Fotó: Gov.ro
Ha nem jön közbe semmi, néhány nap alatt nyélbe üthetik a koalíciós megállapodásban rögzített miniszterelnök-cserét a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) között, és június első napjaiban már minden készen állhat az új kormány beiktatására – legalábbis ez derül ki a keddi koalíciós egyeztetésről kiszivárgott információkból.
2023. május 03., 19:172023. május 03., 19:17
Sajtóértesülések szerint a Nicolae Ciucă, a PNL, Marcel Ciolacu, a PSD és Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke részvételével megtartott egyeztetésen elvi megállapodás született arról, hogy Ciucă május 25-e után, valószínűleg május 29-én vagy 30-án lemond a miniszterelnöki tisztségről. Az Adevărul értesülései szerint Klaus Iohannis államfő ezt követően záros határidőn belül konzultációra hívja a pártokat.
Arról is szó van, hogy az új kormánynak nem két, hanem három miniszterelnök-helyettese lehet. Ez azt jelentené, hogy az RMDSZ megtartaná a kormányfő-helyettesi tisztségét, egy miniszterelnök-helyettes a PNL-nek jutna (mivel a párt miniszterelnök nélkül marad), és a PSD is megtartja miniszterelnök-helyettesét, még akkor is, ha átveszi a kormányfői tisztséget.
és ő lehet az új kormányfőhelyettes.
A koalíciós vezetők ugyanakkor nem jutottak előbbre a költségvetési kiadások csökkentésének kérdésében, nevezetesen abban, hogy benyújtják-e a nyugdíj állami fizetéssel történő felhalmozásának tilalmáról szóló törvényjavaslatot, vagy pedig rendelet útján rendeznék a nagy jövedelmek túladóztatását, amely a koalíció szerint csak az állami szektorra vonatkozna.
Május 10-ig szintén körvonalazódnia kell a rendelet költségvetésre vonatkozó összes intézkedésének, hogy azt május 15-én előterjeszthessék és elküldhessék a tárcaközi testületnek jóváhagyásra.
Két héttel ezelőtti értesülések szerint a PSD és a PNL vezetői már megegyeztek, hogy az európai beruházásokért felelős tárca a PNL-nél, a közlekedési pedig a PSD-nél marad, bár eredetileg el kellett volna cserélni őket. Ezért
Az értesülések szerint a PSD azért nem akarja átvenni az igazságügyi tárcát, mert problémás a Büntető Törvénykönyv és a büntető perrendtartás reformja, amely az uniós helyreállítási terv része, része, de a legfelsőbb bíróság mindkét törvénytervezetet megtámadta az alkotmánybíróságon.
Egyes értesülések szerint
A PSD hajlandó lenne lemondani a külügyi tárcáról is, cserében a kormányfőtitkárságért.
Mint arról beszámoltunk, az RMDSZ illetékesei korábban azt mondták: a minisztercserékről a PSD és a PNL állapodott meg még korábban, így azok az RMDSZ-t nem érinthetik. A Krónikának ugyanakkor néhány napja Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője úgy nyilatkozott: egyelőre nem észlelték, hogy a koalíciós partnerek bármilyen tárcát el szeretnének venni. Felvetésünkre, hogy miként reagál az RMDSZ akkor, ha konkretizálódik egy ilyen igény a koalíciós partnerek részéről, a frakcióvezető kifejtette, „ezt majd meglátjuk akkor”.
Mint ismeretes, a PSD, a PNL és az RMDSZ alkotta koalíció 2021 novemberében aláírt alapdokumentumában az szerepel, hogy az Országos Koalíció Romániáért közös kormányzása 2024-ig tart, a PNL és a PSD pedig egyenlő ideig, rotációs alapon tölti be a miniszteri tisztséget. Így a PNL által delegált Nicolae Ciucă helyét 2023 május 25-étől a PSD jelöltje – a jelenlegi állás szerint Marcel Ciolacu pártelnök – veszi át. Ennek nyomán a PSD-s miniszterelnök-helyettes helyét egy PNL-es veszi át, emellett a közlekedési és a pénzügyi tárca a PSD-től a PNL-hez „vándorol”, míg az európai forrásokért felelős és az igazságügyi a PNL-től a PSD-hez. Emellett a PSD átadja a kormányfőtitkári tisztséget a PNL-nek, amiért cserében megkapja attól a miniszterelnöki kancellária vezetését.
Az elmúlt hetekben az is felmerült, hogy a kormányfőcsere egyben néhány miniszter távozásával, illetve egyes tárcák összevonásával is jár majd.
Románia 27 településén háztetőket rongált meg, fákat és villanypóznákat döntött ki a viharos szél pénteken – közölte az országos katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Erdélyben készülnek Románia saját gyártású harci drónjai – jelentette be a bukaresti gazdasági minisztérium.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, Emil Hurezeanu külügyminiszterrel „nincs semmi problémája”, de a külügyminisztérium intézményével kapcsolatban vannak fenntartásai.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök pénteken kijelentette, hogy „a magyarok nem Románia ellenségei”, Victor Ponta elnökjelölt pedig „mellébeszél”, amikor azt mondja, hogy soha nem támogatná egy RMDSZ-es pénzügyminiszter kinevezését.
A kormány elsődleges prioritása jelenleg az országos helyreállítási terv (PNRR) megvalósítása, de a következő fontos lépés a közigazgatási-területi átszervezés és a közszféra reformja – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu kormányfő.
Crin Antonescunak kell megnyernie az elnökválasztást ahhoz, hogy Románia a történelem jó oldalán maradjon, különben zavaros időszak következhet az ország számára – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Marcel Ciolacu kormányfő több államtitkárt nevezett ki a munkaügyi, gazdasági, művelődési, közlekedésügyi, befektetési, energiaügyi, mezőgazdasági és egészségügyi minisztériumba.
Hiba volt 2023-ban kirúgni az RMDSZ-t az akkori, a maival megegyező hárompárti koalícióból – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke pénteken.
A demokráciát és a szólásszabadságot sérti a román miniszterelnök szerint, hogy az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) elrendelte egyes újságírók véleménynyilvánításainak törlését az internetes felületekről.
A kormány csütörtökön további három hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását – számolt be a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
szóljon hozzá!