Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
A kötelező lakásbiztosítás (PAD) megszüntetését célzó törvényjavaslatot terjesztett be a parlamentbe Cristi Berea, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátora, aki szerint az egyik ok, amiért a romániaiak nem biztosítják otthonaikat a törvényben előírt természeti katasztrófák ellen az, hogy fölöslegesnek tartják, mivel „a földrengések, földcsuszamlások és árvizek, bár súlyosak, nem tartoznak a polgárokat leggyakrabban érő katasztrófák közé”.
2024. március 03., 21:222024. március 03., 21:22
A szenátor azzal érvel, hogy jelenleg egy romániai állampolgár nem az általa megítélt legmagasabb kockázati tényező ellen biztosíthatja lakását, hanem kötelező módon a három természeti katasztrófa (földrengés, földcsuszamlás és árvíz) ellen kell biztosítást kötnie.
Az USR kezdeményezése azonban kimondja: minden lakást biztosítani kell valamely (leginkább valószínűsíthető) természeti katasztrófára – tájékoztat az Agerpres által idézett vasárnapi közleményében az alakulat.
„Az emberek úgy érzik, hogy fölöslegesen adják ki a pénzüket a kötelező lakásbiztosításra, ha eleve kötnek egy fakultatív biztosítást, amely amellett, hogy fedez mindent, amit a PAD is, sok más természeti katasztrófa vagy baleset esetén fedezetet nyújt. Románia azon kevés uniós országok egyike, ahol kötelező lakásbiztosítási rendszer van, a tagországok túlnyomó többsége fakultatív rendszereket hozott létre” – idézi a közlemény Cristi Berea szenátort.
A kutatások ugyanakkor azt mutatják, hogy városi környezetben a természeti katasztrófák kockázata rendkívül alacsony, emiatt a lakástulajdonosok olyan biztosításokat részesítenek előnyben, amelyek gyakrabban előforduló helyzetekre nyújtanak fedezetet: véletlen árvíz, tűz, ingóságok vagy elektronikus berendezések megsemmisülése stb., ezekre pedig jelenleg csak a fakultatív biztosítások nyújtanak fedezetet, a PAD nem. Emellett számos fakultatív biztosítás kiterjed a földrengésekre és más természeti katasztrófákra is – mutat rá a közlemény.
A jogszabályalkotási kezdeményezés célja tehát a lakásbiztosítási rendszer hatékonyabbá tétele, valamint az állampolgárok mentesítése az alól, hogy gyakorlatilag kétszer fizessenek ugyanazért a dologért – szögezi le az USR.
Romániában a törvények módosítására lenne szükség a kártérítés és lakásbiztosítás terén az egyre gyakoribb viharok miatt – nyilatkozott Dumitru Țiplea Bihar megyei prefektus az Ebihoreanul.ro hírportálnak.
A februári törökországi katasztrófa, majd a Gorj megyei földrengés nyomán egyértelműen megugrott a kötelező lakásbiztosítások száma Romániában, és ugyanilyen hatást váltott ki a júniusi Arad megyei nagy erősségű földmozgás is.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!