Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
A kötelező lakásbiztosítás (PAD) megszüntetését célzó törvényjavaslatot terjesztett be a parlamentbe Cristi Berea, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátora, aki szerint az egyik ok, amiért a romániaiak nem biztosítják otthonaikat a törvényben előírt természeti katasztrófák ellen az, hogy fölöslegesnek tartják, mivel „a földrengések, földcsuszamlások és árvizek, bár súlyosak, nem tartoznak a polgárokat leggyakrabban érő katasztrófák közé”.
2024. március 03., 21:222024. március 03., 21:22
A szenátor azzal érvel, hogy jelenleg egy romániai állampolgár nem az általa megítélt legmagasabb kockázati tényező ellen biztosíthatja lakását, hanem kötelező módon a három természeti katasztrófa (földrengés, földcsuszamlás és árvíz) ellen kell biztosítást kötnie.
Az USR kezdeményezése azonban kimondja: minden lakást biztosítani kell valamely (leginkább valószínűsíthető) természeti katasztrófára – tájékoztat az Agerpres által idézett vasárnapi közleményében az alakulat.
„Az emberek úgy érzik, hogy fölöslegesen adják ki a pénzüket a kötelező lakásbiztosításra, ha eleve kötnek egy fakultatív biztosítást, amely amellett, hogy fedez mindent, amit a PAD is, sok más természeti katasztrófa vagy baleset esetén fedezetet nyújt. Románia azon kevés uniós országok egyike, ahol kötelező lakásbiztosítási rendszer van, a tagországok túlnyomó többsége fakultatív rendszereket hozott létre” – idézi a közlemény Cristi Berea szenátort.
A kutatások ugyanakkor azt mutatják, hogy városi környezetben a természeti katasztrófák kockázata rendkívül alacsony, emiatt a lakástulajdonosok olyan biztosításokat részesítenek előnyben, amelyek gyakrabban előforduló helyzetekre nyújtanak fedezetet: véletlen árvíz, tűz, ingóságok vagy elektronikus berendezések megsemmisülése stb., ezekre pedig jelenleg csak a fakultatív biztosítások nyújtanak fedezetet, a PAD nem. Emellett számos fakultatív biztosítás kiterjed a földrengésekre és más természeti katasztrófákra is – mutat rá a közlemény.
A jogszabályalkotási kezdeményezés célja tehát a lakásbiztosítási rendszer hatékonyabbá tétele, valamint az állampolgárok mentesítése az alól, hogy gyakorlatilag kétszer fizessenek ugyanazért a dologért – szögezi le az USR.
Romániában a törvények módosítására lenne szükség a kártérítés és lakásbiztosítás terén az egyre gyakoribb viharok miatt – nyilatkozott Dumitru Țiplea Bihar megyei prefektus az Ebihoreanul.ro hírportálnak.
A februári törökországi katasztrófa, majd a Gorj megyei földrengés nyomán egyértelműen megugrott a kötelező lakásbiztosítások száma Romániában, és ugyanilyen hatást váltott ki a júniusi Arad megyei nagy erősségű földmozgás is.
Illegális audiovizuális tartalmak eltávolítását rendelte el pénteken az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) a TikTokról és a Facebookról.
Nemkívánatos személlyé nyilvánítottak a bukaresti hatóságok egy német állampolgárt, aki közel-keleti terrorista szervezetekkel szimpatizál és folyamatosan terrorista eszméket hirdetett – közölte pénteken a Román Hírszerző Szolgálat (SRI).
A tanügyminisztérium közzétette pénteken a bölcsődei és óvodai beiratkozások ütemtervét és az erre vonatkozó szabályokat a következő tanévre.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő összehívta március 28-ára a Cotroceni-palotába a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot (CSAT) – közölte az elnöki hivatal.
Havonta nyilvánosságra fogják hozni ezután az elnöki hivatal kiadásait – jelentette be csütörtök este Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Huszonnégy órára őrizetbe vették csütörtök este Călin Georgescu volt államfőjelölt TikTok-kampányának finanszírozóját, Bogdan Peșchir influenszert – értesült az Agerpres hírügynökség a nyomozáshoz közel álló forrásokból.
A kormánykoalíció folytonossága fontos az ország stabilitása szempontjából – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő államfő a koalíciüó esetleges felbomlásáról szóló nyilatkozatok kapcsán.
Tavaly a Románia területén illegálisan tartózkodó több mint ezer külföldit toloncoltak ki a hatóságok – vont mérleget csütörtökön a bevándorlási főfelügyelőség (IGI).
A romániai polgárok jelentős többsége szerint Oroszország nyeri meg az ukrajnai háborút – derül ki egy friss felmérésből.
Mihai Constantin kormányszóvivő szerint a kormány által a nemzeti kisebbségek számára 2025-re elkülönített összeget a kisebbségi szervezetekkel való konzultációkat követően határozták meg és „a szükségletekhez igazították”.
szóljon hozzá!