A szakértők azt tanácsolják az embereknek, hogy ne vásároljanak több gyógyszert, mint amennyire szükségük van
Fotó: Jakab Mónika
Egyelőre csak kevés gyógyszertárban veszik át a lejárt szavatosságú orvosságokat, mert az érvényes jogszabályok értelmében a patikákat nem lehet erre kötelezni. Szakértők szerint ezek a készítmények szennyezik a környezetet, így országosan hosszú távú megoldást kell keresni a problémára.
2022. november 04., 20:022022. november 04., 20:02
Kitörő örömmel fogadták a sepsiszentgyörgyiek, hogy az egyik helyi gyógyszertár meghirdette: minden hónap utolsó csütörtökén átveszi a lejárt szavatosságú gyógyszereket. A közösségi oldalt ellepték a megosztások és a köszönetnyilvánítások, mert a beszámolók szerint sokan már hónapok óta sikertelenül próbálkoztak, hogy biztonságos módon megszabaduljanak a lejárt orvosságoktól. „Végre egy felelősségteljes gyógyszertár! Egy ilyen bejelentést régóta várunk!” – lelkendeznek a sepsiszentgyörgyiek.
Akácsos Tartán Hilda gyógyszerész lapunknak elmondta, eddig is átvették a lakosságtól a lejárt szavatosságú készítményeket, ám nemrég azért kezdték ezt hirdetni, mert sokan panaszkodnak, hogy nem tudnak megszabadulni a feleslegessé vált orvosságoktól. Azóta többen éltek a lehetőséggel, egy háztartásból átlagosan egy-három kilogramm gyógyszert visznek be. A sepsiszentgyörgyi patikában nyilvántartást vezetnek a lakosságtól átvett gyógyszermennyiségről, terveik szerint készítenek egy tanulmányt.
Akácsos Tartán Hilda elmondta, egyelőre vállalják ezt a költséget, bár összesen évi 15 kilogramm gyógyszer elszállítására van szerződésük a szakcéggel, amely megsemmisíti a veszélyes hulladékot. Legutóbb is 80 kilogrammot adtak át, amire a cég felárat számol. „Fontosnak tartjuk a környezet tisztán tartását, az egészség megőrzését. A gyógyszer veszélyes hulladék, szennyezi a környezetet, ártalmas a növény- és állatvilágra, ezért nem szabad a háztartási szemét közé kidobni” – fogalmaz Akácsos Tartán Hilda.
A szakember abban bízik, hogy találnak országosan hosszú távú megoldást, például gyógyszergyűjtő konténereket lehetne felállítani a településeken. Ambrus József, a Kovászna megyei Hulladékgazdálkodási Egyesület (AdiSIMD) ügyvezető igazgatója megkeresésünkre elmondta, az orvosság a háztartási, vegyes szemétbe kerül, vagyis a lerakóba, ahol elszigetelik ugyan a környezet elemeitől, de még így sem teljesen biztonságos: előírásszerűen meg kellene semmisíteni. Az igazgató abban bízik, a következő években lesznek változások ezen a téren, hiszen a folyamat elindult.
Nyolc éve miniszteri rendelet alapján történik, hogy a lejárt szavatosságú készítményeket a gyógyszertárakon keresztül gyűjtik be a lakosságtól, de ez nem kötelezi a patikákat az átvételre. Az egészségügyi minisztérium 2014. évi 119. számú rendelete kimondja ugyan, hogy a lakosságnak a lejárt szavatosságú készítményeket a közeli patikákba kell bevinnie, arról is rendelkezik, hogy a gyógyszertárakban ezt a lehetőséget jól látható helyen meg kell hirdetni, viszont nem ír elő semmilyen kötelezettséget a patikák számára.
Egyébként ez az egyetlen jogszabály, amely a lakosságtól a lejárt, feleslegessé vált orvosságok begyűjtéséről szól. A jogszabály hiányosságát Nelu Tătaru, a képviselőház egészségügyi bizottságának elnöke is elismerte, aki a Szabad Európa romániai szerkesztőségének azt mondta, a rendelet kimondja, hogy a patikába kell vinni a lejárt orvosságot, de nem kötelezi a gyógyszertárakat az átvételre.
Dumitru Lupuleasa, a Román Gyógyszerészkamara elnöke a lapnak úgy nyilatkozott, hogy a lejárt készítmények begyűjtésének és megsemmisítésének árát a gyártók vagy a helyi hatóságok is kellene fedezzék, nem lehet azt kizárólag a forgalmazókra, vagyis a patikákra hárítani.
„Azt az orvosságot kell kiváltani, amit felír az orvos, ha a kezelést betartjuk, beszedjük a felírt készítményt, nem keletkezik felesleg” – részletezte a gyógyszerészkamara elnöke. Németországban, Olaszországban, Portugáliában és Magyarországon kötelező a lejárt gyógyszereket a patikákban vagy a háziorvosoknál leadni.
Jelenleg a képviselőház egészségügyi bizottsága asztalán van a törvénytervezet, amely a gyógyszerek által előidézett szennyezést akadályozná meg. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőjének tervezetét hallgatólagosan elfogadta a szenátus, az alsóházban azonban egyelőre nincs konszenzus arról, hogy végül ki fizesse a megsemmisítés költségeit.
A tervezet indoklásában az áll, hogy évente mintegy 1500 tonna lejárt szavatosságú gyógyszer kerül a romániai hulladéklerakókba vagy a szennyvízhálózatba. Idéznek egy tanulmányt is, amely szerint a folyóvizek 65 százalékában – köztük a Dunában is – a 14 leggyakrabban szedett antibiotikum olyan nagy mértékben mutatható ki, hogy a megengedett határérték háromszázszorosát is meghaladja.
A legfelsőbb bíróság szerdán elrendelte a Horațiu Potra csapatához tartozó zsoldosok előzetes letartóztatásának újabb 30 napos meghosszabbítását.
A környezetvédelmi minisztérium törvényjavaslatot fog előterjeszteni, amelyben a medvék etetéséért kiszabható bírságok drasztikus emelését irányozza elő – jelentette be szerdán Diana Buzoianu miniszter.
Megsokasodtak Romániában a legionárius, neonáci és antiszemita megnyilvánulások a 2024–2025-ös választási időszakban – állapította meg az Elie Wiesel Nemzeti Holokausztkutató Intézet éves jelentésében.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter szerint hatalmas vészjelzés, hogy nem volt nyomkövető karkötője a Maros megyei gyilkosság elkövetőjének.
A romániai polgárok többsége büszke országára – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
A Delta katasztrófavédelmi felügyelőség 12 hívást regisztrált a keddről szerdára virradó éjszaka Tulcea megye lakóitól, akiket megrémítettek az ukrajnai Iszmail városát ért orosz dróntámadások, mivel nem kaptak Ro-Alert figyelmeztetést a hatóságoktól.
A munkaügyi és az egészségügyi minisztérium közösen átvizsgálja a rokkantsági igazolvány kiadásához szükséges kritériumok listáját – jelentette be kedd este az Antena 1 műsorában Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kilenc déli megyére hőségriasztást, az ország több mint felére zivatarokra figyelmeztető riasztást adott ki szerdán.
A tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragását célzó második megszorító csomagot nem felelősségvállalással kell elfogadtatni – jelentette ki a legnagyobb kormányerő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) több vezető politikusa is.
Teodor Țigan, a Romsilva korábbi vezérigazgatója – aki azzal került be a híradásokba, hogy nyugdíjazásakor közel bruttó 100 000 eurós prémiumot kapott – beperelte az állami erdészetet.
szóljon hozzá!