Újrázás. Az alkotmánybíróság döntése értelmében elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot
Fotó: Radu Tuta/Agerpres
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
2024. december 06., 15:102024. december 06., 15:10
2024. december 06., 16:402024. december 06., 16:40
Az alkotmány 146. cikk f) pontja alapján az Alkotmánybíróság megsemmisíti a Románia elnökének megválasztását érintő teljes választási folyamatot – áll az alkotmánybíróság közleményében.
A kormány új választási időpontot fog kitűzni, és a választási folyamat teljes egészében előlről kezdődik – áll a bíróság által nyilvánosságra hozott, szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményben.
Fotó: Közlemény
A pénteki, egyhangúlag meghozott döntés előzménye, hogy előző nap számos beadvány érkezett a taláros testülethez, amelyben az első forduló érvénytelenítését kérték.
Indokként az elnöki hivatal által szerdán nyilvánosságra hozott, a hírszerzés által a Legfelsőbb Védelmi Tanácshoz (CSAT) eljuttatott információkat hozták fel, amelyek szerint egy külső – vélhetően állami – szereplő beavatkozott a választási folyamatba annak érdekében, hogy a szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu nyerje meg az első fordulót.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács ülésén ismertetett információkból kiderül, hogy Călin Georgescu TikTok-kampánya egymillió euróba került, egy állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe.
Az alkotmánybíróság döntése olyan körülmények között született, hogy a külföldi szavazókörökben helyi idő szerint péntek reggel már el is kezdődött a szavazás a második fordulóban.
A döntés bejelentéséig már több mint 37 ezren járultak urnákhoz, és már több mint 3000 levélszavazat is beérkezett.
És az alkotmánybíróság döntése nyomán sem állt le a szavazás a diaszpórában kialakított szavazókörökben, 16 órára már meghaladta a 40 ezret a voksolók száma. A G4media portál értesülései szerint a szavazókörök elnökei hivatalos megerősítést várnak a választások leállításáról.
Közben Klaus Iohannis államfő mandátuma december 20-án lejár, és kérdéses, mi lesz az elnöki tisztség sorsa.
Egyes feltételezések szerint törvénnyel hosszabbíthatják meg Iohannis mandátumát, más feltételezések szerint a második legfontosabb állami tisztség betöltője, vagyis a szenátus elnöke lesz az ügyvivő államfő.
„Az elnökválasztás törléséről szóló alkotmánybírósági határozat az egyetlen igazságos megoldás, miután a CSAT-ülés dokumentumai nyilvánosságra kerültek, és kiderült, hogy a románok szavazási eredményét Oroszország beavatkozása miatt nyilvánvalóan eltorzították. Az elnökválasztást meg kell ismételni.
A románoknak egyértelmű, szilárd bizonyítékokon alapuló válaszokra van szükségük a hatóságoktól, mert az állami intézményekbe és az ország működését megalapozó demokratikus folyamatokba vetett közbizalom alapvetően ettől a vizsgálattól függ” – fogalmazott a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke. Hozzátette:
A PSD a PNL-vel, az USR-rel, az RMDSZ-szel és a kisebbségek képviselőivel együtt aláírta az erről szóló megállapodást, és úgy véli, hogy ebben a pillanatban a pártoknak egyetlen nemzeti célt – a szélsőséges erők megállítását – kell saját érdekeik fölé helyezniük.
Az új, Európa-barát kormány kinevezése fontos jelzés a gazdasági környezet és a külföldi befektetők számára, tekintettel az elmúlt két hét aggasztó reakcióira. Ugyanakkor az új kormány kinevezése elengedhetetlen ahhoz, hogy meg tudjuk védeni a romániaiak jövedelmét, és olyan költségvetést tudjunk készíteni 2025-re, amely garantálja az európai pénzekből megvalósuló beruházási projektek folytatását”.
„Ma van az a nap, amikor a román állam lábbal tiporta a demokráciát. Isten, a román nép, az igazság és a törvény győzedelmeskedni fog, és megtalálja a demokrácia lerombolásának bűnöseit. Összeomlasztjátok a gazdaságot, leromboljátok a demokráciát, anarchiába vezetitek az országot, ki kellett volna állni a szavazás mellett” – nyilatkozta Elena Lasconi. Hozzátette:
Nem hagyhatjuk figyelmen kívül az akaratukat! Egy demokráciában az elnököket nem egyszerű aláírással vagy háttéralkukkal nevezik ki.
Tudom, hogy én nyertem volna. És nyerni fogok, mert a román nép tudja, hogy harcolni fogok értük, hogy egyesíteni fogom őket egy jobb Romániáért. Meg fogom védeni a demokráciánkat. Nem fogom feladni”.
„SZÉGYEN!!! A puccs teljes lendülettel zajlik! Nem megyünk az utcára, nem hagyjuk, hogy provokáljanak, ennek a rendszernek demokratikusan kell megbuknia!” – posztolta George Simion.
– írja a Hotnews. Az első fordulóból győztesként kikerült független jelölt további részleteket nem árult el. Anca Alexandrescu műsorvezető a hivatalos Facebook-fiókján azt közölte, hogy Georgescu 21 órától élőben jelentkezik a Realitatea Tv-n, ám nem pontosította, hogy jelen lesz-e személyesen a stúdióban.
„Az első forduló után a tőzsde esett. Az alkotmánybíróságnak komoly oka volt arra hogy érvényesítette az első fordulót. A kormány új választási időpontot fog kitűzni, ami nem lehet több 75 napnál, tehát valószínűleg márciusban.
– idézte Cătălin Fenechiu televíziós nyilatkozatát a G4media.
A liberális szenátor arról is beszélt, hogy szerinte milyen lépéseket fog tenni a jelenlegi államfő, és beszélt a Iohannis mandátumának lejárta utáni időszakról is.
„Az elnök tárgyalásokra fogja hívni a feleket. Az államfő hatáskörét ellenőrizve megállapítottuk, hogy a jelenlegi államfő az új elnök beiktatásáig hivatalban marad. Az államfő tárgyalásra hívja majd a pártokat, és miniszterelnököt jelöl. Aki nagy valószínűséggel Marcel Ciolacu lesz, mert a PSD kapta a legtöbb voksot a választásokon” – tette hozzá Fenechiu.
Sajtóértesülések szerint Klaus Iohannis államfő 19 órakor tart sajtónyilatkozatot.
amellyel a testület érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és elrendelte a teljes választási folyamat újrakezdését. A politikus az Agerpres hírügynökségnek adott nyilatkozatában emlékeztetett, hogy államfőjelöltként és a PNCR elnökeként is beadvánnyal fordult az alkotmánybírósághoz, előbb az első forduló eredményeinek, majd – a választások befolyásolásáról szóló jelentések titkosításának feloldása után – a teljes választási folyamatnak az érvénytelenítését kérve. „A választások tisztaságának aláásása támadás Románia szuverenitása ellen” – fogalmazott Cristian Terheş.
Mint ismeretes, az elnökválasztás második fordulójába Georgescu mellett Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke jutott be, aki egyébként csütörtökön este arról beszélt: rémálomszerű következményei lennének, ha az alkotmánybíróság érvénytelenítené az első fordulót, mivel óriási a feszültség a társadalomban.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
szóljon hozzá!