Jóváhagyta Klaus Iohannis államfő a büntetőeljárás elindítását Petre Roman volt miniszterelnök és Gelu Voican Voiculescu korábbi miniszterelnök-helyettes ellen az 1990-es bányászjárás ügyében.
2024. április 16., 14:282024. április 16., 14:28
2024. április 16., 14:372024. április 16., 14:37
Az államfői hivatal keddi közleménye szerint a két volt politikus ügyében a legfőbb ügyészség kérésének megfelelően járt el, az erről szóló értesítést pedig megküldte az igazságügyi miniszternek.
A Ion Iliescu volt államfő elleni büntetőeljárás elindítására vonatkozó ügyészségi kérésről az elnöki hivatal közleményében nem esett szó.
Mint arról beszámoltunk, Alex Florenţa legfőbb ügyész még április elején kérte Klaus Iohannis elnök jóváhagyását, hogy megkezdhesse a büntetőeljárást Iliescu ellen az 1990. júniusi bányászjárás ügyében.
Iliescu ellen 2017 júniusában egyszer már vádat emeltek emberség elleni bűncselekmények miatt Petre Roman volt miniszterelnökkel és Virgil Măgureanuval, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) volt igazgatójával együtt, de
A bírák döntése súlyos következménnyel járt: megsemmisítették az ügyészek által összegyűjtött összes bizonyítékot, és megállapították, hogy törvénytelen volt a vádirat Ion Iliescu, valamint Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu, Virgil Măgureanu, Mugurel Cristian Florescu nyugalmazott tábornok, Emil „Cico” Dumitrescu nyugalmazott tengernagy, Cazimir Ionescu, Adrian Sârbu és Miron Cozma ellen.
Az ügyészeknek ezért újra kell indítaniuk az egész eljárást, beleértve azt is, hogy az államfő engedélyét kérjék a Ion Iliescu és a többi érintett elleni büntetőeljárás ismételt elindítására.
A támadásban az ügyészek szerint a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium és a SRI erői is részt vettek, valamint több mint 10 000 bányász és más munkás az ország több pontjáról.
A katonai ügyészség szerint
Az akció keretében több mint 200 személyt fogtak el és szállítottak a belügyminisztérium egyik, Măgureleben található katonai egységébe, ahol őrizetbe vették őket ugyanazon nap délutánjáig, majd egy felületes vizsgálatot követően szabadon engedték őket.
Ion Iliescu volt elnököt azzal vádolták a katonai ügyészek, hogy ő volt az, aki parancsot adott a tüntetők erőszakos eltávolítására az Egyetem térről, többek között a bukaresti nagyvállalatok dolgozóinak bevonásával.
Ismét esély nyílhat arra, hogy Ion Iliescu volt államfőt büntetőjogi felelősségre vonják az 1990-es bukaresti bányászjárás ügyében.
A bukaresti törvényszék helyt adott szerdán a kommunista rezsim ellen harcolók érdemeinek elismerésével foglalkozó államtitkárság beadványának, és érvénytelenítette Ion Iliescu volt államfő forradalmárigazolványát.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond nem zárja ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni a külügyminiszter hozzáállását a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséhez.
Az országos próbavizsgák eredményei nem maradhatnak csak statisztikák – jelentette ki egy szerdai sajtóeseményen Daniel David oktatási miniszter.
A kormányt okolta kedd esti közleményében George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és egyben államfőjelöltje a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséért.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy „nem nagy rajongója” Emil Hurezeanu külügyminiszternek, akit „kivételes, de régimódi” diplomatának tart.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy szerette volna, ha Călin Georgescu indul az elnökválasztáson.
Az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma kedden bejelentette, hogy az amerikai kormány felülvizsgálja Románia felvételét a vízummentességi programba.
A miniszterelnök ellenőrző testülete egyidejű ellenőrzéseket végez a minisztériumokban és az összes többi fennhatósága alá tartozó intézményben – jelentette be kedden Marcel Ciolacu kormányfő.
A romániaiak mindössze 47 százaléka szeretné, ha az Európai Unió nagyobb szerepet vállalna a globális válságoktól és biztonsági kockázatoktól való megvédésében, ami 19 százalékponttal alacsonyabb az európai átlagnál (66 százalék).
Megszavazta kedden a parlament a szenátorok és képviselők jogállására vonatkozó jogszabályt. A módosítás szerint az ülésekről igazolatlanul hiányzó honatyák juttatásuk 5 százalékának levonásával büntethetők minden egyes napért, amikor hiányoznak.
szóljon hozzá!