Fotó: 123RF
Évente mintegy 2,55 millió tonna élelem kerül a szemétbe Romániában, ennek nagy része főtt étel, gyümölcs és zöldség – közölte egy hétfői szakkonferencián a mezőgazdasági minisztérium egyik államtitkára.
2021. október 18., 17:232021. október 18., 17:23
Aurel Simion rámutatott, az Európai Unió által finanszírozott kutatási projekt becslései értelmében az EU-ban megtermelt élelmiszerek mintegy 20 százaléka vész kárba.
Ennek a mennyiségnek a 24 százaléka főtt étel, 22 százaléka gyümölcs, 21 százaléka zöldség és 1 százaléka hús. Az élelmiszer-pazarlás városon fokozottabb, a vidéki településeken a hagyományos módszerekkel hasznosítják a háztartásokban megmaradt élelmiszereket.
„Legalább kétféle költséget generál az élelmiszer-pazarlás: gazdasági és környezeti költséget. Ösztönözni kellene az adományozást, ez kulcsfontosságú az élelmiszer-pazarlás csökkentése szempontjából” – fogalmazott Drăgan. Az államtitkár szerint a minisztérium jelenleg öt olyan projektet finanszíroz, amelyek az élelmiszer-pazarlás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését célozzák.
Október 16-a Romániában az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelem napja. A Fenntartható Fejlődési Főosztály által készített, a romániai lakosság élelmiszer-pazarlással kapcsolatos megítélését vizsgáló felmérés szerint a romániai háztartásokban a pékáruk és a házi készítésű ételek kerülnek a legnagyobb valószínűséggel a szemétbe, bár ez a tendencia az utóbbi években jelentősen csökkent (2020-ban 2016-hoz képest), 63,8 százalékkal, illetve 61,11 százalékkal.
A felmérés szerint a városi egyéni fogyasztók termelik az élelmiszerhulladék akár 50 százalékát.
– áll a felmérésben. Mindazonáltal a pazarlás átlagos szintje a romániai városi fogyasztók körében a 2016-os 10,43 százalékról 2020-ra 6,5 százalékra csökkent, és a becslések szerint 2030-ra sikerül elérni az élelmiszer-pazarlás 50 százalékos csökkentésére vonatkozó célkitűzést – írja az Agerpres.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!