Veszít vagy nem a népszerűségéből idén a román tengerpart?
Fotó: Visit Mamaia
A Fekete-tenger romániai partján idén is nő a kereslet a nyaralások iránt, de az árak is emelkednek. Miközben az üdülési utalványok értékét megfelezték, és a kedvezményezetteknek is hozzá kell járulniuk az összeghez, a háromcsillagos szállodákban egy hét szállás akár 7000 lejbe is kerülhet. Vajon ez visszaveti a belföldi turizmust, a román tengerpart iránti érdeklődést?
2025. február 15., 09:412025. február 15., 09:41
A román tengerparti turizmus az elmúlt években jelentős növekedést mutatott. A Litoralulromanesc.ro adatai szerint 2025 januárjában több mint 10 000 szobafoglalás történt, ami 26 százalékos emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A foglalások összértéke meghaladta a 33 millió lejt, ami szintén 26 százalékos növekedést mutat.
Azonban az idei nyári szezonra vonatkozóan új kihívások is megjelentek. A kormány által bevezetett úgynevezett salátarendelet értelmében az üdülési utalványok rendszere jelentős változásokon megy keresztül. A közalkalmazottak az eddigi 1600 lej helyett már csak 800 lej értékű üdülési utalványban részesülnek, de csak akkor, ha ezt az összeget saját zsebből további 800 lejjel kipótolják. Ez az intézkedés opcionális, tehát az alkalmazottak dönthetnek arról, hogy élnek-e ezzel a lehetőséggel.
A jövő évtől csak akkor járna üdülési utalvány az alkalmazottaknak, ha a 800 lej értékű állami támogatást saját zsebükből pótolnák ki további 800 lejjel. Szakemberek szerint üdülési utalvány nélkül a turizmus szenvedi meg legjobban a megszorításokat.
Az idegenforgalmi ágazat képviselői aggodalmukat fejezték ki ezen változások kapcsán. Az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) szerint
Ezen intézkedések hatására várhatóan csökken a belföldi tengerparti nyaralások iránti kereslet, különösen a szerényebb jövedelmű családok körében, amelyek számára az üdülési utalványok jelentették a nyaralás fő finanszírozási forrását. Emellett fennáll annak a veszélye is, hogy a romániai turisták inkább külföldi úti célokat választanak, mint például Görögország, Törökország vagy Bulgária, ahol kedvezőbb ár-érték arányú ajánlatokat találhatnak.
A 2025-ös nyári szezonra vonatkozóan a Fekete-tenger romániai partján a szállásárak jelentős eltéréseket mutatnak az egyes üdülőhelyek és szállodák kategóriái szerint.
Persze az igények és a szolgáltatások függvényében az árak emelkedhetnek, például a Booking.com szállásfoglaló portálon a legdrágább elérhető szállás a településen egy hétre, két főre 75 ezer lej. Természetesen a szállodákon túl megannyi magánszállást is kínálnak a tengerparti településeken, általában jóval kedvezőbb áron, de ezek ritkán fogadnak el üdülési utalványokat.
Olimpon, Neptunon vagy épp Eforie Nordon az árak valamivel barátságosabbak, de ez is inkább a kisebb panziók, vendégházak esetében érvényes, a szállodák csak elenyészően olcsóbbak.
A vakáció áraiba természetesen bele kell kalkulálni az utazást is. Ha például valaki a vonatot választja, melynek esetében a közelmúltban szintén növekedtek a viteldíjak, például Kolozsvár–Konstanca-útvonalon 400, Csíkszereda–Konstanca-útvonalon 250 lejbe kerül az oda-vissza jegy ára, ami például egy négyfős család esetében szintén jelentős kiadás.
Tavaly 14,263 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 4,5 százalékkal többet, minta 2023-ben – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
szóljon hozzá!