Dan Barna, Ludovic Orban és Florin Cîțu az egyik tárgyalási forduló után nyilatkozik
Fotó: PNL/Facebook
Egyenesbe jutottak a közös kormányzásra készülő jobbközép romániai párt közötti tárgyalások, a három politikai alakulat vezetője hétfőn este, az új összetételű parlament megalakulása után szentesíti a koalíciós megállapodást.
2020. december 21., 07:302020. december 21., 07:30
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség és a Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja alkotta USR-PLUS szövetség, valamint az RMDSZ vasárnap este egyaránt megerősítette a megállapodás létrejöttét. A koalíciós pártok vezetői hétfőn 19 órakor írják alá az egyezményt a bukaresti parlament épületében. Az RMDSZ hírlevele Kelemen Hunor elnököt idézve közölte, a koalíciós tárgyalások keretében vasárnap a kormányprogram elemeit és a koalíció működésével kapcsolatos részleteket dolgozták ki.
A koalícióra készülő pártok vezetőinek ezt megelőzően sikerült megegyezniük a legfontosabb kormányzati és parlamenti tisztségek elosztásáról. A Florin Cîțu vezette kormány két miniszterelnök-helyettesből és 18 tárcavezetőből áll majd: a PNL-nek 9, az USR-PLUS-nak 6, az RMDSZ-nek pedig 3 minisztere lesz.
Az RMDSZ három miniszteri és egy miniszterelnök-helyettesi tisztséget kap, ugyanakkor az USR-PLUS adja a másik kormányfőhelyettest és a szenátus elnökét, a PNL pedig a képviselőház elnökét. RMDSZ-es vezető lesz a fejlesztési, közművesítési és közigazgatási, a környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti, illetve az ifjúsági és sportminisztérium élén.
Az alakulatnak járó kormányzati tisztségeket illetően a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) dönt a jelöltekről hétfőn, az eddig kiszivárgott információk alapján valószínűsíthető, hogy Kelemen Hunor elnök tölti majd be a kormányfőhelyettesi tisztséget, Cseke Attila a fejlesztési, Tánczos Barna a környezetvédelmi, Oltean Csongor pedig az ifjúsági és sportminiszteri tisztség várományosa. Nem hivatalos információk szerint az RMDSZ-nek 12 államtitkára lesz a Cîțu-kabinetben, és négy megyében delegálhat prefektust.
Az ortodox egyház is elhatárolódik attól a fajta „vallásosságtól”, amit Călin Georgescu független államfőjelölt képvisel.
November 25. és december 1. között 100 768 akut légúti fertőzéses esetet regisztráltak Romániában, ami 69,6 százalékos növekedést jelent a tavalyi év hasonló időszakában jegyzett 59 410 esethez képest.
A legfőbb ügyészség csütörtökön bejelentette, hogy hivatalból eljárást indított „a választási törvény lehetséges megszegése és egyéb ehhez kötődő bűncselekmények” gyanújával.
Az oktatási minisztérium felhívta a figyelmet, hogy a közösségimédia-platformoknak be kell tartaniuk a kiskorúak védelmére vonatkozó szabályokat, és szűrniük kell minden olyan tartalmat, amely veszélyeztetheti a gyermekek fizikai vagy lelki biztonságát.
Két beadványban is azt kérték csütörtökön az alkotmánybíróságtól, semmisítse meg az elnökválasztás első fordulójának eredményét a választási folyamatba való törvénytelen beavatkozásról szóló információk nyilvánosságra h
A külügyminisztérium csütörtökön közölte, hogy tájékoztatta a szövetséges államokat a romániai választási kampányba való külső beavatkozási kísérletekről, és biztosította Bukarest partnereit arról, hogy Románia nem huny szemet a történtek fölött.
Összesen 18 547 fenyőt kínál eladásra a Romsilva a karácsonyi ünnepek előtt – közölte csütörtökön az állami erdőgazdálkodási vállalat.
A szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu váratlan győzelme a romániai elnökválasztás első fordulójában furcsa reakciókat váltott ki az erdélyi magyarok egy részéből.
Elena Lasconira, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnökére való szavazásra buzdít az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában Dorin Cioabă, a romák önjelölt nemzetközi királya.
Meg kell ismételni az elnökválasztás első fordulóját az illetékes állami intézmények szigorú felügyelete alatt – jelentette ki csütörtökön a bukaresti politikatudományi és közigazgatási egyetem (SNSPA) rektora.
szóljon hozzá!