Fotó: Gov.ro
Számos mentőintézkedéssel siet a koronavírus terjedése miatt bajba jutott vállalkozások, a román gazdaság megsegítésére a bukaresti kormány Ludovic Orban miniszterelnök csütörtök reggeli bejelentése szerint. Súlyosbítják a kór terjesztéséért kiszabható büntetéseket.
2020. március 19., 10:232020. március 19., 10:23
2020. március 19., 13:072020. március 19., 13:07
A liberális kabinet vezetője távértekezlet formájában jelentette be kormánya döntéseit; a kabinet egyébként Orban szerint tíz órán keresztül ülésezett, szerda 17 órától éjjel 3-ig. Az intézkedések keretében ötmilliárd lejre emeli a kormány a kis- és középvállalkozások hitelkeretének plafonját, amit szükség esetén 15 milliárd lejre növelnek. A kamatot száz százalékosan garantálja az állam.
Szigorítják a fertőző betegségek leküzdésének meghiúsításáért, illetve a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos hamis nyilatkozatért kiszabható büntetéseket. Ennek érdekében új büntetőjogi kategória jött létre, és bűnvádi eljárást indítanak azok ellen, akik elhallgatják a hatóságok elől, hogy az új típusú koronavírus sújtotta országokból érkeznek. Bűnvádi eljárást kockáztat az is, aki nem tartja tiszteletben az intézményes karantén vagy az otthoni elkülönítés szabályait.
Ludovic Orban leszögezte, bűncselekményt követ el és börtönbüntetéssel sújtható az a személy, aki a koronavírus sújtotta térségből érkezik haza, és hamisan nyilatkozik arról, hogy honnan jött. Büntetőjogi eljárás indul az olyan személyek ellen is, akik nem tartják be az egészségügyi hatóságok által meghozott rendelkezéseket, például emberek közé mennek annak dacára, hogy a közegészségügyi igazgatóság karantént vagy lakhelyi elszigetelődést szabott meg az esetükben. Ez a fertőző betegségek megelőzésének vagy leküzdésének meghiúsítását jelenti, és az eddiginél szigorúbb büntetést vonja maga után – ismertette a kormányfő. „Ha például egy járványtani ankét során valaki nem közli a teljes információt azokról az emberekről, akikkel érintkezett, ez azt jelenti, hogy adatokat tart vissza a hatóságoktól. Ebben az esetben is büntetőjogi eljárás indulhat” – tette hozzá a miniszterelnök.
Az egészségügyi minisztérium költségvetését 42 millió lejjel egészítették ki a karanténközpontok működtetése céljából, a belügyminisztérium büdzséje 100 millió lejjel lett gazdagabb. Ebből a belügyminisztérium alárendeltségébe tartozó egységeknél – rendőrségnél, határőrségnél, katasztrófavédelemben, csendőrségnél – szolgálatot teljesítő személyzet védelmét szolgáló felszereléseket fogják beszerezni.
Ezek a dolgozók bruttó fizetésük 75 százalékára jogosultak, de nem többre, mint a bruttó átlagbér 75 százaléka. Ezt a költséget mostantól a munkaügyi minisztérium a munkanélküli segélyalapból fedezi, amennyiben az érintett munkáltatók a kormányzati tiltások miatt szüntették be tevékenységüket (mint a vendéglátóhelyek és rendezvényszervezők), vagy arról nyilatkoznak, hogy forgalmuk legalább 25 százalékkal esett vissza a koronavírus-járvány miatt.
A kormány az áfa-visszaigénylések gyors kifizetésével további 9 milliárd lejt akar visszaforgatni a reálgazdaságba. Intézkedtek arról is, hogy az állam késedelem nélkül megtérítse a betegszabadságon lévőknek járó juttatást a munkáltatóknak, aminél eddig egyéves késések is voltak – sorolta a román miniszterelnök.
A román állam tulajdonában levő, az egészségügyi minisztérium alárendeltségébe tartozó Unifarm vállalat számára forgótőkét biztosít a kormány, hogy hatékonyabbá tegye a szaktárca, a közegészségügyi igazgatóságok, a kórházak és más egészségügyi struktúrák tevékenységéhez nélkülözhetetlen beszerzéseket.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
1 hozzászólás