Veszít vagy nem a népszerűségéből idén a román tengerpart?
Fotó: Visit Mamaia
A Fekete-tenger romániai partján idén is nő a kereslet a nyaralások iránt, de az árak is emelkednek. Miközben az üdülési utalványok értékét megfelezték, és a kedvezményezetteknek is hozzá kell járulniuk az összeghez, a háromcsillagos szállodákban egy hét szállás akár 7000 lejbe is kerülhet. Vajon ez visszaveti a belföldi turizmust, a román tengerpart iránti érdeklődést?
2025. február 15., 09:412025. február 15., 09:41
A román tengerparti turizmus az elmúlt években jelentős növekedést mutatott. A Litoralulromanesc.ro adatai szerint 2025 januárjában több mint 10 000 szobafoglalás történt, ami 26 százalékos emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A foglalások összértéke meghaladta a 33 millió lejt, ami szintén 26 százalékos növekedést mutat.
Azonban az idei nyári szezonra vonatkozóan új kihívások is megjelentek. A kormány által bevezetett úgynevezett salátarendelet értelmében az üdülési utalványok rendszere jelentős változásokon megy keresztül. A közalkalmazottak az eddigi 1600 lej helyett már csak 800 lej értékű üdülési utalványban részesülnek, de csak akkor, ha ezt az összeget saját zsebből további 800 lejjel kipótolják. Ez az intézkedés opcionális, tehát az alkalmazottak dönthetnek arról, hogy élnek-e ezzel a lehetőséggel.
A jövő évtől csak akkor járna üdülési utalvány az alkalmazottaknak, ha a 800 lej értékű állami támogatást saját zsebükből pótolnák ki további 800 lejjel. Szakemberek szerint üdülési utalvány nélkül a turizmus szenvedi meg legjobban a megszorításokat.
Az idegenforgalmi ágazat képviselői aggodalmukat fejezték ki ezen változások kapcsán. Az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) szerint
Ezen intézkedések hatására várhatóan csökken a belföldi tengerparti nyaralások iránti kereslet, különösen a szerényebb jövedelmű családok körében, amelyek számára az üdülési utalványok jelentették a nyaralás fő finanszírozási forrását. Emellett fennáll annak a veszélye is, hogy a romániai turisták inkább külföldi úti célokat választanak, mint például Görögország, Törökország vagy Bulgária, ahol kedvezőbb ár-érték arányú ajánlatokat találhatnak.
A 2025-ös nyári szezonra vonatkozóan a Fekete-tenger romániai partján a szállásárak jelentős eltéréseket mutatnak az egyes üdülőhelyek és szállodák kategóriái szerint.
Persze az igények és a szolgáltatások függvényében az árak emelkedhetnek, például a Booking.com szállásfoglaló portálon a legdrágább elérhető szállás a településen egy hétre, két főre 75 ezer lej. Természetesen a szállodákon túl megannyi magánszállást is kínálnak a tengerparti településeken, általában jóval kedvezőbb áron, de ezek ritkán fogadnak el üdülési utalványokat.
Olimpon, Neptunon vagy épp Eforie Nordon az árak valamivel barátságosabbak, de ez is inkább a kisebb panziók, vendégházak esetében érvényes, a szállodák csak elenyészően olcsóbbak.
A vakáció áraiba természetesen bele kell kalkulálni az utazást is. Ha például valaki a vonatot választja, melynek esetében a közelmúltban szintén növekedtek a viteldíjak, például Kolozsvár–Konstanca-útvonalon 400, Csíkszereda–Konstanca-útvonalon 250 lejbe kerül az oda-vissza jegy ára, ami például egy négyfős család esetében szintén jelentős kiadás.
Tavaly 14,263 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 4,5 százalékkal többet, minta 2023-ben – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
szóljon hozzá!