Fotó: Victor Ponta/Facebook
A bukaresti legfelsőbb bíróság jogerősen elutasította Victor Ponta kérését, hogy semmisítsék meg a tanügyminiszter 2016-os rendeletét, amely visszavonta a jelenleg a Pro Románia elnöki tisztségét betöltő politikus doktori címét.
2020. július 14., 15:272020. július 14., 15:27
2020. július 14., 15:472020. július 14., 15:47
A legfelsőbb bíróság ezzel megerősítette a bukaresti ítélőtábla ítéletét, amely 2017-ben szintén a volt miniszterelnök doktori címének visszavonásáról döntött. Victor Ponta 2016. augusztus 1-jén vesztette el a 2003-ban szerzett, a jogtudományok doktora címet, amikor Mircea Dumitru akkori oktatási miniszter aláírta a cím visszavonásáról szóló miniszteri rendeletet.
Ezt követően a szociáldemokrata politikus két keresetet nyújtott be a bíróságra, amelyben kérte, hogy függesszék fel, illetve semmisítsék meg a fenti rendeletet, ám mindkét kérelmet elutasították. A keresetek benyújtása után a bukaresti ügyvédi kamara felfüggesztette a vitát Victor Ponta kizárásáról, amit Monica Macovei európai parlamenti képviselő kezdeményezett.
Monica Anisie oktatási miniszter kedden úgy kommentálta az ítéletet: „végre igazság tétetett”, egyúttal reményét fejezte ki, hogy az ítélet világos jelzés mindazok számára, akik plagizálni akarnak, hogy az ilyesmiért büntetés jár. A Nature című brit tudományos hetilap 2012 júniusában internetes oldalán adott hírt arról, hogy Victor Ponta 2003-ban a Nemzetközi Büntetőbíróságról írt román nyelvű doktori disszertációjának több mint fele plágium. A kifogásolt szövegrészeket két román szerző munkáiból másolta anélkül, hogy forrásait megnevezte volna.
A Bukaresti Tudományegyetem etikai bizottsága – az országos etikai bizottsághoz hasonlóan – már 2012-ben, a botrány kirobbanásakor megállapította a plágium tényét. Ezzel szemben az oktatási minisztérium csupán a saját alárendeltségében működő etikai testület álláspontját volt hajlandó figyelembe venni, márpedig eszerint Ponta nem plagizált, amikor 2003-ban elkészítette nemzetközi jogi témájú doktori disszertációját. A felsőoktatási intézmény etikai bizottsága már 2012-ben kérte a doktori cím visszavonását.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!