Visszatérhet. Crin Antonescu a PNL elnökeként egyszer már elindult az elnökválasztáson
Fotó: Crin Antonescu/Facebook
Az 1959-ben Tulceán született Crin Antonescu, akit a hétfői bejelntés értelmében a PSD, a PNL és az RMDSZ alkotta koalíció közös államfőjelöltként indít a választáson, 1985-ben történelem szakon szerzett egyetemi diplomát, és egy ideig történelemtanárként dolgozott.
Crin Antonescu 1992-ben kezdte országos szintű politikai pályafutását, amikor Tulcea megyei képviselővé választottáka Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben. A tisztséget négy egymást követő cikluson keresztül töltötte be.
2008-tól 2016-ig a PNL szenátora is volt, ez idő alatt a szenátust is vezette (2012-2014), de Románia ügyvivő elnöki tisztségét is betöltötte (2012. július 10. – 2012. augusztus 27.), Traian Băsescu USL-s képviselők általi felfüggesztése és az elnöki tisztségbe való visszatérése között. Antonescu ügyvivő államfői tevékenységének az vetett véget, hogy a Băsescu felfüggesztését követő népszavazáson a többség az államfő hivatalban maradását támogatta.
Crin Antonescu a PNL színeiben indult a 2009-es elnökválasztáson, ahol 20 százalékos eredménnyel a harmadik helyen végzett. A második fordulóban a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjét, Mircea Geoanăt támogatta.
2011-ben Eduard Hellviggel együtt létrehozták a PNL és a PSD szövetségét, a Szociálliberális Uniót (USL), amelynek sikerült megbuktatnia a Traian Băsescuhoz közel álló kormányt. Akkor a két párt megegyezett abban, hogy a parlamenti választásokon egy közös listán egyenlő arányban osztoznak a mandátumokon. Az USL-ben akkoriban az volt a megállapodás, hogy Victor Ponta lesz a miniszterelnök és Crin Antonescu az elnök.
Míg a jelenlegi PSD-s képviselőnek sikerült megszereznie a kívánt pozíciót, Crin Antonescunak nem, mivel az USL szövetség felbomlott. Crin Antonescu az európai parlamenti választások és a PNL államfőjelöltségéért zajló verseny elvesztése után távozott a politikából.
Az államfőválasztás előtt került sor az európai parlamenti választásokra, ahol a PNL 15 százalékot kapott, nem pedig 20-at, ahogy Crin Antonescu ígérte. Antonescu távozása nyomán Klaus Iohannist választották meg a PNL élére, aki ezt követően legyőzte Victor Pontát az elnökválasztáson.
Antonescu hétfőn este az Antena 3 hírcsatornának nyilatkozva arról beszélt: az utóbbi nyolc évben tulajdonképpen munkanélküli volt, de nem kért állami segélyt, hanem a felesége, Adina Vălean volt uniós közlekedési biztos fizetéséből és saját megtakarításaiból élt.
Aláírták hétfőn reggel a leendő kormányt alkotó pártok a koalíciós megállapodást, amely alapján közösen kormányoznak majd.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!