Több pénz. A SRI, a SIE és az STS költségvetése is jócskán nő a tavalyihoz képest
Fotó: SRI/Facebook
Óriási költségvetési hiány ide, megszorító intézkedések oda, a román hírszerző szolgálatok idén sem panaszkodhatnak arra, hogy mennyi pénzből gazdálkodhatnak.
2025. január 31., 12:012025. január 31., 12:01
A pénzügyminisztérium által most kidolgozott, csütörtök este nyilvánosságra hozott idei állami költségvetés-tervezet szerint ugyanis mindegyikük nagyobb büdzséből gazdálkodhat, mint tavaly: a növekedés 5 és 15 százalék közötti –
A Kormányőrség (SPP) 2025-ben 443,29 millió lejből gazdálkodhat, ami 15,11 százalékkal több, mint tavaly.
A Külföldi Hírszerző Szolgálatnál (SIE) a költségvetés növekedése idén 5,41 százalék, 811,7 millió lejből gazdálkodhat.
Az STS esetében a költségvetés 50,54 százalékkal nő a tavalyi évhez képest: idén 2 milliárd 415,2 millió lej jut.
További prioritás a különleges távközlési hálózatok fejlesztése és az állami kommunikációs szolgáltatások nyújtása a védelmi, rendfenntartó és nemzetbiztonsági szervek, a törvényhozás, a központi és helyi kormányzati és igazságügyi hatóságok számára.
Emellett az adatközpont-infrastruktúra kiépítése és a felhőalapú számítástechnikai szolgáltatások nyújtásához szükséges technikai kapacitás megerősítése a 112-es egységes segélyhívószám korszerűsítésére irányuló projektek végrehajtásának folytatása vagy a saját rádiós kommunikációs pillérek kiépítésébe történő beruházások folytatása is a kiemelt feladatai közé tartozik.
Aktualizálják 2025. január 1. és december 31. között több energiatermék, köztük a benzin, a gázolaj, a cseppfolyósított gáz, a szén és a villamos energia jövedéki adóját.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!