, először arra derült fény, hogy 2000-ben ittas vezetés miatt kétnapi elzárásra és 1000 dolláros pénzbírságra ítélték, majd arra is, hogy egy közel 7000 dolláros hitelkártya-adósság kiegyenlítése nélkül hagyta el az országot.
Orban hétfőn este a Realitatea Plus hírtelevíziónak nyilatkozva arról beszélt, azt megérti, hogy a kormányfőnek fiatal korában ilyen gondjai voltak, hiszen „vannak olyan pillanatok, amikor az ember életében ilyenek történnek”.
Ugyanakkor felrótta neki, hogy elmulasztotta a közvéleményt, sőt Klaus Iohannis államfőt is tájékoztatni az ügyeiről, ami az ő státusában – előbb szenátusi frakcióvezető, majd pénzügyminiszter, később pedig miniszterelnök lett – elfogadhatatlan.
akinek épp Cîţu a legfőbb riválisa a PNL elnöki tisztségéért zajló küzdelemben a szeptemberi tisztújító kongresszus előtt. Orban úgy vélte, a kormányfőről napvilágot látott hírek negatívan érintik a párt népszerűségét, akárcsak a pártelnöki tisztségért zajló egyre élesebb küzdelem. Azt is kijelentette, hogy ha tudott volna Cîţu múltjáról nem támogatta volna a kormányfői kinevezését.
Orban kijelentéseire reagálva kedden a PNL több vezető politikusa keményen bírálta a pártelnököt, felelősségteljes és becsületes magatartásra intve őt. Álláspontjuk szerint Orban fittyet hány a politikai fair play szabályaira, nyilatkozatai pedig ártalmasak a pártra nézve. A közlemény aláírói szerint dicstelen tett Orban részéről, hogy csatlakozott a Florin Cîţu ellen zajló „nyilvános lincseléshez”.
Kiszivárgott hírek szerint egyébként a koalíciós partner USR–PLUS egyes vezetői a miniszterelnök lemondását szeretnék, de nem kívánják nyílt kenyértörésre vinni a dolgot.
Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke azonban megvédte Cîţut. A hétfői zárt ajtók mögött lezajlott koalíciós egyeztetés után úgy nyilatkozott: a miniszterelnök évtizedekkel korábbi amerikai bírósági ügyei a magánéletéhez tartoznak, azok egyáltalán nem mérvadóak a kormányzás szempontjából.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!