Arccal Nyugatnak. A romániai polgárok zöme Nyugat-barát államfőt látna szívesen a Cotroceni-palotában
Fotó: Presidency.ro
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
2024. október 28., 14:212024. október 28., 14:21
Az INSCOP közvélemény-kutató által a Libertatea című lap megrendelésére készített kutatás hétfőn ismertetett adatai szerint a megkérdezettek 67,5 a mondta azt, hogy a következő elnöknek nyugati orentációjúnak kell lennie.
3,9százalék szerint nem számít, milyen irányultságú, 11,5százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A Nyugat-barát elnököt inkább Mircea Geoană és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szavazói, a 30 év alatti fiatalok, a felsőfokú végzettségűek, valamint a Bukarestben vagy a nagyvárosi területeken élők preferálják.
A megkérdezettek 70,6 százaléka azt mondja, hogy inkább egy tapasztalt személyt részesítene előnyben, míg 24,5 százalék inkább egy fiatalabbat. 3,7 százalék szerint ez nem számít, 1,2 százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Ugyanakkor Marcel Ciolacu és Mircea Geoană, a PNL és a PSD szavazói, valamint a 45 év felettiek az átlagosnál nagyobb arányban mondják, hogy inkább egy tapasztalt személyt szeretnének elnöknek.
A megkérdezettek 44,5 százaléka szeretné, ha Románia következő elnöke pártoktól független személy lenne. 41,9 százalékuk egy politikai párt képviselőjét részesítené előnyben az államfői tisztségben, 7,1 százalék szerint ez nem számít, 6,5 százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A valamely párthoz kötődő elnököt akarók Marcel Ciolacu, PSD és a PNL szavazói, a 60 év felettiek és az állami alkalmazottak között vannak jelen nagyobb arányban.
A felmérés október 11. és 18. között készült, a hibahatár 2,95 százalék.
A Román Nemzeti Konzervatív Párt elnöke, Cristian Terheş államfőjelölt úgy véli, sikerült bebizonyítania az alkotmánybíróságnak, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség és annak jelöltje, Elena Lasconi ,,esetleges csalást" követett el. ulójában.
A TikTok elutasítja az ellene megfogalmazott vádakat a romániai elnökválasztás első fordulóját megelőző kampánnyal kapcsolatban – áll a közösségi médiaplatformnak az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott közleményében.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök csütörtök este kijelentette: „megmagyarázhatatlan”, ami az állam élén történik, és dühös az ország vezetőire, amiért politikai instabilitást és káoszt idéztek elő.
Történtek kibertámadások az elnökválasztási folyamat befolyásolására – állapította meg csütörtöki ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok dokumentumai alapján.
Az alkotmánybíróság a nemzetbiztonsággal játszik – hívta fel a figyelmet csütörtöki Facebook-bejegyzésében Elena Lasconi. George Simion szerint a testület „bábuvá vált a politikai színtéren”.
Meg kell ismételni a romániai államfőválasztás első fordulóját a hatályos jogszabályok értelmében abban az esetben, ha a szavazatoknak az alkotmánybíróság által elrendelt újraszámlálása következtében megváltozik a jelöltek sorrendje.
„Meglepőnek” és „precedens nélkülinek” nevezte csütörtökön Ionuţ Moşteanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőházi frakcióvezetője az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott voksok újraszámolásáról hozott döntését.
Egy emberként kell fellépnünk december elsején, és egy hangon kell megálljt parancsolnunk a magyarellenességnek – mondta Novák Levente szenátorjelölt.
Az elnökválasztás vasárnapi első fordulójában leadott szavazatok újraszámolását kéri az alkotmánybíróság a Központi Választási Irodától (BEC) – derült ki csütörtökön a taláros testület ülése után.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) az ügyészséghez és a rendőrséghez fordul, hogy ellenőrizzék, hogyan finanszírozta Călin Georgescu választási kampányát, mivel az AEP-nek nulla lejes választási költséget jelentett.
szóljon hozzá!