Fotó: Veres Réka
Óriási veszteség lenne a budapesti Közép-európai Egyetem (CEU) bezárása – jelentette ki csütörtökön Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke az RFI rádiónak nyilatkozva.
2017. április 06., 15:372017. április 06., 15:37
2017. április 06., 16:562017. április 06., 16:56
„Ha az egyetem bezárása mellett döntenének, az óriási veszteség lenne Magyarország és egész Közép- és Kelet-Európa számára, veszteség lenne az akadémiai közeg számára, a humán és a társadalomtudományok számára. (...) Meggyőződésem, hogy megegyezés születik a magyar kormány és az egyesült államokbeli hatóságok, vagy New York állam hatóságai között” – nyilatkozta Kelemen a magyar felsőoktatási törvény módosítása kapcsán.
Arra is rámutatott ugyanakkor, hogy nem vitatható el egy kormány és egy parlament ahhoz való joga, hogy megállapítsa, milyen feltételekkel működhetnek az egyetemek, hogy a származási országában is működnie kell, illetve hogy milyen feltételekkel fogadják el az általuk kiadott diplomákat. Ez pedig nem csupán a CEU-ra érvényes, hanem bármilyen egyetemre.
„Harmadrészt azt hiszem, jóval mélyebb válsággal állunk szemben, minek csupán az egyik tünete, ami ezzel az intézménnyel, ezzel a szimbólummal történik, egy olyan mély válsággal, amely nem csupán Magyarországot érinti, hanem a régió összes országát, sőt egész Európát. Az emberek egyre kevésbé bíznak azokban az értékekben, amelyek révén az elmúlt években az egész európai kontinensen megerősödött a parlamenti demokrácia, a nyílt és szabad társadalom, és itt kell az okokat keresnünk” – mondta Kelemen Hunor.
Eközben 146 erdélyi értelmiségi – köztük egyetemi oktatók, kutatók – aláírásával továbbították a CEU érdekében korábban Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének címzett levelet Áder János köztársasági elnöknek, és arra kérik az államfőt, ne írja alá a felsőoktatási törvény módosítását. Szintén csütörtökön Gheorghe Falcă, Arad polgármestere bejelentette: levelet küldött a CEU rektorának, amelyben tudatta: a város hajlandó lenne befogadni az egyetemet, és két, összesen 6000 négyzetméter alapterületű épületet is a rendelkezésére bocsátana.
„Versenybe szállna” Araddal Nagyvárad: Ilie Bolojan polgármester csütörtökön Facebook-oldalán közölte, jó ötlet lenne, ha ajánlatot tennének a rangos egyetemnek, hogy a Körös-parti városba költözzön. „Ezzel újfent bebizonyítanánk Nagyvárad közép-európaiságát” – fogalmazott a városvezető.
Volt kormányfők és miniszterek, professzorok és más vezetők sürgették kiállásra az Európai Bizottságot és az európai uniós tagországokat a magyar felsőoktatási törvény módosítása ellen, amely sokak szerint bezárással fenyegeti a CEU-t – írta csütörtökön a Politico brüsszeli hírportál.
Manfred Weber, a Fideszt is a soraiban tudó Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakcióvezetője szerdán azt közölte: az Európai Bizottságnak meg kell vizsgálnia a magyar felsőoktatási törvény módosítását; független, komoly értékelésre van szükség pártpolitikai viták helyett. A német politikus azt írta a Twitteren: az EPP-frakció elvárja, hogy a magyar kormány eleget tegyen a bizottság majdani értékelésében foglaltaknak.
Orbán Viktor válaszában arra kérte Manfred Webert, hogy kellő körültekintéssel járjon el a magyarországi „Soros-egyetem” ügyében. A miniszterelnök felhívta a frakcióvezető figyelmét arra, hogy a napokban több, egyébként „jó szándékú és Magyarországgal szimpatizáló” közéleti szereplő valótlan tényeken alapuló nyilatkozatokat tett. Ezek között szerepel, hogy Magyarországon a kormány egyetemet zárna be, és tanszabadságot sértően akarna beavatkozni bármely felsőoktatási intézmény működésébe.
A Szentszék rendelkezésre áll annak érdekében, hogy az ellenségek találkozzanak és a népek visszakaphassák a béke reményét – hangoztatta XIV. Leó pápa, aki ismételt békefelhívást intézett a keleti egyházakkal való audiencián.
Több mint 140 drónt és egy ballisztikus rakétát is bevetett ukrajnai célpontok ellen az orosz hadsereg szerdára virradóra, egy ember meghalt, többen megsebesültek a támadás következtében.
Az Európai Bizottság nem adott kielégítő és hihető indoklást arra, hogy miért tagadta meg a koronavírus elleni vakcinák szerződéseiról szóló, Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között váltott szöveges üzenetek nyilvánosságra hozatalát – közölte íté
Pakisztán kedden közölte, hogy továbbra is elkötelezett az Indiával kötött tűzszünet mellett, amelyről a múlt héten négy napig tartó harcok után állapodtak meg, de megfogadta, hogy teljes határozottsággal válaszol Újdelhi bármilyen jövőbeli agressziójára.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője és elnökjelöltje látogatást tett Lengyelországban, és részt vett az ottani ellenzéki elnökjelölt, Karol Nawrocki keddi kampánygyűlésén Zabrze városban.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kedden kijelentette: Izrael semmiképpen nem állítja le a háborút, sőt, a következő napokban teljes erejével támadni fog a Gázai övezetben, hogy „térdre kényszerítse” a Hamász palesztin terrorszervezetet.
Donald Trump amerikai elnök ultimátumot intézett Ukrajnához és Oroszországhoz, miszerint előrelépést kell elérniük a háború lezárását célzó tárgyalásokon, különben az Egyesült Államok kilép a rendezési folyamatból.
„Feljelentem Orbán Viktor miniszterelnököt, mert újabb hazugságbeszédével két bűncselekményt is elkövetett” – írta Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a Facebook-oldalán kedden.
Közleményben üzent a román Szociáldemokrata Pártnak (PSD) a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt az Európai Szocialisták Pártja (PES) és az Európai Parlament Szocialisták és Demokraták Képviselőcsoportja (S&D).
Egy magyar ellenzéki párt tevékeny szerepet vállalt egy ukrán titkosszolgálati akcióban, erre emberemlékezet óta nem volt példa – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán kedden közzétett videójában.