Fotó: Pinti Attila
Az RMDSZ nem írja alá a bizalmatlansági indítványt, ha a kormány figyelembe veszi a párt adóügyi intézkedésekre vonatkozó javaslatait – nyilatkozta az RFI-nek Kelemen Hunor szövetségi elnök, kritizálva egyúttal azt a csomagot, amelyért a Ciolacu-kabinet felelősséget készül vállalni a parlamentben.
2023. szeptember 22., 12:202023. szeptember 22., 12:20
„Ezek gyors improvizációk” – így jellemezte röviden a bukaresti kormánynak a költségvetési hiány visszaszorítását célzó, jelenleg közvitán levő intézkedéscsomagját Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az RFI-nek adott interjúban.
Meglátása szerint „ezek olyan intézkedések, amelyek egy meglehetősen nagy hiányt hivatottak fedezni, és amelyeket nagyon gyorsan gondoltak ki, anélkül, hogy következtetést vontak volna le a pontos közép- és hosszú távú hatásról és a következményekről, elsősorban a kis- és közepes vállalkozásokra, illetve a mikrovállalkozásokra nézve”.
– rótta fel a szövetségi elnök. Jelezte egyúttal, hogy
„És vannak természetesen olyan javaslatok, amelyeket a világjárvány utáni években sokszor támogattunk, és nincs okom azt mondani, hogy ma nem értek egyet azzal, amit egy évvel ezelőtt javasoltunk, például bizonyos cégek bizonyos árbevétel feletti extraadózása” – mutatott rá Kelemen Hunor.
A kormánynak figyelembe kell vennie a helyi autonómia elvét – szögezte le Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, miután kedden a parlamentben a kabinet által tervezett megszorító intézkedésekről egyeztetett Marcel Ciolacu miniszterelnökkel.
Összességében azonban a csomagot „gyors improvizációnak” tartja. „Találjunk némi pénzt, hogy fedezzük a költségvetési hiányt.
– fogalmazott. Az RMDSZ elnöke szerint azonban
„Még nem beszéltünk arról, ami a mi szempontunkból a legfontosabb, a helyi és központi hatóságokat, elsősorban a helyi hatóságokat hogyan sújtja ez a törvénytervezet. Ebben az esetben az a tervünk, hogy az eredeti javaslathoz képest fontos változtatásokat kérjünk a kormánytól, például a nagy értékű, – ahogy ők mondják – luxusingatlanok adója önkormányzatokhoz kerüljön vissza, ne az állami költségvetést gyarapítsa, mert az ingatlanadó fontos bevétele az önkormányzatoknak” – ecsetelte Kelemen Hunor.
Marcel Ciolacu miniszterelnök azt mondja, az RMDSZ frakcióival tartott keddi találkozón nem próbálta megszerezni a magyar érdekvédelmi szervezet támogatását a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez.
az ellenzék által meglebegtetett bizalmatlansági indítványról pedig csak azt követően hoznak végső döntést, hogy látják, milyen lesz az intézkedéscsomag végső változata, amelyet a kormány beterjeszt a parlament elé.
A bizalmatlansági indítvány nem rendelkezik a kormány megbuktatásához szükséges támogatással. Számunkra pedig fontos: imázsjátékot játszunk, vagy teszünk valamit a helyi közösségekért és vállalkozásokért? Számunkra az első és legfontosabb az, hogy megoldjuk az égető problémákat, és nem az imázsjáték. Megértem a bizalmatlansági indítvány szükségességét, de megértem a helyi hatóságok, a helyi közösségek és az üzleti szféra kérését is” – szögezte le Kelemen Hunor.
Hosszas előkészületek után közzétette kedden honlapján a pénzügyminisztérium a Románia hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságát szolgáló intézkedések törvénytervezetét, amelyért a kormány felelősséget készül vállalni a parlament előtt.
Mint ismeretes, a Ciolacu-kabinet parlamenti felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány visszaszorítását célzó intézkedéscsomagot, ami azt jelenti, hogy amennyiben a parlament megszavazza az ellenzék bizalmatlansági indítványát, akkor megbukik a kormány. Ha viszont nem szavazza meg, a kabinet a helyén marad, a felelősségvállalással beterjesztett törvény pedig elfogadottnak minősül. Az ellenzéki pártoknak első körben 117 honatya aláírására van szükségük ahhoz, hogy bizalmatlansági indítványt terjesszenek be a Ciolacu-kabinet ellen, és a művelet nem egyszerű. Mégpedig azért, mert a 41 törvényhozói mandátummal rendelkező, szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) nem kíván együttműködni a parlamentben sem a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), sem az RMDSZ. Emiatt az USR-nek (63 mandátum) mindenképp szüksége van az RMDSZ (29 mandátum) és a frakcióval nem rendelkező képviselők és szenátorok támogatására. A bizalmatlansági indítvány sikere azonban így is kétséges, ehhez ugyanis 234 szavazatra van szükség, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotta, a 17 fős nemzeti kisebbségi frakció támogatását élvező koalíció 291 törvényhozói mandátum fölött diszponál.
Amint az várható volt, a szakszervezetekhez hasonlóan a munkáltatók sem fogadták pozitívan a román költségvetési hiány visszaszorítását célzó, jelenleg közvitán levő intézkedéscsomagot. Az elemzők is szkeptikusok a jogszabályjavaslat kapcsán.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!