Fotó: Presidency.ro
A kétfordulós polgármester-választás újbóli bevezetése mellett foglalt állást szombaton Besztercén Klaus Johannis államfő. Az RMDSZ nem támogatja a jelenlegi szabályozás módosítását.
2019. november 16., 20:492019. november 16., 20:49
2019. november 22., 10:522019. november 22., 10:52
Besztercei korteskörútján a második mandátumára pályázó államfő elmondta, egyértelműen amellett van, hogy a polgármester-választás kétfordulós legyen. Hozzátette, természetesen erről politikai tárgyalásokat kell folytatni a parlamentben, de ha rajta múlna, egyértelműen a kétfordulós választásokat részesítené előnyben.
A kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) államfőjelöltje a választások második fordulóját megelőző kampányturnéja keretében látogatott szombaton Beszterce-Naszód megyébe. Mint ismeretes, az RMDSZ-szel a Dăncilă-kormány megbuktatása előtt kötött megállapodásban a PNL megígérte ugyan a szövetségnek, hogy a választójog módosítása terén nem kerülik meg a parlamentet, viszont az USR-rel és az ALDE-val éppen a jelenlegi egyfordulós megmérettetésről való áttérésben állapodtak meg a liberálisok. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az államfőválasztás első fordulója előtt a Krónikának adott interjúban úgy fogalmazott: az „ördöggel is hajlandó összefogni” a jelenlegi egyfordulós polgármester-választási rendszer megőrzéséért, amelyet legitimnek, demokratikusnak tart.
„Senki ne kérjen tőlem olyat, ami a magyar közösség érdekei ellen való: két forduló esetén startból elveszítenénk a potenciálisan megnyerhető polgármesteri tisztségeink húsz százalékát. A PNL az USR-rel és az ALDE-val eddig is támogatta a kétfordulós rendszerre való áttérést, de soha nem volt többségük átvinni, és ezután sem lesz, mert többen vagyunk, akik az egyfordulós rendszer megőrzését támogatjuk” – jelentette ki lapunknak az RMDSZ elnöke.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
1 hozzászólás