Felállt a Tudose-kormány, megcsappant a PSD–ALDE támogatottsága

Archív felvétel •  Fotó: RMDSZ

Archív felvétel

Fotó: RMDSZ

Bizalmat szavazott csütörtökön a román parlament a Mihai Tudose miniszterelnök vezette kormánynak. Az új kabinetet 275 törvényhozó támogatta szavazatával, 102 honatya ellene voksolt.

Balogh Levente

2017. június 29., 17:422017. június 29., 17:42

2017. június 29., 18:172017. június 29., 18:17

Mindebből az következik, hogy a bukaresti törvényhozásban fél év alatt apadt a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) alkotta koalíció támogatottsága. Január 4-én a Sorin Grindeanu vezette kabinet még 295 támogató szavazatot kapott, és 133-an voksoltak ellene.

A Grindeanu-kormány megbuktatását célzó, június 21-én rendezett szavazáson a bizalmatlansági indítvány 241 szavazatot kapott, tízen nem támogatták a kabinet leváltását. Az új kormány – amelynek beiktatásához 233 szavazat szükségeltetett – csütörtökön este le is teszi az esküt az államfői rezidencián.

A két kormánypárt – a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) – mellett az RMDSZ is megszavazta a kormányt, Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke ezt még szerdán este azzal indokolta, hogy

a politikai stabilitás az egész ország, így az erdélyi magyar közösség érdeke is.

Nem minden kisebbségi politikus gondolkodott így: Ovidiu Ganţ, a német kisebbség parlamenti képviselője közölte, nem támogatja a kormányt. A voks megtagadásának okai a PSD és ALDE 2016 decemberi választások óta elkövetett politikai akciói, illetve a Romániai Német Demokrata Fórum, valamint a német kisebbség ellen több ízben tanúsított ellenséges magatartásuk.

korábban írtuk

Ganț: Dragneáék ellenségesen viszonyulnak a romániai németekhez
Ganț: Dragneáék ellenségesen viszonyulnak a romániai németekhez

Nem fogja megszavazni a Mihai Tudose vezette új bukaresti kormányt Ovidiu Ganţ, a Romániai Német Demokrata Fórum (FDGR) parlamenti képviselője.

Az ellenzéki Népi Mozgalom Párt (PMP) viszont a kormányoldal meghallgatások során alkalmazott, „színjátéknak" minősített eljárása elleni tiltakozásul a kormány elleni szavazás mellett nem vett részt a bizottsági meghallgatásokon és magán a bizalmi szavazáson sem.

Tudose behozná a lemaradást

Mihai Tudose a voksolás előtti beszédében nehéz feladatnak nevezte megbízatását, és emlékeztetett: nő a gazdaság, a bérek és a fogyasztás, ugyanakkor a beruházások és költségvetési bevételek növelése is szükséges. Leszögezte: célja a kormányprogram megvalósítása, az elmaradások pótlása.

A Grindeanu-kormány irányát jónak nevezte, ugyanakkor több intézkedést tartott szükségesnek.
Grindeanu év eleji kijelentése kapcsán, miszerint kormánya a normalitás kormánya lesz, leszögezte:

a kormánynak állandó készenlétben kell állnia, nem dőlhet hátra, megvalósításokkal, gazdasági eredményekkel kell előállnia, és be kell hoznia az első hat hónapban felhalmozott késéseket.

Hozzátette: a kormányba a PSD fajsúlyos, tapasztalt politikusai is bekerültek, ez is szavatolja, hogy megvalósíthassa terveit, és a politikai ellenőrzést, a hatékonyságot is biztosítják. Kiemelte, a kormány hamarosan létrehozza a Szuverén Befektetési Alapot, amit erős jelzésnek szánnak az üzleti szféra irányába.

A bevételek növekedése kapcsán kifejtette: intézkedéseket hoznak az adóhatóság hatékonyságának növelése érdekében. Ösztönözni kívánják a beruházásokat is, ezt többek között az infrastruktúra fejlesztése révén kívánják elérni.

A külpolitikai program kapcsán elmondta,

el kívánják mélyíteni a stratégiai együttműködést az Egyesült Államokkal, illetve az EU két vezető tagállamával, Németországgal és Franciaországgal.

Elmondta, a kormány Románia minden külfölddel szembeni vállalását teljesíti majd, beleértve a 3 százalékos hiánycél betartását is.

Az igazságszolgáltatás kapcsán kijelentette: az fontos a kormány számára, ezért a jogszabályokat összhangba kell hozni az alkotmánnyal és az európai joganyaggal is, az igazságszolgáltatásban tevékenykedő alkalmazottaknak pedig függetleneknek kell lenniük.

