Teodosie érsek gyakran szembehelyezkedik az egyház hivatalos álláspontjával
Fotó: Facebook/Arhiepiscopia Tomisului
Korrupció gyanúja miatt büntetőeljárást indított Konstanca ortodox érseke, Teodosie ellen az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA).
2023. december 05., 15:502023. december 05., 15:50
2023. december 05., 18:412023. december 05., 18:41
A DNA keddi közlése szerint a botrányairól hírhedtté vált egyházi elöljárót befolyás vásárlásával gyanúsítják az érsekség egyik tanácsosával együtt. A DNA szerint Teodosie Petrescu idén júniusban 160 000 lejt ígért egy vállalkozónak, amennyiben az kijár a bukaresti egyházügyi államtitkárságon belül egy 800 000 lejes támogatást a konstancai érsekség számára.
„A másik gyanúsított is részt vett a megbeszélésen, mivel ő volt az, aki az üzletemberrel tárgyalt azokról a feltételekről, amelyek alapján az üzletet a gyakorlatban is meg kellett volna valósítani. A 800 000 lejes összeget a konstancai érsekség alá tartozó egyházi intézmények építési vagy rehabilitációs munkálatainak finanszírozására kellett volna fordítani” – közölte a DNA.
Kemény bírálatot fogalmazott meg Vasile Bănescu, a román ortodox egyház szóvivője Teodosie konstancai érsekkel szemben, miután az ortodox egyházi elöljáró a katolikusokat sértő kijelentések közepette közölte, hogy ellenzi a húsvét közös ünneplését.
Mint ismeretes, Teodosie számos botránnyal hívta fel magára a figyelmet az elmúlt években, többek között a koronavírus-járvány idején bevezetett egészségügyi intézkedések látványos semmibe vétele miatt. Nem ez az első alkalom, hogy Teodosie a DNA célkeresztjébe kerül: korábban azzal vádolta, hogy jogtalanul jutott európai uniós támogatásokhoz. Az egyházi méltóságot azzal vádolta meg 2017 februárjában a DNA, hogy rosszhiszeműen hamis vagy nem a teljes valóságot tükröző dokumentumokat használt fel annak érdekében, hogy illetéktelenül európai pénzalapokhoz jusson. Az ügyben 2020-ban felmentő ítélet született.
„A korrupció olyan társadalmi csapás, amely az egyházat is érintheti, ennek büntetése és visszaszorítása pedig az egyház számára elősorban erkölcsi kötelesség” – olvasható a BOR szóvivőjének az MTI által idézett közleményében. A román ortodox egyház zsinata éppen szombaton bocsátott ki körlevelet a korrupció elleni fellépés módozatairól, arra figyelmeztetve a klérust, hogy elveszthetik hivatalukat, súlyosabb esetekben pedig kizárhatják a papság soraiból azokat, akiket korrupción érnek.
A zsinati körlevél nemcsak a megvesztegetés különböző formáinak büntetésére tér ki, hanem az egyházi adományok elfogadásának szabályait is szigorítja, ugyanakkor leszögezi, hogy az adományozók semmilyen tulajdonosi vagy használati jogot nem szereznek azokban az apátságokban és templomokban, amelyek létrehozását, illetve felépítését támogatják, adományaikkal pedig nem vásárolhatnak maguknak beleszólási jogot az egyházi intézmények működésébe.
Újabb ellentmondásos nyilatkozatokat tett egy rádiós interjúban Teodosie konstancai ortodox érsek. Egyebek mellett megmagyarázta, hogy miért nem lehet egy nő pap, vagy miért fáj a szülés.
Laikusnak nevezte Vasile Bănescut, a román ortodox egyház szóvivőjét Teodosie konstancai ortodox érsek, miután előbbi kiállt a koronavírus elleni oltás fontossága mellette, és bírálta azokat a papokat, akik szerint a legjobb vakcina a szentáldozás, ezzel ugyanis eltántorítják a híveket az oltakozástól.
Jogerősen felmentette pénteken a legfelsőbb bíróság Tomis ortodox érsekét, Petrescu Teodosiét az úgynevezett „Nazarcea” ügyben, amelyben az egyházi főméltóságot azzal vádolta a DNA, hogy jogtalanul jutott európai uniós támogatásokhoz.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
1 hozzászólás