Sebastian Vlădescu (archív)
Fotó: Agerpres
Vasútvonal-felújítási pályázatok kapcsán kenőpénz elfogadásával gyanúsítja Sebastian Vlădescu volt pénzügyminisztert a DNA, amely a bűnvádi eljárás jóváhagyását kéri a volt tárcavezető ellen.
2018. április 18., 17:122018. április 18., 17:12
A bűnvádi eljárás elkezdésének jóváhagyását kérte szerdán az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Sebastian Vlădescu volt pénzügyminiszter ellen, akit kétrendbeli vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak. Mint ismeretes, a hatályos törvények értelmében egy volt miniszter ellen csak akkor indulhat bűnvádi eljárás, ha azt az államfő is jóváhagyja.
A korrupcióellenes ügyészek által folytatott nyomozás során arra a következtetésre jutottak, hogy a volt miniszter és az ügyben érintett többi személy összesen mintegy húszmillió euró kenőpénzt kapott a cégtől a 2005 és 2014 közötti időszakban azért, hogy egyrészt azért vessék latba a befolyásukat, hogy az illető céggel kössön a román állam szerződést, és időben fizesse ki a munkálatok ellenértékét, másrészt azért, hogy egy másik vasútvonal-felújítási munka után visszafizessék a cégnek az áfát.A kenőpénzként kifizetett összeget a román állam által kifizetett pénzek egy bizonyos százalékában szabták meg.
A DNA szerint a bűncselekményeket két szakaszban hajtották végre. A 2005 és 2014 közötti időszakban az érintett külföldi cég illetékesei megegyeztek Vlădescuval, Mircea-Ionuț Costea volt pénzügyminisztériumi vezetővel és Mihaela Mititeluval, aki közel állta a vasúttársaság vezetőihez, hogy a román vasúttársaság által a Bukarest–Konstanca-vasútvonal felújítására kiírt pályázaton elintézik, hogy a céggel kössenek szerződést, és időben fizessék a munkálatokért járó díjat. Cserébe a munkálatok értékének 3,5 százalékát kérték.
A kenőpénz egy fiktív láncolaton keresztül jutott el a címzettekhez, amelynek egy ügyvédi iroda is része volt, valamint a három érintett személy által ellenőrzött cégek, amelyekkel fiktív szerződéseket kötöttek.
A második szakaszban 2009-ben az előző évi kormányváltás és a gazdasági válság nyomán a cég immár az államtól kapott összeg tíz százalékának kifizetését vállalta Vlădescunak, Constantin Dascălu volt közlekedési minisztériumi államtitkárnak és Cristian Boureanu volt demokrata-liberális párti parlamenti képviselőnek.
A volt miniszternek és az államtitkárnak fejenként összesen kétmillió eurót ígértek annak fejében, hogy egyrészt vessék latba a befolyásukat a Bukarest–Konstanca-vasútvonal felújításáért járó összegek időben történő kifizetése érdekében, másrészt azért, hogy megkapják a Bukarest–Câmpina-vasútvonal felújítási munkálataiért járó pénzt, illetve az elmaradt áfa összegét. Ugyancsak kétmillió eurót ígértek Boureanunak, hogy befolyást gyakoroljon Vlădescura és a közlekedési tárca illetékeseire a cég érdekében.
A DNA szerint a beígért kétmillió euróból Vlădescu 2011 és 2013 között 65 ezret kapott meg, ezzel egy olyan offshore céget finanszíroztak meg, amelynek ő volt a társtulajdonosa. Dascălu 1,1, Boureanu pedig 2,2 millió eurót kapott, vagy készpénzben, vagy különböző juttatások formájában.
Vlădescu 2005-től 2007-ig, majd 2009 decemberétől 2010 októberéig töltötte be a pénzügyminiszteri tisztséget. A DNA még kedden házkutatást tartott a volt miniszter otthonában, és ki is hallgatták.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
szóljon hozzá!