A kormányprogram vitája során felszólalt Liviu Dragnea PSD-elnök is, aki azzal indokolta saját, korábbi kormánya leváltását, hogy az eltávolodott a kormányprogramtól, amelynek végrehajtására felhatalmazást kapott.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök közölte: bizalmat szavaznak ugyan a kormánynak, de magyarázatot kérnek a váratlanul bejelentett, gazdasági témájú kormányprogram-változtatásra.

Miniszteri prioritások

A bizalmi szavazás előtt futószalagon zajlottak le a miniszterjelöltek szakbizottsági meghallgatásai, és a testületekben meglévő kormánypárti többség biztosította, hogy a jelöltek egytől egyik kedvező véleményezést kapjanak.

A meghallgatások során Teodor Meleşcanu külügyminiszter-jelölt – aki tulajdonképpen csak folytatja az előző kormányban elkezdett tevékenységét a tárca élén –

ezúttal nem említette külön prioritásai között a Magyarországgal fennálló viszony javítását,

mint ahogy azt még első, év eleji meghallgatása során tette. Ehelyett az EU és a NATO tevékenységében való román részvétel fokozását és az Egyesült Államokkal fennálló partneri viszony elmélyítésének fontosságát hangsúlyozta, különösen Klaus Johannis román államfő közelmúltbeli washingtoni látogatása fényében.

Úgy vélte,

a menekültek kérdése az egyik „legsúlyosabb gond”, amivel az Európai Uniónak szembe kell néznie, ezért Romániának „szolidaritásról kell tanúbizonyságot tennie”

ebben a kérdésben.

Emellett a Moldovával fennálló viszonyt, az ország Európához való közeledésének támogatását, illetve a Franciaországgal, Németországgal, Lengyelországgal és Törökországgal fennálló stratégiai partnerséget nevezte prioritásnak. Carmen Dan, aki továbbra is a belügyi tárca élén marad, arról beszélt: jó az együttműködés a belügy és a hírszerzés között, és megfelelő az információcsere.
A védelmi tárca élére jelölt Adrian Ţuţuianu a védelmi képességek fejlesztését emelte ki célkitűzései közül 2020-ig.

Florian Bodog régi-új egészségügyi miniszter meghallgatásán kisebb közjáték zajlott, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikusai ugyanis az egészségügyi rendszer hiányosságait soroló számokat tartalmazó pannókkal tiltakoztak ellene.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Európa-párti tüntetést szerveztek Bukarestben

Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.

Európa-párti tüntetést szerveztek Bukarestben
2025. május 09., péntek

Jelentős lehűléssel érkezik a hétvége, a hegyekben akár havazhat is

A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.

Jelentős lehűléssel érkezik a hétvége, a hegyekben akár havazhat is
2025. május 09., péntek

Egyelőre úgy tűnik, lesz második forduló, hitelesítette az alkotmánybíróság az elnökválasztás első fordulójának eredményét

Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.

Egyelőre úgy tűnik, lesz második forduló, hitelesítette az alkotmánybíróság az elnökválasztás első fordulójának eredményét
2025. május 09., péntek

Kelemen Hunor: nem tudjuk elfelejteni az Úzvölgyét

Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.

Kelemen Hunor: nem tudjuk elfelejteni az Úzvölgyét
2025. május 09., péntek

Ciolacu kivár és kormányra juttatná a PSD-t, ha Simion nyer, ha Dan az értesülések szerint

Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.

Ciolacu kivár és kormányra juttatná a PSD-t, ha Simion nyer, ha Dan az értesülések szerint
2025. május 08., csütörtök

Orbán Viktor és a magyarok is téma volt George Simion és Nicușor Dan választási vitáján

Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.

Orbán Viktor és a magyarok is téma volt George Simion és Nicușor Dan választási vitáján
2025. május 08., csütörtök

A munkaügyi miniszter szerint 1,3 millió honfitársunk került ki a mélyszegénységből

Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.

A munkaügyi miniszter szerint 1,3 millió honfitársunk került ki a mélyszegénységből
2025. május 08., csütörtök

Új korszak az endometriózis kezelésében: fókuszban a betegek életminősége

A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.

Új korszak az endometriózis kezelésében: fókuszban a betegek életminősége
2025. május 08., csütörtök

Antonescu mindenkit kiosztott, miután elbukta az elnökválasztást

Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.

Antonescu mindenkit kiosztott, miután elbukta az elnökválasztást
2025. május 08., csütörtök

Megtartotta első ülését az ügyvivő kormány – Románia továbbra is stabil ország a gazdasági miniszter szerint

Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.

Megtartotta első ülését az ügyvivő kormány – Románia továbbra is stabil ország a gazdasági miniszter szerint