Dan Barna, Ludovic Orban és Florin Cîțu az egyik tárgyalási forduló után nyilatkozik
Fotó: PNL/Facebook
Egyenesbe jutottak a közös kormányzásra készülő jobbközép romániai párt közötti tárgyalások, a három politikai alakulat vezetője hétfőn este, az új összetételű parlament megalakulása után szentesíti a koalíciós megállapodást.
2020. december 21., 07:302020. december 21., 07:30
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség és a Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja alkotta USR-PLUS szövetség, valamint az RMDSZ vasárnap este egyaránt megerősítette a megállapodás létrejöttét. A koalíciós pártok vezetői hétfőn 19 órakor írják alá az egyezményt a bukaresti parlament épületében. Az RMDSZ hírlevele Kelemen Hunor elnököt idézve közölte, a koalíciós tárgyalások keretében vasárnap a kormányprogram elemeit és a koalíció működésével kapcsolatos részleteket dolgozták ki.
A koalícióra készülő pártok vezetőinek ezt megelőzően sikerült megegyezniük a legfontosabb kormányzati és parlamenti tisztségek elosztásáról. A Florin Cîțu vezette kormány két miniszterelnök-helyettesből és 18 tárcavezetőből áll majd: a PNL-nek 9, az USR-PLUS-nak 6, az RMDSZ-nek pedig 3 minisztere lesz.
Az RMDSZ három miniszteri és egy miniszterelnök-helyettesi tisztséget kap, ugyanakkor az USR-PLUS adja a másik kormányfőhelyettest és a szenátus elnökét, a PNL pedig a képviselőház elnökét. RMDSZ-es vezető lesz a fejlesztési, közművesítési és közigazgatási, a környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti, illetve az ifjúsági és sportminisztérium élén.
Az alakulatnak járó kormányzati tisztségeket illetően a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) dönt a jelöltekről hétfőn, az eddig kiszivárgott információk alapján valószínűsíthető, hogy Kelemen Hunor elnök tölti majd be a kormányfőhelyettesi tisztséget, Cseke Attila a fejlesztési, Tánczos Barna a környezetvédelmi, Oltean Csongor pedig az ifjúsági és sportminiszteri tisztség várományosa. Nem hivatalos információk szerint az RMDSZ-nek 12 államtitkára lesz a Cîțu-kabinetben, és négy megyében delegálhat prefektust.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!