Archív felvétel
Fotó: RMDSZ
Bizalmat szavazott csütörtökön a román parlament a Mihai Tudose miniszterelnök vezette kormánynak. Az új kabinetet 275 törvényhozó támogatta szavazatával, 102 honatya ellene voksolt.
2017. június 29., 17:422017. június 29., 17:42
2017. június 29., 18:172017. június 29., 18:17
Mindebből az következik, hogy a bukaresti törvényhozásban fél év alatt apadt a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) alkotta koalíció támogatottsága. Január 4-én a Sorin Grindeanu vezette kabinet még 295 támogató szavazatot kapott, és 133-an voksoltak ellene.
A Grindeanu-kormány megbuktatását célzó, június 21-én rendezett szavazáson a bizalmatlansági indítvány 241 szavazatot kapott, tízen nem támogatták a kabinet leváltását. Az új kormány – amelynek beiktatásához 233 szavazat szükségeltetett – csütörtökön este le is teszi az esküt az államfői rezidencián.
A két kormánypárt – a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) – mellett az RMDSZ is megszavazta a kormányt, Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke ezt még szerdán este azzal indokolta, hogy
Nem minden kisebbségi politikus gondolkodott így: Ovidiu Ganţ, a német kisebbség parlamenti képviselője közölte, nem támogatja a kormányt. A voks megtagadásának okai a PSD és ALDE 2016 decemberi választások óta elkövetett politikai akciói, illetve a Romániai Német Demokrata Fórum, valamint a német kisebbség ellen több ízben tanúsított ellenséges magatartásuk.
Nem fogja megszavazni a Mihai Tudose vezette új bukaresti kormányt Ovidiu Ganţ, a Romániai Német Demokrata Fórum (FDGR) parlamenti képviselője.
Az ellenzéki Népi Mozgalom Párt (PMP) viszont a kormányoldal meghallgatások során alkalmazott, „színjátéknak" minősített eljárása elleni tiltakozásul a kormány elleni szavazás mellett nem vett részt a bizottsági meghallgatásokon és magán a bizalmi szavazáson sem.
Mihai Tudose a voksolás előtti beszédében nehéz feladatnak nevezte megbízatását, és emlékeztetett: nő a gazdaság, a bérek és a fogyasztás, ugyanakkor a beruházások és költségvetési bevételek növelése is szükséges. Leszögezte: célja a kormányprogram megvalósítása, az elmaradások pótlása.
A Grindeanu-kormány irányát jónak nevezte, ugyanakkor több intézkedést tartott szükségesnek.
Grindeanu év eleji kijelentése kapcsán, miszerint kormánya a normalitás kormánya lesz, leszögezte:
Hozzátette: a kormányba a PSD fajsúlyos, tapasztalt politikusai is bekerültek, ez is szavatolja, hogy megvalósíthassa terveit, és a politikai ellenőrzést, a hatékonyságot is biztosítják. Kiemelte, a kormány hamarosan létrehozza a Szuverén Befektetési Alapot, amit erős jelzésnek szánnak az üzleti szféra irányába.
A bevételek növekedése kapcsán kifejtette: intézkedéseket hoznak az adóhatóság hatékonyságának növelése érdekében. Ösztönözni kívánják a beruházásokat is, ezt többek között az infrastruktúra fejlesztése révén kívánják elérni.
A külpolitikai program kapcsán elmondta,
Elmondta, a kormány Románia minden külfölddel szembeni vállalását teljesíti majd, beleértve a 3 százalékos hiánycél betartását is.
Az igazságszolgáltatás kapcsán kijelentette: az fontos a kormány számára, ezért a jogszabályokat összhangba kell hozni az alkotmánnyal és az európai joganyaggal is, az igazságszolgáltatásban tevékenykedő alkalmazottaknak pedig függetleneknek kell lenniük.
A kormányprogram vitája során felszólalt Liviu Dragnea PSD-elnök is, aki azzal indokolta saját, korábbi kormánya leváltását, hogy az eltávolodott a kormányprogramtól, amelynek végrehajtására felhatalmazást kapott.
A bizalmi szavazás előtt futószalagon zajlottak le a miniszterjelöltek szakbizottsági meghallgatásai, és a testületekben meglévő kormánypárti többség biztosította, hogy a jelöltek egytől egyik kedvező véleményezést kapjanak.
A meghallgatások során Teodor Meleşcanu külügyminiszter-jelölt – aki tulajdonképpen csak folytatja az előző kormányban elkezdett tevékenységét a tárca élén –
mint ahogy azt még első, év eleji meghallgatása során tette. Ehelyett az EU és a NATO tevékenységében való román részvétel fokozását és az Egyesült Államokkal fennálló partneri viszony elmélyítésének fontosságát hangsúlyozta, különösen Klaus Johannis román államfő közelmúltbeli washingtoni látogatása fényében.
Úgy vélte,
ebben a kérdésben.
Emellett a Moldovával fennálló viszonyt, az ország Európához való közeledésének támogatását, illetve a Franciaországgal, Németországgal, Lengyelországgal és Törökországgal fennálló stratégiai partnerséget nevezte prioritásnak. Carmen Dan, aki továbbra is a belügyi tárca élén marad, arról beszélt: jó az együttműködés a belügy és a hírszerzés között, és megfelelő az információcsere.
A védelmi tárca élére jelölt Adrian Ţuţuianu a védelmi képességek fejlesztését emelte ki célkitűzései közül 2020-ig.
Florian Bodog régi-új egészségügyi miniszter meghallgatásán kisebb közjáték zajlott, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikusai ugyanis az egészségügyi rendszer hiányosságait soroló számokat tartalmazó pannókkal tiltakoztak ellene.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az elmúlt öt évben jelentősen nőtt azoknak a romániai fiataloknak a száma, akik úgy vélik, hogy az oktatási rendszer korrupt, és sok esetben a jegyeket pénzért vásárolják meg.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezető helye megkérdőjelezhetetlen, a kisebbik koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága viszont igencsak visszaesett – legalábbis az derül ki egy friss felmérésből.
Elutasította Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének felkérését, hogy lépjen vissza a javára az elnökválasztási küzdelemből.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje szerint ostobaság, hogy pártja szavazatok átirányítására készül Geroge Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke javára.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a koalíciós partner Szociáldemokrata Párttal (PSD) kialakult konfliktus ellenérse sem lép ki a kormányból – jelentette ki Nicolae Ciucă, a párt és a szenátus elnöke.
Október 27-étől, vasárnaptól áttér Románia a téli időszámításra, hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat. Sokakat megvisel az óraátállítás, de továbbra sem lehet tudni, hogy mikor szabadulunk meg tőle.
Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz.
A kormány vezető erejét adó PSD arra készül, hogy az AUR-nak engedjen át szavazatokat, hogy annak elnöke, George Simion jusson be az elnökválasztás második fordulójába Marcel Ciolacu PSD-elnökkel együtt – állította kedden a PNL.
szóljon hozzá!