Fotó: Haáz Vince
A párt több, befolyásos, a pártelnöki tisztségért zajló küzdelemben Cîţut támogató politikusa keményen bírálta kedden Ludovic Orban pártelnököt, amiért az beállt a miniszterelnököt támadók sorába.
2021. augusztus 17., 16:482021. augusztus 17., 16:48
A kormány vezető erejét jelentő Nemzeti Liberális Párton (PNL) belüli konfliktusokat is tovább mélyítette a Florin Cîţu miniszterelnök húsz évvel ezelőtti amerikai bírósági ügyei miatt kirobbant botrány: a párt több, befolyásos, a pártelnöki tisztségért zajló küzdelemben Cîţut támogató politikusa keményen bírálta kedden Ludovic Orban pártelnököt, amiért az beállt a miniszterelnököt támadók sorába.
Mint arról beszámoltunk, először arra derült fény, hogy 2000-ben ittas vezetés miatt kétnapi elzárásra és 1000 dolláros pénzbírságra ítélték, majd arra is, hogy egy közel 7000 dolláros hitelkártya-adósság kiegyenlítése nélkül hagyta el az országot.
Orban hétfőn este a Realitatea Plus hírtelevíziónak nyilatkozva arról beszélt, azt megérti, hogy a kormányfőnek fiatal korában ilyen gondjai voltak, hiszen „vannak olyan pillanatok, amikor az ember életében ilyenek történnek”.
Ugyanakkor felrótta neki, hogy elmulasztotta a közvéleményt, sőt Klaus Iohannis államfőt is tájékoztatni az ügyeiről, ami az ő státusában – előbb szenátusi frakcióvezető, majd pénzügyminiszter, később pedig miniszterelnök lett – elfogadhatatlan.
akinek épp Cîţu a legfőbb riválisa a PNL elnöki tisztségéért zajló küzdelemben a szeptemberi tisztújító kongresszus előtt. Orban úgy vélte, a kormányfőről napvilágot látott hírek negatívan érintik a párt népszerűségét, akárcsak a pártelnöki tisztségért zajló egyre élesebb küzdelem. Azt is kijelentette, hogy ha tudott volna Cîţu múltjáról nem támogatta volna a kormányfői kinevezését.
Orban kijelentéseire reagálva kedden a PNL több vezető politikusa keményen bírálta a pártelnököt, felelősségteljes és becsületes magatartásra intve őt. Álláspontjuk szerint Orban fittyet hány a politikai fair play szabályaira, nyilatkozatai pedig ártalmasak a pártra nézve. A közlemény aláírói szerint dicstelen tett Orban részéről, hogy csatlakozott a Florin Cîţu ellen zajló „nyilvános lincseléshez”.
Kiszivárgott hírek szerint egyébként a koalíciós partner USR–PLUS egyes vezetői a miniszterelnök lemondását szeretnék, de nem kívánják nyílt kenyértörésre vinni a dolgot.
Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke azonban megvédte Cîţut. A hétfői zárt ajtók mögött lezajlott koalíciós egyeztetés után úgy nyilatkozott: a miniszterelnök évtizedekkel korábbi amerikai bírósági ügyei a magánéletéhez tartoznak, azok egyáltalán nem mérvadóak a kormányzás szempontjából.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!