Körmünkre néznek. A jelentés felszólítja az EP-t, hogy évente vegye górcső alá és folyamatosan kövesse nyomon a korrupció és a jogállamiság helyzetét
Elmarasztalja Romániát az Európai Parlament által a romániai jogállamiság tárgyában kidolgozott jelentés tervezete az igazságügyi törvények módosítása és a korrupcióellenes főügyész eltávolítása miatt, ugyanakkor a titkosszolgálatok állítólagos igazságszolgáltatásba való beavatkozására is kitér, és számos ajánlást megfogalmaz Bukarest, illetve a brüsszeli illetékesek számára is.
2018. november 08., 08:432018. november 08., 08:43
2018. november 08., 08:562018. november 08., 08:56
A még nem végleges szöveget a Mediafax hírügynökség szerezte meg. A tervezetről szerdán tárgyalt az EP jogi, igazságügyi és belügyi bizottsága (LIBE), és várhatóan november 14-ei plenáris ülésén szavaz róla az uniós törvényhozás.
A jelentés várhatóan kitér majd a család fogalmának pontosításáról szóló, az alacsony részvételi arány miatt érvénytelen október eleji alkotmánymódosító népszavazásra is, amely kapcsán civil szervezetek arra vonatkozó aggodalmait idézi, miszerint a javaslat sértheti az emberi jogok szavatolásáról szóló nemzetközi normákat, és hozzájárulhat a homofóbián alapuló diszkrimináció fokozódásához.
Felemlegeti azt is, hogy az Európa Tanács parlamenti közgyűlése felszólította Bukarestet: ne fogadja el azt a jogszabályt, amely támogatások kedvezményezettjei kilétének bejelentésére kötelezi a civil szervezeteket, mint ahogy azt sem, hogy a korrupcióellenes főügyészt az igazságszolgáltatási tanács ellenvéleménye dacára is elmozdították tisztségéből. Idézi a Velencei Bizottság ajánlását, amely szerint meg kell erősíteni az ügyészek függetlenségét, és növelni kell az igazságszolgáltatási tanács elnökének szerepét az igazságügy-miniszter befolyásának kiegyensúlyozása érdekében, és felrója azt az októberi sürgősségi kormányrendeletet, amely az ügyészségeknél történő alkalmazási feltételek módosításával 48 ügyészt késztetett a tisztségéből való távozásra.
„Az EP mélységesen aggódik az igazságszolgáltatás működését és a büntetőjogi törvényeket érintő jogszabály-módosítások miatt, különös tekintettel arra, hogy azok alááshatják az igazságügyi rendszer függetlenségét és azon képességét, hogy felvegye a küzdelmet a korrupció ellen, illetve gyengíthetik a jogállamiságot is.” A jelentés tervezete egyúttal felrója az augusztusi kormányellenes tüntetések résztvevői elleni „aránytalan” fellépést is.
módosítsa a civil szervezetek finanszírozásáról szóló törvényt, aggodalmát fejezi ki a sajtó elleni politikai fellépések és a Románia külföldi bírálatáért tervezett szankciók miatt, felszólítja a parlamentet és a kormányt, hogy ültesse gyakorlatba a külföldi szervezetek ajánlásait, és tartózkodjék a jogállamiságot aláásó reformoktól, és az Európai Bizottsággal való lojális együttműködésre szólítja a kormányt. Emellett felszólítja az EB-t, hogy évente vegye górcső alá a korrupcióellenes harc helyzetét az összes tagállamban, mint ahogy a jogállamiság helyzetét is folyamatosan kövesse nyomon.
Közzétette csütörtökön az oktatási minisztérium a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájának eredményeit.
Medve végzett egy olasz turistával a Transzfogarasi út Argeș megyei szakaszán – közölték a hatóságok csütörtökön.
Az ország nyugati és déli részénem 15 megyéje elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetés alatt áll kánikula miatt a csütörtöki nap folyamán.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
1 hozzászólás