Visszatérhet. Crin Antonescu a PNL elnökeként egyszer már elindult az elnökválasztáson
Fotó: Crin Antonescu/Facebook
Az 1959-ben Tulceán született Crin Antonescu, akit a hétfői bejelntés értelmében a PSD, a PNL és az RMDSZ alkotta koalíció közös államfőjelöltként indít a választáson, 1985-ben történelem szakon szerzett egyetemi diplomát, és egy ideig történelemtanárként dolgozott.
Crin Antonescu 1992-ben kezdte országos szintű politikai pályafutását, amikor Tulcea megyei képviselővé választottáka Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben. A tisztséget négy egymást követő cikluson keresztül töltötte be.
2008-tól 2016-ig a PNL szenátora is volt, ez idő alatt a szenátust is vezette (2012-2014), de Románia ügyvivő elnöki tisztségét is betöltötte (2012. július 10. – 2012. augusztus 27.), Traian Băsescu USL-s képviselők általi felfüggesztése és az elnöki tisztségbe való visszatérése között. Antonescu ügyvivő államfői tevékenységének az vetett véget, hogy a Băsescu felfüggesztését követő népszavazáson a többség az államfő hivatalban maradását támogatta.
Crin Antonescu a PNL színeiben indult a 2009-es elnökválasztáson, ahol 20 százalékos eredménnyel a harmadik helyen végzett. A második fordulóban a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjét, Mircea Geoanăt támogatta.
2011-ben Eduard Hellviggel együtt létrehozták a PNL és a PSD szövetségét, a Szociálliberális Uniót (USL), amelynek sikerült megbuktatnia a Traian Băsescuhoz közel álló kormányt. Akkor a két párt megegyezett abban, hogy a parlamenti választásokon egy közös listán egyenlő arányban osztoznak a mandátumokon. Az USL-ben akkoriban az volt a megállapodás, hogy Victor Ponta lesz a miniszterelnök és Crin Antonescu az elnök.
Míg a jelenlegi PSD-s képviselőnek sikerült megszereznie a kívánt pozíciót, Crin Antonescunak nem, mivel az USL szövetség felbomlott. Crin Antonescu az európai parlamenti választások és a PNL államfőjelöltségéért zajló verseny elvesztése után távozott a politikából.
Az államfőválasztás előtt került sor az európai parlamenti választásokra, ahol a PNL 15 százalékot kapott, nem pedig 20-at, ahogy Crin Antonescu ígérte. Antonescu távozása nyomán Klaus Iohannist választották meg a PNL élére, aki ezt követően legyőzte Victor Pontát az elnökválasztáson.
Antonescu hétfőn este az Antena 3 hírcsatornának nyilatkozva arról beszélt: az utóbbi nyolc évben tulajdonképpen munkanélküli volt, de nem kért állami segélyt, hanem a felesége, Adina Vălean volt uniós közlekedési biztos fizetéséből és saját megtakarításaiból élt.
Aláírták hétfőn reggel a leendő kormányt alkotó pártok a koalíciós megállapodást, amely alapján közösen kormányoznak majd.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!