Fotó: Gov.ro
Bár a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) negatív álláspontot fogalmazott meg, a kormány elfogadta az igazságszolgáltatási rendszer működését szabályozó 2019/7-es sürgősségi kormányrendelet módosításait.
2019. március 05., 17:382019. március 05., 17:38
2019. március 06., 13:482019. március 06., 13:48
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) negatív állásfoglalása ellenére elfogadta kedden a kormány Tudorel Toader igazságügy-miniszter tervezetét, amellyel az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények módosítására elfogadott, a bírák és ügyészek által bírált 2019/7-es sürgősségi kormányrendelet több kifogásolt cikkelyét módosítja.
Tudorel Toader igazságügy-miniszter a kormányülés után közölte: öt módosításról van szó. Így visszaállítják a 2004/303-as törvény 54-es cikkelyét eredeti formájában, tehát a magas rangú ügyészeket csak ügyészek közül nevezhetik ki, bírák nem jelentkezhetnek, és csak a CSM ügyészi osztálya, nem pedig a teljes plénum jóváhagyásával. Ugyanakkor a tervezet javasolja az 57-es cikkely hetedik bekezdésének hatályon kívül helyezését, amely megtiltotta volna, hogy ügyvivőként nevezzenek ki vezetőket az ügyészségek élére.
Nem marad meg az az előírás sem, amely a jó hírnév csorbulása miatt kizárta volna a bírákat és az ügyészeket az igazságszolgáltatásból. Emellett rendezik az igazságügyi rendszer IT-szakembereinek bérezését, végezetül pedig Toader megfogalmazása szerint megszünteti az indokolatlan különbséget a korrupcióellenes és a terrorellenes ügyosztály, illetve a bírák és ügyészek törvénytelenségeit vizsgáló ügyészek bérezése között.
Nem kerül ki ugyanakkor a rendeletből a szakma által kifogásolt cikkely, amely gyakorlatilag kivonja a legfőbb ügyész fennhatósága alól a bírák és ügyészek törvénytelenségeit vizsgáló ügyészségi főosztályt. Toader állítása szerint előzetesen arról tájékoztatták: a CSM egyet fog érteni a módosításokkal, de végül ez nem így történt.
A bírák és ügyészek szakmai tevékenységét felügyelő CSM plénuma annak ellenére utasította el a módosítást, hogy a testület elnöke, Lia Savonea a hétvégén még úgy nyilatkozott: az jelentős mértékben tisztázza az aggodalmakat és konfliktust okozó témákat.
Augustin Lazăr legfőbb ügyész még a CSM ülése előtt úgy vélekedett: a testületnek negatívan kellene véleményeznie a tervezetet, hiszen ez már a negyedik ilyen témájú rendelet lenne, ami még tovább növelné a bizonytalanságot az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények terén. Hozzátette: éppen ez a folyamatos bizonytalanság zavarja a bírákat és az ügyészeket. Mint ismeretes, a rendelet miatt országszerte hetek óta részleges munkabeszüntetéssel tiltakoznak a bírák és az ügyészek.
Kemény bírálatokat fogalmazott meg Tudorel Toader igazságügy-miniszterrel szemben Eugen Nicolicea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője, amiért az nem viszi végig az Augustin Lazăr legfőbb ügyész menesztését célzó eljárást. Nicolicea keddi nyilatkozata szerint Toadernek nem kellene leállnia, folytatnia kellene a procedúrát.
Egyébként Liviu Dragnea, a PSD elnöke még hétfőn arról beszélt: a Toader ellen benyújtott egyszerű indítvány mai parlamenti szavazásán derül ki, hogy élvezi-e még Tudorel Toader a szociáldemokrata párti képviselők támogatását.
Toader egyébként hétfőn este ismertette kétéves tevékenységének mérlegét. Eszerint igyekezett az állampolgárt és annak jogait helyezni a tevékenysége középpontjába, de az igazságszolgáltatásnak vannak negatív oldalai is, amelyeket ki kell iktatni, és vannak olyanok, amelyeket meg kell erősíteni. Arról is beszélt: a büntetés-végrehajtási intézetek túlzsúfoltságának problémája rendszerszintűvé vált, de az Európa Tanács Fejlesztési Bankjával kötött hitelmegállapodás révén két új börtön épül.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
szóljon hozzá!