Kiss Judit
2022. június 15., 09:262022. június 15., 09:26
Bár erről nem szoktak szólni a hírek, biztosak lehetünk benne, hogy sokan abrakoltak és abrakolnak hegy alatt az iskolai megmérettetések előtt.
Tegnap kezdődött a nyolcadikosok kisérettségije, jövő héten esedékes a „nagy” érettségi írásbeli szakasza, így ezekben a hetekben a vizsgázók egy része igyekszik sebtében, tűzoltásszerűen pótolni a hiányosságokat. Az ilyen utolsó pillanatban történő tanulásból aztán nyilván nem sok minden marad meg a memóriában, a megmérettetés után úgy elszállnak az információk, mintha a szél fújná el őket.
Természetes, hogy a kamaszok, végzős ifjak közül nem mindenki hangyaszorgalmú, így szép számmal akadnak, akik nem tesznek meg mindent a siker érdekében. De hát valljuk be, így vannak a szorgalommal a felnőttek is – nem kell ezt szépíteni, sem mindenkitől elvárni a maximális igyekezetet. Azonban nem róható kizárólag az egyéni lustaság, szorgalomhiány kontójára, hogy mekkora lyukak keletkeznek a diákok tudásában az iskolaévek alatt, mert bizony sok egyéb tényező is meghatározza, hogy felkészülten, avagy felkészületlenül ül be a diák a megmérettetésre.
A romániai oktatási rendszert, a követelményeket, a tananyag mennyiségét és milyenségét, a vizsgatételeket okolni szerfölött megszokott dolog, már fel sem tűnik, ha ezt teszi valaki – bár a legtöbb esetben nem alaptalanul történik. Az is előfordul, hogy a diákok és szülők a pedagógusokat hibáztatják, hogy nem tesznek meg mindent a gyerekek felkészítése érdekében. Hiszen valóban nem ritka, hogy csak a vizsga előtt pár héttel igyekszik a tanár pótolni, pongyola kifejezéssel élve „leadni” azt a tananyagot, amit év közben kellett volna. És akadnak esetek, amikor az adott tanintézetet okolják a diákok amiatt, hogy csak büszkélkedni akar a jó statisztikákkal, a saját imázsát szereti fényezni, de valójában nem készíti fel alaposan a vizsgázókat, hidegen hagyja, hogy mivel maradnak a diákok.
Pedig alapvetően a tanároktól, tanintézetektől lenne elvárható, hogy tegyenek meg minden tőlük telhetőt, hiszen hosszú évekig rájuk volt bízva a diákok felkészítése, mondhatni ez a hivatásuk, erre „esküdtek fel”, ezért kapják a fizetésüket, és tulajdonképpen ez lenne az iskolák létjogosultsága. Viszont sajnos nem ritka, hogy mégsem ez történik. Sok gyereknek magántanárhoz kell járnia, hogy elfogadhatóan teljesítsen, a szülőnek pedig mélyen a zsebébe kell nyúlnia...
Az senki előtt nem titok, hogy az iskolai oktatás nem nyújt koherens, összefüggő tudást, és érdemben nem segít megkeresni a diákoknak a világban kínálkozó összefüggéseket. Például történelmi tudásuk elválik a földrajzi ismeretektől, holott a kettő nem választható el egymástól, az irodalom és történelem közt csak kevésszer teremtenek kapcsolatot a tanórákon, holott kézenfekvő lenne, és lehetne még sorolni. Így laza szerkezetű, széthulló információnyalábokat kap a diák, a tudás esetlegesen összefércelt, lyukakkal teli szövetét. Ezzel feltarisznyálva indul a megmérettetésekre, és ha azokon túljut, akkor
tovább, tovább...
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!