Elena Lasconi az USR legfontosabb feltételének a jövő évi költségvetési törvény parlamenti elfogadását nevezte
Fotó: Facebook/Elena Lasconi
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi Victoria-palotában tartott keddi koalíciós egyeztetéseken nyolc feltételhez kötötte pártja kormányra lépését.
2024. december 18., 20:282024. december 18., 20:28
2024. december 18., 20:512024. december 18., 20:51
A találkozó utáni sajtótájékoztatóján a Elena Lasconi elmondta, hogy a tárgyalópartnerei tudomásul vették ezeket a feltételeket.
Lasconi szerint a pártok elé terjesztett javaslatai voltaképp a körvonalazódó új kormány programjában is szerepelnek.
Emlékeztetett arra, hogy a büdzsé tervezetét a törvény szerint legkésőbb október 15-ig be kellett volna nyújtania a parlamentnek.
„A költségvetés jelenlegi állapotáról és a 2025-ös finanszírozási szükségletekről szóló tájékoztatót azonnal nyilvánosságra kell hozni, mert a kormány gyakorlatilag titkosította ezt a dokumentumot. Nem akarják megmondani, mi az igazság” – jelentette ki Lasconi.
Az USR kormányra lépésének további feltételei:
Az Európa-barát koalíció vezetői tudomásul vették az USR elutasító magatartását
Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetői kedden folytatták a koalíciós tárgyalásokat. A találkozó után kiadott közös közleményükben pedig megállapították, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elutasítja a „konstruktív és felelősségteljes magatartást”.
A három párt és a kisebbségek frakciójának álláspontja szerint az az elváráslista, amit a keddi tárgyalások elején az USR a koalíció elé terjesztett, voltaképp csak ürügy számukra ahhoz, hogy elhatárolódjanak a közös kormányzás tervétől, és ne vállaljanak felelősséget „az ország számára nehéz pillanatban”.
Az Európa-barát koalíció ennek ellenére alaposan tanulmányozni fogja az USR feltételeit – olvasható a közleményben, amely szerint a PSD, a PNL, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek frakciója számára egy erős parlamenti támogatottságú, stabil kormány megalakítása és az elnökválasztás menetrendjének mielőbbi meghatározása jelent prioritást.
A közös közleményben a koalíciót alkotó pártok vezetői ismételten megerősítették, hogy szándékukban áll egy olyan közös elnökjelöltet indítani, akit konszenzussal választanak ki.
Klaus Iohannis szerdán kijelentette, hogy az elnöki mandátumának meghosszabbítása alkotmányossági és jogi szempontból egyértelmű.
A kormány tevékenységét értékelte ki szerdán a Victoria-palotában Marcel Ciolacu. A miniszterelnök szerint az általa vezetett kormánynak nem volt könnyű dolga, de soha nem tért el eredeti céljaitól és elvégezte a rábízott feladatot.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint az elnökválasztást jövő márciusban, de legkésőbb április első hetében meg kell szervezni; Romániának még húsvét előtt új megválasztott elnöke kell hogy legyen.
A rendőrök szeptember 30. és december 12. között több mint 37 tonna, összesen 2 426 656 lej értékű pirotechnikai terméket foglaltak le egy országos akció keretében.
Románia a jó együttélés és az identitáshoz való jog biztosításának modellje – állapította meg Marcel Ciolacu kormányfő a romániai kisebbségek napjának alkalmából közzétett szerdai üzenetében.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első alelnöke, Marius Lulea szerint a jelenlegi kormányzat az országot „apokalipszisbe” taszítja.
Mielőtt új időpontot tűznének ki az államfői tisztség betöltését célzó választásra, a hatóságoknak be kell bizonyítaniuk, hogy a választási folyamat érvénytelenítése helyes volt – jelentette ki Nicușor Dan bukaresti főpolgármester.
Szerdán délutánra újabb egyeztetésre hívták a leendő kormánykoalícióban részt venni szándékozó pártokat, és ezúttal a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is kapott meghívót – derült ki délben.
Ha Klaus Iohannis államfő mandátumának december 21-ei lejárta után hívja kormányalakítási konzultációra a pártokat, az AUR fontolóra veszi a választások bojkottálását – jelentette ki Dan Tanasă, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselője kedden.
Valóban történtek olyan kibertámadások Oroszország részéről, amelyek célja a romániai választási folyamat befolyásolása volt – közölte Mihai Weber, a Külföldi Hírszerző Szolgálaz (SIE) működését ellenőrző parlamenti bizottság szociáldemokrata párti elnöke.
szóljon hozzá!