Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
A három és fél éves börtönbüntetéséből több mint két évet letöltő Liviu Dragnea szabadon engedése után sokakban fogalmazódott meg a kérdés: van-e politikai jövője az egykori szociáldemokrata pártvezérnek? Első nyilatkozatai alapján a volt házelnök nem zárkózna el az újabb szerepvállalástól.
2021. július 20., 13:532021. július 20., 13:53
Liviu Dragnea sokkal határozottabban jelezte nyitottságát az aktív politizálás folytatására, mint tette azt évekkel ezelőtti szabadulásakor Adrian Năstase exkormányfő – jelentette ki lapunknak Pászkán Zsolt, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője, aki szerint csak látszólag hátrányos a Szociáldemokrata Párt (PSD) korábbi vezetőjének helyzete.
„Úgy fogalmazhat meg kemény bírálatokat, akár a PSD jelenlegi vezetőségével szemben is, hogy közvetlenül nem fűződhet tisztségekben megnyilvánuló politikai érdeke hozzá” – hangsúlyozta a nagybányai születésű Románia-szakértő. Megjegyezte:
Azon felvetésünkre, hogy újra börtönbe kerülhet-e a politikus, Pászkán igennel válaszolt, hiszen – mint mondta – vannak még ügyek a tarsolyban, amelyekben a korrupcióellenes ügyészség (DNA) és a bíróságok feltűnően lassan haladnak előre. „Ez attól is függ, milyen lesz a Dragnea-hatás a következő hónapokban, mennyire befolyásolja majd a politikai életet” – tette hozzá.
„Kín és szenvedés volt számomra a börtönben töltött időszak” – jelentette ki Liviu Dragnea, amikor távozott a rahovai büntetés-végrehajtási intézetből, ahol több tucat híve várta a román Szociáldemokrata Párt (PSD) egykori erős emberét.
Az elemző azon kérdésünkre, hogy igazuk van-e azoknak, akik szerint a „mélyállam” áll Liviu Dragnea börtönbüntetése mögött, amiért különutas politikára törekedett, azt mondta: a PSD volt elnöke elleni, eddig jogerős ítéletté változott vádak, a „részvételre buzdítás” a Traian Băsescu felfüggesztésére kiírt népszavazáson és „két leplezett pártalkalmazott” az annak idején a szociáldemokrata politikus által vezetett Teleorman Megyei Tanácsnál nemcsak romániai viszonylatban maradnak általában következmények nélkül, hanem Nyugat-Európában is.
– idézett fel egy uniós példát Pászkán Zsolt.
A szakértő szerint a Laura Codruţa Kövesi által korábban vezetett DNA vádirataiban előszeretettel használt fordulattal élve, elmondható: „észszerű gyanúk” azt mutatják, hogy Liviu Dragnea félreállítására kevésbé a román politikai környezet, hanem inkább a „mélyállam”, illetve a vélelmezett megrendelők közé tartozó „eurokrácia” nyugalma miatt volt feltétlenül szükség.
Ezt támasztja alá az a mély hallgatás is, amit olyan ügyek kísérnek a DNA, az európai intézmények, de még a máskor oly aktív amerikai, svéd, holland nagykövetségek részéről, mint a Cătălin Drulă szállításügyi miniszter irodájában készült felvételek a jelenlegi koalíción belüli álláskupeckedésekről, vagy a koalíciós pártok más vezető tisztségviselőinek – Ion Ştefan, Costel Alexe – régebbi gyanús ügyei” – hangsúlyozta Pászkán Zsolt.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
szóljon hozzá!