Fotó: Presidency.ro
Nem történt meglepetés a parlamenti pártok és Klaus Iohannis között kedden az új kormány megalakításáról szóló tárgyalások után: az államfő Marcel Ciolacut, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökét bízta meg kormányalakítással.
2023. június 13., 14:082023. június 13., 14:08
2023. június 13., 15:212023. június 13., 15:21
A bejelentés előtt az államfő emlékeztetett: az eddigi kormánykoalíció új modell szerint kormányzott: a mandátum felénél miniszterelnököt cserélnek.
„Nicolae Ciucă volt a miniszterelnök, aki a koalícióban részt vevő pártok minisztereivel együtt kormányzott. Románia több válságon is átesett: energia- és inflációs válságon is.
– hangoztatta Iohannis, aki szerint a koalíció komolyan tette a dolgát, az embereknek stabilitást ígértek, és azt szavatolták is.
„Ilyen körülmények között, azt hiszem, nem meglepő, hogy most Marcel Ciolacu urat jelölöm Románia miniszterelnöki tisztségére, akit felkérnék egy koalíciós kormány megalakítására. A koalíció komoly és hatékony munkája folytatódjon ezzel az új kormánnyal. Sok sikert kívánok a kormányalakítási tárgyalásokhoz, és várom az eskütételre” – mondta Iohannis Ciolacunak.
Marcel Ciolacu először elődjének mondott köszönetet, mondván: a lemondásra vonatkozó ígérete betartásával Románia a konszolidált demokrácia időszakába lépett. „A Ciucă-kormány stabilitást hozott Románia számára. Azt akarom, hogy az általam vezetett következő kormány a gazdaságról és a reformokról szóljon. Teljes felelősséggel jelentem ki, hogy Romániának szüksége van ezekre a reformokra és a PNRR-re. (helyreállítási terv – a szerk.). Románia helye az EU-ban és a NATO-ban van, bármennyire is keresnek egyesek más utakat. Ennek a felelősségnek szeretnék megfelelni” – mondta Ciolacu.
Mint arról beszámoltunk, Ciolacu annak nyomán kapott kormányalakítási megbízást, hogy Nicolae Ciucă eddigi miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke hétfőn a PNL és a PSD között 2021-ben megkötött megállapodás értelmében lemondott, abban ugyanis azt rögzítették, hogy a PNL, a PSD és az RMDSZ alkotta koalíció mandátumának felénél a PNL átadja a kormányfői tisztséget a szociáldemokratáknak, és néhány kulcsfontosságú tárca is gazdát cserél a két román párt között.
Javában zajlik a bukaresti Cotroceni-palotában az államfő által a parlamenti pártok vezetőivel az új kormány megalakításáról zajló konzultációk.
Miután a koalíciós partnerek az eddig általa irányított környezetvédelmi és fejlesztési tárca helyett az európai forrásokért és az energiaügyekért felelős minisztériumokat ajánlották fel, az RMDSZ leszögezte: nem hajlandó lemondani a fejlesztési minisztériumról. Keddi sajtóértesülések szerint annyiban enyhült az álláspontja, hogy
Az értesülések szerint délután fél háromtól a kormánypalotában ismét egy asztalhoz ül Marcel Ciolacu, Nicolae Ciucă és Kelemen Hunor RDMSZ-elnök, hogy a magyar szervezet lehetséges további kormányrészvételéről tárgyaljanak.
A parlamenti pártokkal megtartott államfői egyeztetések amúgy csupán formaságnak számítottak annak fényében, hogy előre tudható volt: Marcel Ciolacu kap kormányalakítási megbízást. Klaus Iohannis annyiban következetes volt, hogy míg a PSD, a PNL és a kisebbségek képviselőjével szívélyesen kezet fogott, ezt a gesztust az RMDSZ mellett az USR és az AUR küldöttségétől is megtagadta.
Némi „színt” George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke vitt az eseménybe, aki egy Tenerifére szóló, egyirányú jegyet vitt ajándékba születésnapjára Iohannisnak, illetve Ludovic Orban volt liberális pártelnök-kormányfő, a Jobboldal Ereje nevű új párt elnöke, aki pártja több tagjával együtt az államfői palota előtt tüntetett, azzal vádolva Iohannist, hogy elárulta a liberalizmust, amikor lepaktált a PSD-vel.
Klaus Iohannis államfő a déli órákban várja a parlamenti pártok küldöttségeit, hogy az új kormány megalakításáról és beiktatásáról egyeztessenek, a kormánypártok között pedig már elkezdődtek az egyeztetések – a jelek szerint az RMDSZ nélkül.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!