Fotó: Presidency.ro
Május 15-étől, a szükségállapot megszűntétől kötelezővé válik a zárt helyeken a maszkviselés és a távolságtartás, lakott településen belül szabadon, írásos nyilatkozat nélkül közlekedhetünk – jelentette be kedden délután Klaus Iohannis államfő. Közölte, településen kívüli kijárás esetén viszont továbbra is szükség lesz a saját felelősségre kiállított nyilatkozatra.
2020. május 12., 17:122020. május 12., 17:12
2020. május 12., 21:232020. május 12., 21:23
Az elnök ismertetése szerint a pénteken életbe lépő vészhelyzet idején kötelezővé válik a védőmaszk viselése, amikor zárt helyiségben tartózkodunk, vásárolunk, vagy tömegközlekedési eszközökön utazunk. Hangsúlyozta: nem ajánlott, hanem kötelezővé válik a távolságtartás is a polgárok között, elmondása szerint az embereknek két karnyi távolságot, 1,5 métert kell fenntartaniuk egymás között nyilvános helyeken. Szintén kötelezővé válik a kézhigiénia betartása is. „Minél gyakrabban kezet kell mosnunk, különösképpen, ha üzletből vagy kintről jövünk haza” – fogalmazott az elnök a Cotroceni-palotában adott nyilatkozatában.
Ezen túlmenően működhetnek május 15-étől a szépségszalonok, múzeumok, a hatóságok pedig ajánlják az önkormányzatoknak a parkok megnyitását. Az államfő ismertetése szerint a kijárási tilalom részleges megszűntével a településeken belül nem lesz már szükség péntektől az írásos nyilatkozatra. Hozzátette ugyanakkor, hogy a saját érdekünkben el kell tekinteni a nem létfontosságú utazásoktól. „A járvány még köztünk van, a halálos áldozatok száma megközelítette az ezret, és több száz új koronavírusos megbetegedést jegyeznek naponta, ezért be kell tartani néhány egyszerű, de annál fontosabb szabályt” – húzta alá az elnök.
Ezzel egy időben a településen kívüli kijárás esetén továbbra is fennmaradnak a korlátozások, néhány kivétellel. Iohannis felsorolása szerint május 15-e után munkavégzés, mezőgazdasági teendők, egyéni sporttevékenység (például kerékpározás) esetén elhagyhatjuk a lakótelepülésünket, de továbbra is szükség lesz a saját felelősségre kiállított írásos nyilatkozatra. Ettől abban az esetben lehet eltekinteni, ha metropoliszövezeten belül közlekednek az emberek. „Abban az esetben, ha például Bukarestből vidéki városba utazik valaki, kelleni fog az írásos nyilatkozat” – nyomatékosította az államfő. Hozzátette, a vészhelyzeti bizottság szabja majd meg azokat az indokokat, amelyekkel elhagyható a lakhely szerinti település.
A parlament ezúttal is felelősségteljes magatartásról tett tanúbizonyságot, és gyorsított eljárásban fogadja el a veszélyhelyzetet szabályozó törvénytervezetet, de így is marad három nap a szükségállapot vége és a veszélyhelyzet bevezetése között.
Iohannis elmondta azt is, hogy a szükségállapot lejárta után első szakaszban a hívek speciális körülmények között vehetnek részt az istentiszteleteken, miséken. Ez azt jelenti, hogy továbbra sem engedélyezik a templomokon belüli istentiszteletek látogatását, a hívek a templomok udvarán, vagy az istenháza előtt vehetnek részt a miséken. Az államelnök közölte: ez esetben is kötelező a maszk és a megfelelő távolságtartás a hívek számára.
Az államfő úgy vélekedett, sürgősen szükség van a vészhelyzetet szabályozó törvényre. Klaus Iohannis felszólította a parlamentet, hogy „maximális gyorsasággal” tárgyalja a vonatkozó tervezetet. „Sürgősen szükség van erre a törvényre, és felszólítom a parlamentet, a törvényhozókat, hogy a lehető leggyorsabban döntsenek a jogszabályról” – mondta az államfő. Ugyanakkor ismertetése szerint a hivatásos sportolók újrakezdhetik az edzéseket a szükségállapot május 15-i megszűnte után, a sportversenyek azonban nem folytatódhatnak a lazítások első szakaszában. Iohannis szerint a hivatásos sportolók a higiéniai szabályok betartásával, orvosi felügyelet alatt kezdhetik újra az edzéseket. Ugyanakkor az amatőr sportolók esetében csak az egyéni, szabadtéri sportok újrakezdése engedélyezett május 15-étől. „Ha az edzés sporttelepen zajlik, az öltözők használata nem megengedett” – tette hozzá az államfő.
Iohannis kedden megbeszélést tartott a Cotroceni-palotában a koronavírus-járvány kezeléséről Ludovic Orban miniszterelnökkel, Marcel Vela belügyminiszterrel, Nelu Tătaru egészségügyi miniszterrel, Nicolae Ciucă védelmi miniszterrel, Virgil Popescu gazdasági miniszterrel, Cătălin Predoiu igazságügyi miniszterrel, valamint Raed Arafattal, a katasztrófavédelem vezetőjével.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!