Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az egészségügyi minisztérium dolgozik egy stratégián a betegeknek az állami kórházakból a magánrendelőkbe való átirányításának korlátozására – jelentette be csütörtökön Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.
2024. április 18., 15:212024. április 18., 15:21
A szaktárcavezető az Országos Neurológiai Fórumot megnyitó csütörtöki eseményen beszélt a témáról, amely most az átlagosnál is jobban foglalkoztatja a közleményt, miután sajtóleleplezések nyomán kiderült a PSD–PNL-koalíció bukaresti főpolgármester-jelöltjéről, Cătălin Cîrstoiuról, hogy a bukaresti egyetemi kórház vezetőjeként a családi magánklinikára irányíthatta át a kórházi pácienseit.
Cătălin Cîrstoiu amúgy szerdán este a B1 Televízió stúdiójában határozottan cáfolta, hogy összeférhetetlenség merülne fel orvosi tevékenysége kapcsán. Szerinte a pácienseknek jogukban áll választani az állami, illetve a magán egészségügyi ellátás között.
Feljelentette hétfőn a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Emanuel Ungureanu a korrupcióellenes ügyészségen (DNA) Cătălin Cîrstoiut, a kormányzó balliberális koalíció főpolgármester-jelöltjét hivatali visszaélésért és csalásért.
Megszólalt csütörtökön a témában Alexandru Rafila is, aki úgy nyilatkozott, vélhetően nem tudják teljesen felszámolni ezt a gyakorlatot, de készül egy stratégia a korlátozására. Szerinte
Ugyanakkor szankciókat is meg kell szabni arra az esetre, ha megszegik ezt a szabályt.
„Az állami kórházak által foglalkoztatott orvosoknak legalább hat órát le kell dolgozniuk naponta, a hétórás munkaidőből fennmaradó további egy óra pedig az ügyeletekből kerül ki” – szögezte le Alexandru Rafila.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán kilátásba helyezte a koalíció közös főpolgármester-jelöltjének, Cătălin Cîrstoiunak a visszaléptetését, ha a bukaresti egyetemi kórház vezetője nem tisztázza az ellene felmerült vádakat.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!