Fotó: AEP/Facebook
Kelet-európai idő szerint szombat este 20 óráig 81 ezer külföldön élő állampolgár szavazott a romániai parlamenti választásokon – derült ki az állandó választási hatóság (AEP) honlapján valós időben követhető részvételi adatokból.
2020. december 05., 21:562020. december 05., 21:56
2020. december 06., 08:232020. december 06., 08:23
Többségük személyesen jelent meg a több mint négymilliós diaszpóra számára berendezett 748 külföldi szavazókör valamelyikénél, ahol már (helyi idő szerint) szombat reggel 7 órakor megkezdődött a szavazás, valamivel több 21 ezer voks pedig levélben érkezett meg a csütörtök éjféli határidő lejárta előtt. A román diaszpóra körében amúgy sem népszerű levélvoksolás megbízhatósága körül újabb kételyek merültek fel, miután kiderült, hogy a postára feladott válaszborítékok több mint egyharmada nem érkezett meg a csütörtök éjféli határidő lejárta előtt.
Nyilatkozatából kiderült: nincs pontos kimutatásuk arról, hogy hány válaszborítékot indítottak útnak a levélvoksolásra feliratkozott román állampolgárok, akiket sms-ben vagy emailben értesít az AEP a voksuk nyilvántartásba vételéről, de sokan közülük reklamáltak, hogy hiába küldték el idejében szavazatukat, az nem érkezett meg Bukarestbe. A levélvoksok körüli botrányért a pártok a román postát vagy a kormányt tették felelőssé, abban viszont egyetértenek, hogy az érintettek csak úgy „menthetik meg” voksukat, ha vasárnap estig személyesen is felkeresik valamelyik külföldi választókört.
A számok ugyanakkor eltérnek, a Román Posta ugyanis szombaton kibocsátott közleményében azt írta: a levélszavazatokat tartalmazó 18 421 borítékot adott át az Állandó Választási Hatóságnak (AEP) december 3-a éjfélig, azaz a hatóságok által a levélszavazatok fogadására megszabott határidőig. Az állami vállalat közölte, december 2-án 15 941 borítékot, 3-án pedig 2480 borítékot adtak át az AEP-nek. 1092 boríték a törvényes határidő után érkezett vissza az országba.
{K1}
A Román Posta november 2-a és 13-a között küldte el a külföldön élő román állampolgároknak a levélszavazáshoz szükséges dokumentumcsomagot, elsőbbségben részesítve a távolabbi országokat, hogy a választópolgároknak legyen elegendő idejük visszaküldeni ezeket – közölte a vállalat, hozzátéve, a légi járatok kiszámíthatatlansága miatt sok esetben az intézmény saját autóit vetették be a borítékok külföldre és onnan haza történő szállítása érdekében.
A külföldi választókerületből négy képviselő és két szenátor kerül a bukaresti parlamentbe. Az egy mandátumra nem elegendő töredékszavazatok külföldről is bekerülnek az adott politikai alakulat országos kosarába, és adott esetben valamely hazai választókerületben járulhat hozzá egy többletmandátum megszerzéséhez.
Magyarországon a román nagykövetségen és a Román Kulturális Intézetben két-két, Románia gyulai és szegedi főkonzulátusán, illetve Biharkeresztesen, a református templom melletti óvoda épületében egy-egy szavazókört alakítottak ki. Közép-európai idő szerint szombat este 19 óráig 320 szavazatot adtak le Magyarországon a romániai parlamenti választáson.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
szóljon hozzá!