Kelemen Hunor mielőbbi felelősségre vonást vár
Fotó: Pinti Attila
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mielőbb meg kell alakulnia az új parlamentnek és kormánynak, mert ezen intézmények nélkül „pillanatok alatt a teljes káoszba fordul az ország”, miután az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
2024. december 06., 17:282024. december 06., 17:28
2024. december 06., 17:362024. december 06., 17:36
„Erre nem volt még precedens. Több magyarázatra van szükségünk. Egyrészt meg kell várnunk az alkotmánybíróság indoklását, másrészt arra van szükség, hogy az elnöki hivatal, a hírszerzés, az ügyészség, a DIICOT sokkal több információt hozzon nyilvánosságra, teljes transzparenciára van szükség” – kommentálta az alkotmánybíróság döntését Kelemen a Facebook-oldalán közzétett videóban.
Ugyanis szerinte ellenkező esetben a polgárok bizalma az állami intézményekben olyan mértékben megrendül, hogy „visszaállítani nem lesz lehetséges”. „És ez óriási kockázatokkal jár. Sokkal több információra van szükségünk, hogy miért jutott az alkotmánybíróság erre a döntésre, amelyet mi tudomásul veszünk és betartunk” – fogalmazott a szövetségi elnök.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Ezek után azt kell megnézni, ki lesz az államelnök december 21. után. Emlékeztetett: az alkotmány szerint ötéves a mandátum, Klaus Iohannisé december 21-én lejár. Ugyanakkor azt is előírják, hogy az elnök mandátuma akkor ér véget, amikor az új elnök leteszi az esküt. „Ebben a pillanatban ezt nem tudjuk, hogyan értelmezi az alkotmánybíróság” – közölte. A harmadik lehetőség, hogy az elnök mandátumát meghosszabbítani csak akkor lehetséges, ha szükségállapot van vagy háború tör ki – ezt Kelemen „kockázatosnak, veszélyesnek” tartja.
A legfontosabb, hogy ebben a kérdésben is tisztán lássanak a polgárok. Mert van egy olyan lehetőség is, hogy az elnök, amikor lejárt a mandátuma, a szenátus elnökének átadja a hivatalt, aki ideiglenesen vezeti az országot, de ezt már az új szenátus elnökének kell megtenni. Ezek a lehetőségek állnak az ország előtt” –ismertette az RMDSZ-elnök.
„Mi azt mondjuk, hogy a parlamentnek mielőbb meg kell alakulnia, ez december 19-20. körül megtörténhet, meg kell történnie, és mielőbb kormánya kell legyen az országnak. Ezek nélkül az intézmények nélkül pillanatok alatt a teljes káoszba fordul az ország. Amit én elvárok, az az, hogy mielőbb vonják felelősségre azokat, akik miatt ide jutottunk. Hiszen évek óta tudják, évek óta látniuk kell, hogy mi történik, és hogy e milyen veszélyt hordoz” – fogalmazott Kelemen Hunor.
Visszatámadt Constantin Dobrea, az országos sótársaság (Salrom) vezérigazgatója, miután Radu Miruță gazdasági miniszter a héten megszellőztette, hogy az igazgató fizetését nem sokkal a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófa után hatezer lejjel megemelték.
A hét végére érvényes első- és másodfokú hőségriasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország csaknem felére.
Kilőtték a hatóságok azt a medvét, amely csütörtökön végzett egy olasz turistával a Transzfogarasi út Argeș megyei szakaszán.
A politikai klientúrák eltűrése vezetett egyes állami vállalatok vezetőinek arcátlanul magas fizetéséhez – jelentette ki Ilie Bolojan kormányfő csütörtök este egy televíziós interjúban.
Miközben a parajdi sóbányában a vízbetörés okozta katasztrófa következményeivel küzdenek, a kormány pedig a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragása érdekében súlyos megszorító intézkedéseket hirdetett meg, kiderült: a Salrom Országos Sótársas&
Továbbra is a hadseregben bíznak a leginkább a romániai polgárok – derül ki a legfrissebb közvélemény-kutatásból.
Fényképezkedni és nagyvadat etetni állt meg a Transzfogarasi úton az az olasz motorkerékpáros, akivel csütörtökön végzett a medve.
Összesen 112 medve él a Transzfogarason azon a környéken, ahol a nagyvad megölt egy motorost csütörtökön – közölte a Romsilva állami erdészet.
Nem született konkrét döntés arról, hogy az alkotmánybíróság azon három tagja, akinek mandátuma idén jár le, fejenként 180 ezer lejes juttatást kapjon – közölte csütörtökön Marian Enache, a taláros testület ügyvivő elnöke.
Közzétette csütörtökön az oktatási minisztérium a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájának eredményeit.
szóljon hozzá!