Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Bőven meglett a kormánybuktatáshoz szükséges voksszám, kedden megszavazta a parlament a bizalmatlansági indítványt, és „hazaküldte” a Florin Cîțu vezette kabinetet. A hivatalos bejelentés szerint 281 honatya szavazta meg a bizalmatlansági indítványt.
2021. október 05., 15:072021. október 05., 15:07
2021. október 05., 18:402021. október 05., 18:40
Az Állítsuk meg a szegénységet, a drágulásokat és a büntetőügyeseket. Le a Cîţu-kormánnyal! címet viselő dokumentum 281 támogató voksot kapott. A PNL, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek törvényhozói nem szavaztak.
– jelentette be Ludovic Orban képviselőházi elnök.
„Szomorú, de igaz: megbukott a kormány” – reagált kedden este a bizalmatlansági indítvány sikerére rövid nyilatkozatában az államfő. Klaus Iohannis szerint ma a válság kifejezés jellemzi leginkább Romániát.
Sorin Grindeanu PSD-s és George Simion AUR-os politikus egyaránt élőben közvetítette a szavazatszámlálást, mindketten azt közölték, hogy 281 honatya voksolt a kormány menesztésére.
A Florin Cîțu vezette kormányt beiktatása után 11 hónappal, pontosabban 278 nappal váltották le, egy hónappal azután, hogy az USR–PLUS visszalépett a kormányzástól.
Az Állítsuk meg a szegénységet, a drágulásokat és a büntetőügyeseket. Le a Cîţu-kormánnyal! címet viselő dokumentumot a Szociáldemokrata Párt terjesztette a parlament elé.
A kabinet bukását a miniszterelnökkel nyílt konfliktusba került, a kormányból szeptember elején kilépett Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) idézte elő, és a bizalmatlansági indítvány megszavazásával bebizonyította, hogy nélküle a Cîțu-kabinet maradékának nincs parlamenti támogatása. Ezek után Klaus Iohannis államfőnek kell egyeztetnie a pártokkal egy új kormány beiktatásáról, addig a Cîțu-kormány ügyvivőként vezeti az országot.
„Láthattuk, milyen volt a technokrata kormány 2016-ban. Nulla. Romániának nincs szüksége még egy ilyen tapasztalatra” – fogalmazott a kormányfő a parlament épületében adott nyilatkozatában.
Megkérdezték tőle az újságírók, lát-e esélyt arra, hogy előre hozott választásokat írjanak ki. „Minden lehetséges forgatókönyv elképzelhető” – válaszolt. A nemzeti egységkormány alakításának lehetőségét elutasította Cîţu, hangsúlyozva, a PNL nem fog „a szélsőségesekkel” közösen kormányozni.
„A PNL megy tovább és meg fogja találni a legjobb megoldást a románok és Románia számára” – hangsúlyozta az Agerpres szerint, hozzátéve, addig is várják a bizalmatlansági indítványt támogató PSD, USR és AUR következő lépését. „Ma közösen megbuktatták a kormányt, de szeretnénk látni, mik a terveik, mert az ülésteremben csak veszekedtek” – nyomatékosította.
Várható volt, hogy a parlament megszavazza a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek az RMDSZ elnöke.
– jelentette ki kedden az alakulat elnöke.
„Most az államfő térfelén pattog a labda. Az alkotmány is így rendelkezik” – fogalmazott Marcel Ciolacu, miután a parlament megszavazta a PSD bizalmatlansági indítványát, megbuktatva ezzel a Florin Cîţu vezette kormányt.
A Klaus Iohannis államfővel esedékes kormányalakítási tárgyalásokról a pártelnök azt mondta, egyelőre várják a meghívást a Cotroceni-palotából, majd eldöntik, hogy elmennek-e a pártvezetőkkel tartott zajló konzultációra, vagy sem.
Ciolacu szerint itt az ideje abbahagyni a „politikai hisztériát” és „a felelős magatartás, az alkotmányosság” mezejére lépni. Jelen pillanatban a PSD csak az előre hozott választások kiírásának lehetőségét tartja elfogadhatónak, addig is, „ha létrejön egy politikai többség”, szakértői kormányt kell felállítani – tette hozzá az Agerpres szerint.
AZ USR kész tárgyalni a liberálisokkal, ha másik kormányfőt javasolnak
Önmérsékletre szólította fel egy keddi Facebook-bejegyzésben a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Florin Cîţu ügyvivő kormányfőt. Dacian Cioloş „higgadtságra” intette a Nemzeti Liberális Pártot is. „Szeretnénk megérteni, hogyan képzelik el a folytatást, és a Cotroceni-palotában tartott tárgyalások függvényében meglátjuk, hogy milyen irányba tartunk majd” – írta a politikus, miután a parlament megszavazta a bizalmatlansági indítványt, és a kormány megbukott.
A politikus az Agerpres szerint hozzátette: pártja ódzkodik bármilyen kommentártól vagy indítvány megtételétől mindaddig, amíg nem kapnak egy „realista” javaslatot a koalíciós kormányzásra. Közölte, hogy az USR kész újra tárgyalóasztalhoz ülni a PNL-vel „civilizált” körülmények között.
Dacian Cioloş ugyanakkor azzal vádolta Florin Cîţut, hogy cinikus hazugságokra ragadtatta el magát az USR-vel kapcsolatban, és a reformok végrehajtása helyett a „politikai háborúskodást” preferálta. Szerinte az ügyvivő miniszterelnök korábban nem tartotta tiszteletben sem a kormányprogramot, sem koalíciós partnereit. Ez vezetett végül az USR elnöke szerint a koalíció felbomlásához.
Az USR alelnöke, Dan Barna a bizalmatlansági indítványról tartott szavazás után a parlamentben azt nyilatkozta: pártja részt vesz az elnöki hivatalban tartandó kormányalakítási tárgyalásokon, és kész egyezkedni a liberálisokkal a koalíció helyreállításáról, ha Florin Cîţu helyett egy másik miniszterelnököt javasolnak. A politikus szerint a PNL több személyisége is alkalmas a kormányfői tisztség betöltésére. Hozzátette, hogy számukra a tét nem csak a miniszterelnök személye. Az USR további tárgyalási feltétele, hogy a koalíció vállaljon kötelezettséget a kormányprogramba foglalt reformok végrehajtására. Dan Barna hangsúlyozta, hogy az USR semmiképp nem kíván együtt kormányozni a Szociáldemokrata Párttal és a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).
Az RMDSZ továbbra is a koalíció helyreállítását támogatja, ha azonban a parlament elfogadja a bizalmatlansági indítványt és a kormány megbukik, politikai megállapodásra van szükség a következő hat hónapra egy teljes jogkörű kormány felállítása érdekében.
Marcel Ciolacu, a PSD elnöke szerint a Cîţu-kormány hazudott, lopott, tönkretette Romániát, és most megbukik.
Elkezdődött a parlamentben a szenátus és a képviselőház együttes ülése, amelyen megvitatják a Szociáldemokrata Párt (PSD) által a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, majd szavaznak róla.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
szóljon hozzá!