Fotó: Gov.ro
Klaus Iohannis államfő a déli órákban várja a parlamenti pártok küldöttségeit, hogy az új kormány megalakításáról és beiktatásáról egyeztessenek, a kormánypártok között pedig már elkezdődtek az egyeztetések – a jelek szerint az RMDSZ nélkül.
2023. június 13., 08:102023. június 13., 08:10
2023. június 13., 10:122023. június 13., 10:12
A miniszterelnöki tisztséget Nicolae Ciucă liberális kormányfő hétfői lemondása után átvevő Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetői hétfőn este ültek le egyeztetni a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőivel.
A koalíciós egyeztetésre
Klaus Iohannis államfő tudomásul vette Nicolae Ciucă kormányfő lemondását, és aláírta a rendeletet, amellyel Cătălin Predoiu igazságügyi minisztert kinevezi ügyvivő miniszterelnöknek – jelentette be hétfőn az Államelnöki Hivatal.
Mint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu PSD-elnök, leendő kormányfő bejelentette, hogy az új kormányban az RMDSZ-nek a jelenleg birtokolt fejlesztési, környezetvédelmi és sportminisztérium helyett az európai forrásokért felelős és az energiaügyi tárcát ajánlják fel.
A PNL viszont az értesülések szerint ezzel a jelentős pénzek fölött rendelkező minisztériummal kíván vigasztalódni a miniszterelnöki tárca elvesztése, illetve amiatt, hogy a PSD az előzetes megállapodásban foglaltakkal ellentétben nem akarja átengedni neki a szintén jelentős pénzekkel gazdálkodó közlekedési tárcát.
Ugyanakkor az RMDSZ sorsa még nem dőlt el véglegesen. Bár Iohannishoz a PSD, a PNL és a nem magyar nemzeti kisebbségek parlamenti képviselői az RMDSZ nélkül mennek egyeztetni, így a magyar szervezettel külön találkozik, az értesülések szerint még mindig szeretné kormányon tartani az RMDSZ-t
Nem szeretne az RMDSZ sem kikerülni a kabinetből. Tánczos Barna leköszönő környezetvédelmi miniszter hétfőn este leszögezte: az RMDSZ nem kíván kilépni a koalícióból, a tárgyalások folytatódnak.
„Elégedettek vagyunk Ciolacu úrral. Nagyon jól működtünk együtt vele a képviselőház elnökeként, elégedettek vagyunk a PSD-vel való együttműködéssel, és ugyanúgy elégedettek vagyunk a PNL-lel való együttműködéssel is. A javasolt megoldás kilép a megállapodás kereteiből. Mi azt kérjük, hogy térjünk vissza a megállapodáshoz, és folytassuk a munkát a koalícióban” – hangoztatta Tánczos.
Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője is az eredeti megállapodás tiszteletben tartása mellett tört lándzsát.
Hétfőn este a Prima News-nak nyilatkozva kijelentette: az, hogy a PSD ragaszkodik a közlekedési tárcához, a párt belügye, amit nem kellene koalíciós szintű üggyé emelni.
Leszögezte: az RMDSZ-nek semmilyen oka sincs arra, hogy lemondjon a fejlesztési tárcáról, és nem szeretne kilépni a kormányból.
– mutatott rá.
A PSD és a PNL közötti, az RMDSZ kihagyásával lezajlott egyeztetések, illetve az, hogy már körvonalazódott is egy, az RMDSZ nélküli kormány szerkezete, nem azt vetítik előre, hogy erre komoly esély lenne.
Az RMDSZ kilép a kormányból, ha az új kabinetben nem kapja meg a fejlesztési minisztérium irányítását – ismételte meg hétfőn Kelemen Hunor.
Mint arról beszámoltunk, Ciucă a PNL és a PSD között 2021-ben megkötött megállapodás értelmében mondott le, abban ugyanis azt rögzítették, hogy a PNL, a PSD és az RMDSZ alkotta koalíció mandátumának felénél a PNL átadja a kormányfői tisztséget a szociáldemokratáknak, és néhány kulcsfontosságú tárca is gazdát cserél a két román párt között.
Az új kormány megalakítása a koalíciós megállapodás alapján csupán formaság lenne – azonban a PSD már hónapokkal ezelőtt jelezte, hogy módosítani kívánja a megállapodásban foglaltakat, megtartaná a Sorin Grindeanu vezette közlekedési tárcát, mivel álláspontja szerint a miniszter jó munkát végez.
Ennek nyomán a PSD és a PNL az RMDSZ vezette tárcákra is szemet vetett.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
szóljon hozzá!