Jóváhagyta Klaus Iohannis államfő a büntetőeljárás elindítását Petre Roman volt miniszterelnök és Gelu Voican Voiculescu korábbi miniszterelnök-helyettes ellen az 1990-es bányászjárás ügyében.
2024. április 16., 14:282024. április 16., 14:28
2024. április 16., 14:372024. április 16., 14:37
Az államfői hivatal keddi közleménye szerint a két volt politikus ügyében a legfőbb ügyészség kérésének megfelelően járt el, az erről szóló értesítést pedig megküldte az igazságügyi miniszternek.
A Ion Iliescu volt államfő elleni büntetőeljárás elindítására vonatkozó ügyészségi kérésről az elnöki hivatal közleményében nem esett szó.
Mint arról beszámoltunk, Alex Florenţa legfőbb ügyész még április elején kérte Klaus Iohannis elnök jóváhagyását, hogy megkezdhesse a büntetőeljárást Iliescu ellen az 1990. júniusi bányászjárás ügyében.
Iliescu ellen 2017 júniusában egyszer már vádat emeltek emberség elleni bűncselekmények miatt Petre Roman volt miniszterelnökkel és Virgil Măgureanuval, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) volt igazgatójával együtt, de
A bírák döntése súlyos következménnyel járt: megsemmisítették az ügyészek által összegyűjtött összes bizonyítékot, és megállapították, hogy törvénytelen volt a vádirat Ion Iliescu, valamint Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu, Virgil Măgureanu, Mugurel Cristian Florescu nyugalmazott tábornok, Emil „Cico” Dumitrescu nyugalmazott tengernagy, Cazimir Ionescu, Adrian Sârbu és Miron Cozma ellen.
Az ügyészeknek ezért újra kell indítaniuk az egész eljárást, beleértve azt is, hogy az államfő engedélyét kérjék a Ion Iliescu és a többi érintett elleni büntetőeljárás ismételt elindítására.
A támadásban az ügyészek szerint a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium és a SRI erői is részt vettek, valamint több mint 10 000 bányász és más munkás az ország több pontjáról.
A katonai ügyészség szerint
Az akció keretében több mint 200 személyt fogtak el és szállítottak a belügyminisztérium egyik, Măgureleben található katonai egységébe, ahol őrizetbe vették őket ugyanazon nap délutánjáig, majd egy felületes vizsgálatot követően szabadon engedték őket.
Ion Iliescu volt elnököt azzal vádolták a katonai ügyészek, hogy ő volt az, aki parancsot adott a tüntetők erőszakos eltávolítására az Egyetem térről, többek között a bukaresti nagyvállalatok dolgozóinak bevonásával.
Ismét esély nyílhat arra, hogy Ion Iliescu volt államfőt büntetőjogi felelősségre vonják az 1990-es bukaresti bányászjárás ügyében.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!