Ki kit nem akar? Elena Lasconi szerint nem az USR felelőssége, ha nem kerül kormányra
Fotó: Videófelvétel
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szeretne kormányra kerülni, de rájött, hogy a többi Európa-barát párt nem akarja a kormányban látni – állítja Elena Lasconi, a párt elnöke.
2024. december 19., 09:012024. december 19., 09:01
„Természetesen szeretnénk bekerülni a kormányba, hogy kivegyük a részünket a kormányzásból ebben Románia számára nehéz pillanatban, mert tudjuk, hogy nagyon jó, nagyon ügyes kollégáink vannak, de nem akarnak minket, és ezt a tárgyalások kezdete óta észrevettük” – mondta Elena Lasconi szerda este a B1 TV-ben.
Elmondta, hogy
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi Victoria-palotában tartott keddi koalíciós egyeztetéseken nyolc feltételhez kötötte pártja kormányra lépését.
Lasconi hangsúlyozta, hogy az USR által a Szociáldemokrata Pártnak (PSD), a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és az RMDSZ-nek javasolt nyolc pont nem „ultimátum”.
„Nagyon rossz, ami történni fog, mert nincs pénzünk, és szörnyű kiadáscsökkentéseket kell végrehajtani, a tárgyalások során azt éreztem, hogy az elnökválasztásig nem fognak megtörténni a szükséges, fontos intézkedések” – tette hozzá Lasconi.
Mint arról beszámoltunk, az USR szerdán csupán rövid ideig vett részt a kormányalakítási tárgyalásokon: ismertette a többi párttal nyolcpontos ultimátumát, amelyet a kormányra lépés feltételéül szabott, majd vezetői kurtán-furcsán távoztak a találkozótó.
Szerdán délutánra újabb egyeztetésre hívták a leendő kormánykoalícióban részt venni szándékozó pártokat, és ezúttal a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is kapott meghívót – derült ki délben.
Emlékeztetett arra, hogy a büdzsé tervezetét a törvény szerint legkésőbb október 15-ig be kellett volna nyújtania a parlamentnek.
„A költségvetés jelenlegi állapotáról és a 2025-ös finanszírozási szükségletekről szóló tájékoztatót azonnal nyilvánosságra kell hozni, mert a kormány gyakorlatilag titkosította ezt a dokumentumot. Nem akarják megmondani, mi az igazság” – jelentette ki Lasconi.
Az USR kormányra lépésének további feltételei:
A három párt és a kisebbségek frakciójának álláspontja szerint az az elváráslista, amit a keddi tárgyalások elején az USR a koalíció elé terjesztett,
Az Európa-barát koalíció ennek ellenére alaposan tanulmányozni fogja az USR feltételeit – olvasható a közleményben, amely szerint a PSD, a PNL, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek frakciója számára egy erős parlamenti támogatottságú, stabil kormány megalakítása és az elnökválasztás menetrendjének mielőbbi meghatározása jelent prioritást.
A közös közleményben a koalíciót alkotó pártok vezetői ismételten megerősítették, hogy szándékukban áll egy olyan közös elnökjelöltet indítani, akit konszenzussal választanak ki.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!