Sínen a koalíció. Kelemen Hunor bemutatja a koalíciós megállapodást, miután a leendő kormánypártok képviselői aláírták a dokumentumot
Fotó: Videófelvétel
Hivatalossá vált, hogy a nemzeti kisebbségek támogatásával hárompárti kormánykoalíció alakul Romániában, miután hétfőn reggel a PSD, a PNL, az RMDSZ és a kisebbségek képviselői aláírták a koalíciós megállapodást. A pártok elnökei hangsúlyozták, hogy a koalíció legfőbb feladata a stabilitás szavatolása és a szükséges gazdasági reformok elfogadása. A megállapodás azt is tartalmazza, hogy a koalíciós pártok Crin Antonescu személyében közös államfőjelöltet állítanak. Klaus Iohannis államfő ezt követően bejelentette: Marcel Ciolacu PSD-elnököt bízza meg kormányalakítással.
2024. december 23., 09:362024. december 23., 09:36
2024. december 23., 11:472024. december 23., 11:47
A dokumentumot a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek alsóházi frakciójának képviselői látták el kézjegyükkel, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az elmúlt hét elején még részt vett a koalíciós egyeztetéseken, végül ellenzékben marad.
A nyilvános aláírási ceremóniát megelőzően Marcel Ciolacu, a PSD elnöke kifejtette: a megállapodás aláíróinak mindegyike megértette a polgárok által a választásokon adott jelzést.
A feladatunk elsősorban a demokratikus értékek, Románia európai és NATO-tagságáénak, a nemzeti értékek és identitás védelme.
– szögezte le Ciolacu.
Ilie Bolojan, a PNL elnöke kifejtette: pártja azért írta alá a megállapodást, hogy az országnak stabil kormánya legyen egy nehéz időszakban.
„Emellett azért, hogy a normalitás határain belül tartsuk a kiadásokat és megteremtsük a fejlődés feltételeit.
– tette hozzá Bolojan.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke kifejtette, tudatában vannak, hogy mély politikai válságban vagyunk, ami egyben bizalmi válság is.
„Ez a koalíció el akarja nyerni az emberek bizalmát, mert anélkül sem a válságból nem lehet kilábalni, sem azon reformokat nem lehet megvalósítani, amelyek nyomán minden közösség nyer.
– mutatott rá Kelemen.
Sikerült megállapodnia a PSD-nek, a PNL-nek és az RMDSZ-nek a leendő kormányzati struktúráról, amelyben a magyar alakulat két minisztériumot irányíthat majd, a fejlesztésit és a pénzügyminisztériumot, amelynek több szempontból is jelentősége van.
A nemzeti kisebbségi frakció nevében Varujan Pambuccian elmondta, a koalíció célja az euroatlanti irányvonal megtartása, valamint a politikai, gazdasági és társadalmi stabilitás szavatolása.
„Együtt kepések leszünk szavatolni ezt a stabilitást. A kisebbségi frakció parlamenti támogatást nyújt a kormánynak és minden politikai döntés meghoztatalában részt vesz.
Reméljük, hogy Crin Antonescu államfőjelöltsége és az együttműködés révén az euroatlanti irányvonal megmarad, és sikerült az OECD-hez is csatlakozni” – mondta Pambucccian.
Mint arról beszámoltunk, az új kabinetben az RMDSZ két fontos tárcát vezethet: a pénzügyit és a fejlesztésit.
Kiszivárgott hírek szerint az új kormány karácsony után, december 30-áig elfogadja a 8 százalék fölé becsült költségvetési hiány csökkentését célzó lépéseket, köztük a nyugdíjemelés, illetve a közalkalmazotti bérek befagyasztását, és jövőre üdülési csekkeket sem kapnak a közszféra dolgozói.
A koalíciós megállapodás aláírását követően reggel kilenc órától összeült a képviselőház és a szenátus is. Az ülésen titkos szavazással megválasztották mindkét kamara elnökét.
A szenátus elnökévé Ilie Bolojan PNL-elnököt választották, akit a 133 jelen levő szenátorból 70 támogatott.
Ciprian Șerban önéletrajza szerint a iaşi-i Petre Andrei Egyetem politológiai karán, illetve a bukaresti Gazdasági Akadémián végzett, ahol mesteri diplomát is szerzett. 2018-ban a Nemzetvédelmi Főiskola biztonsági és vezetői tanulmányok tanszékének hallgatója volt.
A Neamț megyei Roznov városmenedzserekét tevékenykedett, 2016 óta a román parlament tagja.
A România Curată által 2016-ban végzett monitoring szerint Ciprian Șerban notórius pártváltónak számít, hiszen a Dan Diaconescu Néppártból (PP-DD) a Románia Haladásáért Országos Szövetségbe (UNPR), majd a PSD-be igazolt át.
A helyi sajtó szerint 2012-ben a PP-DD listáján választották megyei tanácsosnak. Mandátuma alatt kilépett a PP-DD-ből, és belépett az UNPR-be. Később a PSD-UNPR választási szövetség révén csatlakozott a PSD-hez.
2016-ban kinevezték a PSD ifjúsági szövetsége, a TSD Neamț ideiglenes elnökévé, ezen minőségében nyert képviselői mandátumot a PSD színeiben.
A házelnökök megválasztását követően Klaus Iohannis államfő bejelentette: ismét Marcel Ciolacu PSD-elnököt bízza meg kormányalakítással.
Újrázhat. Ismét Marcel Ciolacut bízta meg kormányalakítással Klaus Iohannis államfő
Fotó: Videófelvétel
„Az Európa-barát koalíció úgy döntött, hogy parlamenti többséget hoz létre és kormányt alakít. A parlamentben próbára tették a többséget, és kiderült: biztos lábakon áll. A koalíció javaslatot tett egy jelöltre, amit elfogadtam. Marcel Ciolacut bízom meg kormányalakítással” – jelentette ki Iohannis.
– mondta Iohannis a Cotroceni-palotában, ahol a kormánykoalíció vezetői, Ilie Bolojan, Marcel Ciolacu, Kelemen Hunor és Varujan Pambuccian is jelen voltak.
Ciolacu megtisztelőnek nevezte a megbízást.
„A mai megbízatás megtisztel és kötelez . Bonyolult időket élünk, de úgy vélem, mindannyian tanultunk a múlt hibáiból. Remélem, hogy koalíciós partnereimmel megtaláljuk a legjobb megoldásokat az előttünk álló kihívások leküzdésére.
– szögezte le a leköszönő, egyben leendő miniszterelnök.
A parlamenti szakbizottságok várhatóan délután egy órakor kezdik el a miniszterjelöltek meghallgatását, hogy aztán a törvényhozás szavazzon az új kormányról, amely este le is teheti az esküt.
Cikkünk frissül
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!