Fotó: Veres Réka
Óriási veszteség lenne a budapesti Közép-európai Egyetem (CEU) bezárása – jelentette ki csütörtökön Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke az RFI rádiónak nyilatkozva.
2017. április 06., 15:372017. április 06., 15:37
2017. április 06., 16:562017. április 06., 16:56
„Ha az egyetem bezárása mellett döntenének, az óriási veszteség lenne Magyarország és egész Közép- és Kelet-Európa számára, veszteség lenne az akadémiai közeg számára, a humán és a társadalomtudományok számára. (...) Meggyőződésem, hogy megegyezés születik a magyar kormány és az egyesült államokbeli hatóságok, vagy New York állam hatóságai között” – nyilatkozta Kelemen a magyar felsőoktatási törvény módosítása kapcsán.
Arra is rámutatott ugyanakkor, hogy nem vitatható el egy kormány és egy parlament ahhoz való joga, hogy megállapítsa, milyen feltételekkel működhetnek az egyetemek, hogy a származási országában is működnie kell, illetve hogy milyen feltételekkel fogadják el az általuk kiadott diplomákat. Ez pedig nem csupán a CEU-ra érvényes, hanem bármilyen egyetemre.
„Harmadrészt azt hiszem, jóval mélyebb válsággal állunk szemben, minek csupán az egyik tünete, ami ezzel az intézménnyel, ezzel a szimbólummal történik, egy olyan mély válsággal, amely nem csupán Magyarországot érinti, hanem a régió összes országát, sőt egész Európát. Az emberek egyre kevésbé bíznak azokban az értékekben, amelyek révén az elmúlt években az egész európai kontinensen megerősödött a parlamenti demokrácia, a nyílt és szabad társadalom, és itt kell az okokat keresnünk” – mondta Kelemen Hunor.
Eközben 146 erdélyi értelmiségi – köztük egyetemi oktatók, kutatók – aláírásával továbbították a CEU érdekében korábban Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének címzett levelet Áder János köztársasági elnöknek, és arra kérik az államfőt, ne írja alá a felsőoktatási törvény módosítását. Szintén csütörtökön Gheorghe Falcă, Arad polgármestere bejelentette: levelet küldött a CEU rektorának, amelyben tudatta: a város hajlandó lenne befogadni az egyetemet, és két, összesen 6000 négyzetméter alapterületű épületet is a rendelkezésére bocsátana.
„Versenybe szállna” Araddal Nagyvárad: Ilie Bolojan polgármester csütörtökön Facebook-oldalán közölte, jó ötlet lenne, ha ajánlatot tennének a rangos egyetemnek, hogy a Körös-parti városba költözzön. „Ezzel újfent bebizonyítanánk Nagyvárad közép-európaiságát” – fogalmazott a városvezető.
Volt kormányfők és miniszterek, professzorok és más vezetők sürgették kiállásra az Európai Bizottságot és az európai uniós tagországokat a magyar felsőoktatási törvény módosítása ellen, amely sokak szerint bezárással fenyegeti a CEU-t – írta csütörtökön a Politico brüsszeli hírportál.
Manfred Weber, a Fideszt is a soraiban tudó Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakcióvezetője szerdán azt közölte: az Európai Bizottságnak meg kell vizsgálnia a magyar felsőoktatási törvény módosítását; független, komoly értékelésre van szükség pártpolitikai viták helyett. A német politikus azt írta a Twitteren: az EPP-frakció elvárja, hogy a magyar kormány eleget tegyen a bizottság majdani értékelésében foglaltaknak.
Orbán Viktor válaszában arra kérte Manfred Webert, hogy kellő körültekintéssel járjon el a magyarországi „Soros-egyetem” ügyében. A miniszterelnök felhívta a frakcióvezető figyelmét arra, hogy a napokban több, egyébként „jó szándékú és Magyarországgal szimpatizáló” közéleti szereplő valótlan tényeken alapuló nyilatkozatokat tett. Ezek között szerepel, hogy Magyarországon a kormány egyetemet zárna be, és tanszabadságot sértően akarna beavatkozni bármely felsőoktatási intézmény működésébe.
Fordulópont lehet az ukrajnai háborúban Joe Biden amerikai elnök döntése, hogy az ukrán haderő Oroszország területén belüli célpontok ellen is felhasználhatja az ATACMS amerikai rakétarendszereket – jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök.
Joe Biden amerikai elnök döntése, amivel lehetővé tette Kijev számára, hogy mélységi csapásmérésre alkalmas amerikai rakétákat használjon Oroszország területén, ellehetetleníti a béketrágyalásokat – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök.
Útblokáddal tiltakoznak a gazdák Franciaországban az ellen, hogy az Európai Bizottság az év végéig szabadkereskedelmi megállapodást kötne az Argentínát és Brazíliát is magába foglaló Dél-amerikai Közös Piac nevű kereskedelmi szervezettel.
Román embercsempész bukott le vasárnap éjfél táján a Magyarország déli határához közeli Öttömösön, hat közel-keleti migránst szállított. A magyar rendőrség naponta őrizetbe vesz illegális bevándorlókat szállító embercsempészeket.
Tizenegy ember meghalt, köztük két gyermek, az Ukrajna északkeleti részén fekvő Szumiban egy lakóházat érő orosz rakétatámadásban – közölték hétfőn ukrán tisztségviselők.
Hírlapi kacsa, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő és az amerikai elnökválasztáson győztes Donald Trump telefonon beszélt egymással – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Harmadik világháborúhoz vezethet, mivel eszkalálja az ukrajnai konfliktust Washington döntése, miszerint engedélyezi Kijevnek, hogy nagy hatótávolságú amerikai rakétákkal mélyen Oroszországba csapjon – reagáltak magas rangú orosz törv&eacu
Joe Biden elnök kormánya lehetővé fogja tenni Ukrajnának, hogy az Egyesült Államok által biztosított fegyvereket használhasson mélyen orosz területre irányuló csapásokhoz.
Moszkva fegyveres erői tömeges csapást mértek reggel nagy hatótávolságú légi és tengeri precíziós fegyverekkel, valamint csapásmérő drónokkal az ukrán hadiipart ellátó kritikus energetikai infrastrukturális létesítményekre és hadiipari vállalatokra.
Változatlan Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontja – ismertette vasárnap Olaf Scholz német kancellár, egyúttal védelmébe vette az orosz vezetővel november 15-én folytatott telefonbeszélgetését.